پیام خراسان

آخرين مطالب

یارانه ها کمر اقتصاد را شکسته است مقالات

یارانه ها کمر اقتصاد را شکسته است

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - سرمقاله روز شنبه 29 اردیبهشت روزنامه زعفران به قلم سعید پویش با عنوان «یارانه ها کمر اقتصاد را شکسته است» منتشر شد.
دولت ماهانه حدود سه هزار و 400 میلیارد تومان یارانه به مردم پرداخت می‎‎کند که حدود 2 هزار میلیارد تومان آن، از محل افزایش قیمت‎‎ها تامین و مابقی طبق قانون از بودجه عمومی خزانه برداشت می‎‎شود.
تا پایان هشتاد و هفتمین مرحله پرداخت یارانه که از سال 89 شروع شده، دریافتی هر خانوار تا امروز به حدود چهار میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که این رقم حتی در مجموع نیز با درنظر گرفتن تغییرات تورمی این سالها ارزش چندانی ندارد. اگر به صورت ماهانه بررسی شود، نشان می دهد رقم 45 هزار تومانی که در زمان تورم 15 درصدی شروع به پرداخت شده تا به امروز که تورم به مرز بیش از 50 درصد نیز رسیده ارزش خود را در طول زمان از دست داده است.
این در حالیست که دولت مجبور است سالانه مبالغ هنگفتی را صرف یارانه انرژی کند. از سوی دیگر وضعیت نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسیده و همین نبود نقدینگی، شرایط بازار را عوض کرده است. به نظر می رسد رفتار عاقلانه دولت این است که با سیاست گذاری اصولی نقدینگی ها را جهت دهد و به سمت تولید و ارزش افزوده هدایت کند.
مگر سرمایه گذاری کنونی ما چه میزان است؟ در حال حاضر دولت ریال لازم دارد اما آنچه در دست دارد دلار است؛ بسیاری از سرمایه گذارها برای خرید تکنولوژی و ابزار به دلار نیاز دارند. از آن سو دولت موظف است ریال را از میان مردم جمع آوری کند و مواد اولیه و کالاهای غیرواجب و غیرمفید را با دلار دولتی وارد نکند تا از خراب شدن بازار و نابودی بخش داخلی جلوگیری کرده باشد.
هرچند بخشی از این شرایط در دست دولت نیست اما باید از فعالیت این دست ها در بازار جلوگیری شود. نباید واردات بی رویه از کانال های مستقیم و غیرمستقیم و گمرک و ... به شکل کنونی، افزایش پیدا کند چراکه این رویه در نهایت به تولید داخلی لطمه خواهد زد.
آنچه مهم است آنکه بایستی به صورت بهینه رفتار شود. بهترین کار این است که سرمایه و فناوری در اختیار مردم گذاشته شود تا بتوانند تولید کنند. در حال حاضر صنایع کشور قابلیت رقابت ندارند برای مثال، لباس های ترک به وفور در سطح کشور به فروش می رسد که قیمت ها و کیفیت کار آنها به مراتب بسیار بهتر از داخل است.
یکی از مشکلات کشور، پرداخت سالانه یارانه انرژی بیش از درآمد کل نفت است. یارانه هایی که پرداخت می شود کمر اقتصاد کشور را شکسته و به نظر می رسد تمام مشکلات ما تحریم نیست بلکه پرداخت بی رویه یارانه ها نیز یکی از مهمترین مشکلات ماست؛ چراکه در هیچ نقطه از دنیا یارانه به این شکل پرداخت نمی شود.
اما متاسفانه به دلیل عدم شناخت درست مردم از ارکان اقتصادی کشور، دولت به عنوان تنها مقصر وضعیت پیش آمده شناخته شده است. حال آنکه در کشور ما نهادهای بسیاری با فعالیت اقتصادی وجود دارند که مشکلات بسیاری را بوجود می آورند اما همگان تنها دولت را مقصر می شناسند.
با توجه به وضعیت بد اقتصادی کشور از یک سو و اختلاس های کلانی که در سال های گذشته صورت گرفته، مردم اعتماد لازم و بایسته خود را از دست داده اند؛ هرچند اگر این اتفاق ها رخ نمی داد خیلی ها راضی بودند که یارانه های دست و پا گیر دولت به خاطر چشم انداز اقتصادی آینده حذف شوند. اما امروز مردم معتقدند اگر یارانه ها قطع شود احتمال اینکه به زیربنای اقتصادی کشور تزریق شود بسیار کم است. این مقوله تبدیل به شکاف عظیمی بین مردم و دولت شده است؛ به گونه ای که سرمایه داران بزرگ هم تلاش می کنند با فقیر جلوه دادن خود یارانه ها را دریافت کنند. اگر مسئولان کشور بتوانند با برخورد قانونی با اختلاس گران و کنترل های دقیق، جلوی رانت خواری ها و اختلاس ها را بگیرند مردم هم به آنها اعتماد کرده و مبحث «اعتماد ملی» در عمل شکل خواهد گرفت.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند

راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 اسفند

مشهد شهر من می‌شود؟

سیم‌ریپ؛ شهری در قلب افسانه‌ها

عناوین روزنامه های چهاردهم اسفند در خراسان رضوی

عناوین روزنامه های سیزدهم اسفند در خراسان رضوی

سفر تا اعماق عطر نارنج

چرا هیچ‌جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟

انصاف یعنی انسان بودن!

باورهای عمومی رایج درباره مدیریت زمان و پاسخ به آن‌ها

عناوین روزنامه های هشتم اسفند در خراسان رضوی

فساد و تبعیض، مهلک اما قابل پیشگیری - امیرشاهین نایبی فر*

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

درد اعتیاد یا طرد از خانواده/ رفتار قهرآمیز با معتاد بهبود یافته اشتباهی بزرگ

عناوین روزنامه های پنجم اسفند در خراسان رضوی

زعفران بر بال توسعه

قلعه فورگ؛ روایتگر تاریخ کهن

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ

40 سال آبادانی در درمیان

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری