پیام خراسان

آخرين مطالب

فراتر از خشکسالی... گفتگو

فراتر از خشکسالی...

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - خشکسالی، واژه‌ای که مردم خراسان‌جنوبی سال‌هاست با آن خو گرفته‌اند، و اینروزها دردهایی فراتر از آن همچون نبود بهداشت مناسب، شیوع بیماری‌های پوستی دربین کودکان، کمبود زیرساخت‌های آموزشی و...را در خود جای داده است.
  صدای روستاییان را اینروزها از هر تریبونی و در صفحات فضای مجازی به هر شکلی میبینم، «آب نداریم»، «تهدید جان مردم به دلیل بیماری پوستی»، «زندگی در مرز تعطیلی»،«روایت فقر و خشکسالی» و...
حرف از تهدید خالی شدن روستاها و خالی از سکنه شدن بارها زده شد، آمار آبرسانی به روستاها بارها ذکر شد، اما برای تسکین درد روستائیانی که هنوز در ترس ریزش سقف خانه‌های چوبی زندگی می‌کنند چه شده است؟
در گوشه‌ گوشه خراسان‌جنوبی هنوز هم روستاهایی وجود دارد که ساکنان آن از کمترین امکانات زندگی بی‌بهره‌اند و یک‌صدا فقر، خشکسالی، بی‌آبی و محرومیت را فریاد می‌زنند.

رنجی فراتر از خشکسالی
از دام‌هایی که براثر خشکسالی و کمبود آب تلف شده‌اند تا خانه‌هایی که اسمشان خانه نیست جز تیکه‌هایی از چوب و سنگ و شاید تنها درآمدشان هم شامل یارانه پرداختی دولت است و مستمری ناچیزی که کمیته امداد پرداخت می‌کند.
خانه‌های بی‌نظم کنار هم و مردمی که مجبور به زندگی در این روستا هستند. خانه‌های گلی که با چوب و تکه‌های سنگ و آهن قراضه سرپناهی شده برای کودکانی که آینده‌ای مبهم اما آرزوهایی شیرین دارند.
و اینروزها با وجود خشکسالی 20 ساله، بارندگی‌های غیرمنتظره و سیل‌آسای بهاری جای اینکه مرحمی باشد بر درد روستائیان اما بلای جانشان شد و زندگی نداشته را با همین اندک امکانات به زیر آب برد.
روستاهایی در استان وجود دارد که آب شرب آن شور است و برای تأمین آب مصرفی اهالی، تانکر آب شیرین گذاشته‌اند که هزینه‌ای سنگین دارد یا همان آب کیفیت مناسبی ندارد.
بهداشت در اینگونه روستاها زیر صفر است، آموزش تعریفی ندارد و امکات اولیه زندگی بسیار سخت فراهم می‌شود و کودکانی که از بیماری‌های پوستی رنج می‌برند و دچار سوءتغذیه شده‌اند.

