پیام خراسان

آخرين مطالب

فراتر از خشکسالی... گفتگو

فراتر از خشکسالی...

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - خشکسالی، واژه‌ای که مردم خراسان‌جنوبی سال‌هاست با آن خو گرفته‌اند، و اینروزها دردهایی فراتر از آن همچون نبود بهداشت مناسب، شیوع بیماری‌های پوستی دربین کودکان، کمبود زیرساخت‌های آموزشی و...را در خود جای داده است.
  صدای روستاییان را اینروزها از هر تریبونی و در صفحات فضای مجازی به هر شکلی میبینم، «آب نداریم»، «تهدید جان مردم به دلیل بیماری پوستی»، «زندگی در مرز تعطیلی»،«روایت فقر و خشکسالی» و...
حرف از تهدید خالی شدن روستاها و خالی از سکنه شدن بارها زده شد، آمار آبرسانی به روستاها بارها ذکر شد، اما برای تسکین درد روستائیانی که هنوز در ترس ریزش سقف خانه‌های چوبی زندگی می‌کنند چه شده است؟
در گوشه‌ گوشه خراسان‌جنوبی هنوز هم روستاهایی وجود دارد که ساکنان آن از کمترین امکانات زندگی بی‌بهره‌اند و یک‌صدا فقر، خشکسالی، بی‌آبی و محرومیت را فریاد می‌زنند.

رنجی فراتر از خشکسالی
از دام‌هایی که براثر خشکسالی و کمبود آب تلف شده‌اند تا خانه‌هایی که اسمشان خانه نیست جز تیکه‌هایی از چوب و سنگ و شاید تنها درآمدشان هم شامل یارانه پرداختی دولت است و مستمری ناچیزی که کمیته امداد پرداخت می‌کند.
خانه‌های بی‌نظم کنار هم و مردمی که مجبور به زندگی در این روستا هستند. خانه‌های گلی که با چوب و تکه‌های سنگ و آهن قراضه سرپناهی شده برای کودکانی که آینده‌ای مبهم اما آرزوهایی شیرین دارند.
و اینروزها با وجود خشکسالی 20 ساله، بارندگی‌های غیرمنتظره و سیل‌آسای بهاری جای اینکه مرحمی باشد بر درد روستائیان اما بلای جانشان شد و زندگی نداشته را با همین اندک امکانات به زیر آب برد.
روستاهایی در استان وجود دارد که آب شرب آن شور است و برای تأمین آب مصرفی اهالی، تانکر آب شیرین گذاشته‌اند که هزینه‌ای سنگین دارد یا همان آب کیفیت مناسبی ندارد.
بهداشت در اینگونه روستاها زیر صفر است، آموزش تعریفی ندارد و امکات اولیه زندگی بسیار سخت فراهم می‌شود و کودکانی که از بیماری‌های پوستی رنج می‌برند و دچار سوءتغذیه شده‌اند.

