پیام خراسان

آخرين مطالب

یارانه ها کمر اقتصاد را شکسته است مقالات

یارانه ها کمر اقتصاد را شکسته است

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - سرمقاله روز شنبه 29 اردیبهشت روزنامه زعفران به قلم سعید پویش با عنوان «یارانه ها کمر اقتصاد را شکسته است» منتشر شد.
دولت ماهانه حدود سه هزار و 400 میلیارد تومان یارانه به مردم پرداخت می‎‎کند که حدود 2 هزار میلیارد تومان آن، از محل افزایش قیمت‎‎ها تامین و مابقی طبق قانون از بودجه عمومی خزانه برداشت می‎‎شود.
تا پایان هشتاد و هفتمین مرحله پرداخت یارانه که از سال 89 شروع شده، دریافتی هر خانوار تا امروز به حدود چهار میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که این رقم حتی در مجموع نیز با درنظر گرفتن تغییرات تورمی این سالها ارزش چندانی ندارد. اگر به صورت ماهانه بررسی شود، نشان می دهد رقم 45 هزار تومانی که در زمان تورم 15 درصدی شروع به پرداخت شده تا به امروز که تورم به مرز بیش از 50 درصد نیز رسیده ارزش خود را در طول زمان از دست داده است.
این در حالیست که دولت مجبور است سالانه مبالغ هنگفتی را صرف یارانه انرژی کند. از سوی دیگر وضعیت نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسیده و همین نبود نقدینگی، شرایط بازار را عوض کرده است. به نظر می رسد رفتار عاقلانه دولت این است که با سیاست گذاری اصولی نقدینگی ها را جهت دهد و به سمت تولید و ارزش افزوده هدایت کند.
مگر سرمایه گذاری کنونی ما چه میزان است؟ در حال حاضر دولت ریال لازم دارد اما آنچه در دست دارد دلار است؛ بسیاری از سرمایه گذارها برای خرید تکنولوژی و ابزار به دلار نیاز دارند. از آن سو دولت موظف است ریال را از میان مردم جمع آوری کند و مواد اولیه و کالاهای غیرواجب و غیرمفید را با دلار دولتی وارد نکند تا از خراب شدن بازار و نابودی بخش داخلی جلوگیری کرده باشد.
هرچند بخشی از این شرایط در دست دولت نیست اما باید از فعالیت این دست ها در بازار جلوگیری شود. نباید واردات بی رویه از کانال های مستقیم و غیرمستقیم و گمرک و ... به شکل کنونی، افزایش پیدا کند چراکه این رویه در نهایت به تولید داخلی لطمه خواهد زد.
آنچه مهم است آنکه بایستی به صورت بهینه رفتار شود. بهترین کار این است که سرمایه و فناوری در اختیار مردم گذاشته شود تا بتوانند تولید کنند. در حال حاضر صنایع کشور قابلیت رقابت ندارند برای مثال، لباس های ترک به وفور در سطح کشور به فروش می رسد که قیمت ها و کیفیت کار آنها به مراتب بسیار بهتر از داخل است.
یکی از مشکلات کشور، پرداخت سالانه یارانه انرژی بیش از درآمد کل نفت است. یارانه هایی که پرداخت می شود کمر اقتصاد کشور را شکسته و به نظر می رسد تمام مشکلات ما تحریم نیست بلکه پرداخت بی رویه یارانه ها نیز یکی از مهمترین مشکلات ماست؛ چراکه در هیچ نقطه از دنیا یارانه به این شکل پرداخت نمی شود.
اما متاسفانه به دلیل عدم شناخت درست مردم از ارکان اقتصادی کشور، دولت به عنوان تنها مقصر وضعیت پیش آمده شناخته شده است. حال آنکه در کشور ما نهادهای بسیاری با فعالیت اقتصادی وجود دارند که مشکلات بسیاری را بوجود می آورند اما همگان تنها دولت را مقصر می شناسند.
با توجه به وضعیت بد اقتصادی کشور از یک سو و اختلاس های کلانی که در سال های گذشته صورت گرفته، مردم اعتماد لازم و بایسته خود را از دست داده اند؛ هرچند اگر این اتفاق ها رخ نمی داد خیلی ها راضی بودند که یارانه های دست و پا گیر دولت به خاطر چشم انداز اقتصادی آینده حذف شوند. اما امروز مردم معتقدند اگر یارانه ها قطع شود احتمال اینکه به زیربنای اقتصادی کشور تزریق شود بسیار کم است. این مقوله تبدیل به شکاف عظیمی بین مردم و دولت شده است؛ به گونه ای که سرمایه داران بزرگ هم تلاش می کنند با فقیر جلوه دادن خود یارانه ها را دریافت کنند. اگر مسئولان کشور بتوانند با برخورد قانونی با اختلاس گران و کنترل های دقیق، جلوی رانت خواری ها و اختلاس ها را بگیرند مردم هم به آنها اعتماد کرده و مبحث «اعتماد ملی» در عمل شکل خواهد گرفت.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ازدواج‌های خاکستری/ بیماران تالاسمی بخوانند

زنان قربانی موج سوم ایدز

نگهداری 6 هزار معلول در مراکز بهزیستی/ برای بیماران اوتیسم جا نداریم

بارندگی خوب بود اما کافی نیست

ویژگی‌های شخصیتی سالم کدامند؟

گبه‌، دست بافتی که در گریز از تکرار جان می‌گیرد

آیا کشتن سگ توسط شهرداری‌ها قانونی‌ست؟/حیوان‌آزاری مقدمه انسان‌آزاری‌ست

سکته مغزی قابل درمان است

میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی

پنبه کاران مانه و سملقانی از مشکلات خود می گویند

دولت در حوزه مسکن اقدام کنترلی انجام نداده است

چرا حرف حق تلخ است؟

مراقب باشید، تب مالت در کمین است!

علایم مسمومیت با گاز co چیست؟

نحوه استفاده صحیح از دستگاه های کارتخوان(POS)

برد-برد، اما طرفین همچنان ناراضی

پرفشاری خون قاتل خاموش

کشورهای با حمل‌ونقل شهری مناسب برای معلولان

اسطوره چیست؟

بایدها و نبایدهای انجام ورزش در دوران بارداری

چوب‌هایی لای چرخ تولید/ مسئولان چه می‌کنند؟!

تهماسب؛ شاه نامهربان با اهل هنر

/گزارش/ گلستانی که با نبود بازار گل پژمرده می شود

حل چالش کسب مدارک‌ درجه اول در بریتانیا

«کال‌جنی» از چله‌نشینان یکتاپرست تا گردشگران

«پل سزان» و نقاشی به مثابه هارمونی متناسب با طبیعت

مشهد در تکاپوی اربعین و دهه پایانی ماه صفر

پایبندی به اخلاق شرط توسعه کارآفرینی

ایل راه های زخمی و عشایر دل خون شده

روستائیان قلب تپنده روستا

روزگار شبانی

مراقب دنیای زیبای کودکان باشیم

ماتِ زندگی...

ماجرای پساب تصفیه شده ای که روانه کشف رود می شود

باز آمد بوی ماه مهر، بوی ماه مدرسه

«لهوف»؛ روایت جنگ و اسارت کاروان کربلا

تجارت سم عقرب از رویا تا واقعیت

چالش های دولت الکترونیک

الیت گران‌تر می‌شود؟

کاوش فقط در 5 درصد محوطه های تاریخی استان

آب به آبادی رسید

پسته دهن بسته

زمان ارسال مقالات به دوره «مسجد تمدن ساز» تمدید شد

تشکلهای محیط زیستی خواستار توقف پروژه کمربند جنوبی مشهد شدند

توسعه فرودگاه مشروط شد

درباره عروسی کُرمانجی

زائرانی بی بازگشت

چند صفحه «قانون» در تبعید...

پلاستیکهایتان را به آب بسپارید

به چپ، چپ!