اعزام تیم پزشکی هلال احمر برای درمان بیماران پوستی
محمد رحیم شهریاری مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی درخصوص مشکلات روستائیان گفت: با حضور پزشک داوطلب هلال احمر60 نفر از بیماران پوستی روستاهای ذکری و گل نی شهرستان درمیان تحت درمان قرار گرفتند.
وی افزود: 10نفر از داوطلبین و پرسنل جمعیت هلال احمر در قالب کاروان سلامت به روستاهای ذکری و گل نی از توابع شهرستان درمیان اعزام شدند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: با توجه به بیماری پوستی شایع در منطقه تیم اعزامی با رویکرد درمان این بیماری با همراهی پزشک متخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی تهران به محل اعزام شد.
وی افزود: تیم اعزامی به بررسی، درمان و آموزش بیش از 60 نفر از بیمارن اهالی روستای مذکور پرداخت و کلاه آفتابی ، داروهای مورد نیاز از قبیل کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده و پماد های مرتبط با بیماری بطور رایگان در اختیارشان قرار گرفت.
سید ناصر عمادی پزشک بدون مرز و داوطلب هلال احمر نیز در این خصوص بیان کرد: آفتاب تند و وزش بادهای موسمی با ذرات شن و عدم آگاهی ساکنین منطقه نسبت به نحوه مراقبت پوست، از مهمترین دلایل این بیماری است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید به اینکه اهالی منطقه کودکان را در ساعات آفتابی روز در محل سرپوشیده باید نگهداری کنند، گفت: یکی از نیازهای اساسی منطقه مباحث آموزشی در راستای بهداشت و درمان است و این مهم با حضور مستمر دستگاه‌های ذی صلاح باید عملی شود.
وی یادآورشد: با توجه به همراهی جمعیت هلال احمر این تیم با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران پس ماه رمضان برای بررسی مجدد و ارزیابی روند درمان به منطقه باز خواهد گشت.
مشکل پوستی 80 درصد کودکان روستاهای خراسان جنوبی
حجت‌الاسلام سیدمحمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص عکس‌های منتشرشده از مشکل پوستی کودکان روستای ذکری طبس مسینا، گفت: این روستا تنها روستایی نیست که کودکانش به‌دلیل کمبود آب با این مشکل روبه‌رو هستند، قریب به 480 روستا در خراسان جنوبی مشکل آب دارند و با تانکر به آنها آب‌رسانی می‌شود.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از 80 درصد کودکان روستاهای خراسان جنوبی از مشکل پوستی رنج می‌برند، گفت: در دو، سه ماه اخیر بارها و بارها کودکانی را که دچار این بیماری پوستی هستند، از نزدیک دیده‌ام؛ به‌لحاظ کمبود آب متأسفانه امکان بهداشت کامل و استحمام صحیح نیز برای مردم این خطه وجود ندارد.
وی با بیان اینکه دسترسی به پزشک برای این روستاییان بسیار محدود است، ادامه داد: افزایش امکانات می‌تواند به درمان بیماری‌های ساکنان این منطقه که به‌لحاظ آب‌وهوایی شرایط ویژه‌ای هم دارند، کمک‌ کند.
عبادی گفت: مشکلات آبی در استان خراسان جنوبی قابل مقایسه با دیگر استان‌های کشور نیست چون این استان خشکسالی‌های 19 ساله را پشت سر گذاشته و درصد بارندگی‌ها در استان بسیار کم است.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی اظهارکرد: بیش از 480 روستای خراسان‌جنوبی با تانکر آب‌رسانی می‌شود و برخی از روستا‌های استان حتی آب برای خوردن ندارند.

آبرسانی به 485 روستای خراسان جنوبی
محمدمهدی مروج الشریعه استاندار خراسان جنوبی نیز با اشاره به خشکسالی های دو دهه استان گفت: در حال حاضر بیش از 485 روستای خراسان‌جنوبی یک قطره آب آشامیدنی ندارند و با تانکر آب خوردن مردم تامین می‌شوند.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به خشکسالی‌های دو دهه در این استان، گفت: در حال حاضر بیش از 485 روستای خراسان جنوبی یک قطره آب آشامیدنی ندارند و با تانکر آب خوردن مردم تامین می شود.
مروج الشریعه یادآورشد: امید است این حضور نمایندگان و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در خراسان جنوبی فرصت خوبی برای خدمت به مردم شایسته این استان باشد.
قصه خشکسالی و رنج روستائیان خراسان‌جنوبی را فراموش نکنیم.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جاده تربت حیدریه به باغچه بازگشایی شد

معافیت مالیات تعاونی مرزنشینان در انتظار تایید شورای نگهبان است

بیش از 1800 میلیارد ریال بدهی ادارات خراسان شمالی ثبت شد

آیا باید کودکان را از تصمیمان برای طلاق آگاه کنیم؟ + توصیه‌ها

332 واحد مسکونی تحویل مددجویان کمیته امداد شد

اکران فوق العاده بخاطر استقبال از جشنواره فجر مشهد تعیین شد

سرما و بارش برف مدارس چند شهرستان خراسان رضوی را تعطیل کرد

حرکت خودروها در گردنه تیوان با زنجیرچرخ میسر است

اگر نمی‌توانید خاطرات مضر را فراموش کنید، حافظه ضعیفی دارید

رشد 3.5 برابری خطوط ریلی استان بعد از انقلاب رخ داد

تهیه پیوست فرهنگی از الزامات ورود تکنولوژی های جدید به کشور است

زنان روستایی خراسان شمالی به کمک مدیریت مصرف منابع آب می آیند

امکان تحصیل دانشگاهی در رشته خبرنگاری دانشگاه علمی کاربردی بیرجند

کم آبی مهمترین مشکل روستاییان خراسان جنوبی است

کاروان رسانه ای بسیج خراسان رضوی عازم روستاهای استان شد

کیفیت هوای شش منطقه شهر مشهد در وضعیت هشدار است

اگر برخی حاشیه‌سازی نکنند، استاندار عملکرد خوبی خواهد داشت

با کمبود گوشت قرمز مواجهیم

ارتباط میان افزایش پرولاکتین خون و کاهش باروری زنان

80 درصد تعهد اشتغال در نهبندان محقق شد

در اعطای تسهیلات مشاغل پایدار روستایی دقت را فدای سرعت نکنیم

اثر تاریخی رباط زردان در دست مرمت است

رفع تنش آبی روستاهای مانه وسملقان 800 میلیارد ریال نیاز دارد

کلاس‌داری برای معلمان سخت شده است

خراسان شمالی ناظر مقیم پولی ندارد

فقط 30 درصد از نیازهای خوابگاهی دانشگاه بجنورد تامین شده است

اجرایی شدن فاز اول پروژه ملی آبرسانی به منطقه بمرود زیرکوه در دهه فجر

دانشگاه بیرجند؛ از تربیت نیروهای متخصص تا پویایی اقتصادی منطقه

خوسف تمام قد به احترام جشنواره ابن حسام می‌ایستد

چرا ناگهان مرغ گران شد؟

انتقال آب به فلات مرکزی ایران؛ رویایی شیرین که به کابوس بدل شد

مسئولان نمی‌توانند مشکلات معلولان را درک کنند

پیچ و خم های پرستاری از خراشاد تا کالیفرنیا

گلایه شهروندان از نبود حریم شهری بین گرمه و جاجرم

سیلی خشکسالی بر صورت تشنه کویر

5 هزار رقبه در خراسان شمالی سند ندارند

جمعیت کیفری ایران چند نفرند؟

تیتکانلویی ها، دهه فجر پای پرده نقره ای می نشینند

ساماندهی 68 درصد از گلزار شهدای خراسان شمالی به اتمام رسیده است

قاچاق و افزایش قیمت دام تاثیر مستقیمی بر تولیدات چرمی دارد

برخی جاده های کوهستانی خراسان رضوی یخ زده است

نفیس ترین فرش های جهان منزوی و منزوی تر می شوند

نگرانی وزیر بهداشت بیشتر درحوزه تخصیص اعتبارات بود

رئیس اداره ارشاد مشهد: بخش محدودی از بودجه فرهنگی در اختیار ارشاد است/ تنوع فرهنگی را به رسمیت می‌شناسیم

چگونه پاسخگوی چیزی که متولی آن نیستم، باشم؟

کلایی: شهر هوشمند مبارزه با فساد را آسان‌تر می‌کند

محموله آرد قاچاق در خوشاب توقیف شد

شهرداری بیرجند از سمن های ساماندهی سگ های ولگرد حمایت می کند

برای بوستان«شمشاد»سند سازی شده است/پیگیری موضوع در دادگستری

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سخنران مراسم 9 دی در بجنورد