اعزام تیم پزشکی هلال احمر برای درمان بیماران پوستی
محمد رحیم شهریاری مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی درخصوص مشکلات روستائیان گفت: با حضور پزشک داوطلب هلال احمر60 نفر از بیماران پوستی روستاهای ذکری و گل نی شهرستان درمیان تحت درمان قرار گرفتند.
وی افزود: 10نفر از داوطلبین و پرسنل جمعیت هلال احمر در قالب کاروان سلامت به روستاهای ذکری و گل نی از توابع شهرستان درمیان اعزام شدند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: با توجه به بیماری پوستی شایع در منطقه تیم اعزامی با رویکرد درمان این بیماری با همراهی پزشک متخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی تهران به محل اعزام شد.
وی افزود: تیم اعزامی به بررسی، درمان و آموزش بیش از 60 نفر از بیمارن اهالی روستای مذکور پرداخت و کلاه آفتابی ، داروهای مورد نیاز از قبیل کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده و پماد های مرتبط با بیماری بطور رایگان در اختیارشان قرار گرفت.
سید ناصر عمادی پزشک بدون مرز و داوطلب هلال احمر نیز در این خصوص بیان کرد: آفتاب تند و وزش بادهای موسمی با ذرات شن و عدم آگاهی ساکنین منطقه نسبت به نحوه مراقبت پوست، از مهمترین دلایل این بیماری است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید به اینکه اهالی منطقه کودکان را در ساعات آفتابی روز در محل سرپوشیده باید نگهداری کنند، گفت: یکی از نیازهای اساسی منطقه مباحث آموزشی در راستای بهداشت و درمان است و این مهم با حضور مستمر دستگاه‌های ذی صلاح باید عملی شود.
وی یادآورشد: با توجه به همراهی جمعیت هلال احمر این تیم با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران پس ماه رمضان برای بررسی مجدد و ارزیابی روند درمان به منطقه باز خواهد گشت.
مشکل پوستی 80 درصد کودکان روستاهای خراسان جنوبی
حجت‌الاسلام سیدمحمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص عکس‌های منتشرشده از مشکل پوستی کودکان روستای ذکری طبس مسینا، گفت: این روستا تنها روستایی نیست که کودکانش به‌دلیل کمبود آب با این مشکل روبه‌رو هستند، قریب به 480 روستا در خراسان جنوبی مشکل آب دارند و با تانکر به آنها آب‌رسانی می‌شود.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از 80 درصد کودکان روستاهای خراسان جنوبی از مشکل پوستی رنج می‌برند، گفت: در دو، سه ماه اخیر بارها و بارها کودکانی را که دچار این بیماری پوستی هستند، از نزدیک دیده‌ام؛ به‌لحاظ کمبود آب متأسفانه امکان بهداشت کامل و استحمام صحیح نیز برای مردم این خطه وجود ندارد.
وی با بیان اینکه دسترسی به پزشک برای این روستاییان بسیار محدود است، ادامه داد: افزایش امکانات می‌تواند به درمان بیماری‌های ساکنان این منطقه که به‌لحاظ آب‌وهوایی شرایط ویژه‌ای هم دارند، کمک‌ کند.
عبادی گفت: مشکلات آبی در استان خراسان جنوبی قابل مقایسه با دیگر استان‌های کشور نیست چون این استان خشکسالی‌های 19 ساله را پشت سر گذاشته و درصد بارندگی‌ها در استان بسیار کم است.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی اظهارکرد: بیش از 480 روستای خراسان‌جنوبی با تانکر آب‌رسانی می‌شود و برخی از روستا‌های استان حتی آب برای خوردن ندارند.

آبرسانی به 485 روستای خراسان جنوبی
محمدمهدی مروج الشریعه استاندار خراسان جنوبی نیز با اشاره به خشکسالی های دو دهه استان گفت: در حال حاضر بیش از 485 روستای خراسان‌جنوبی یک قطره آب آشامیدنی ندارند و با تانکر آب خوردن مردم تامین می‌شوند.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به خشکسالی‌های دو دهه در این استان، گفت: در حال حاضر بیش از 485 روستای خراسان جنوبی یک قطره آب آشامیدنی ندارند و با تانکر آب خوردن مردم تامین می شود.
مروج الشریعه یادآورشد: امید است این حضور نمایندگان و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در خراسان جنوبی فرصت خوبی برای خدمت به مردم شایسته این استان باشد.
قصه خشکسالی و رنج روستائیان خراسان‌جنوبی را فراموش نکنیم.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

150 تن گل محمدی در خواف برداشت شد

شهروندان مشهدی امسال تجربه هوای ناسالم نداشته اند

پرونده معدن آلبلاغ اسفراین روی میز معاون طبیعی سازمان محیط زیست

500 زن مددجو در نیشابور تحت پوشش بیمه زنان خانه دار هستند

تلفن‌هایی که برای کودک آزاری به صدا درمی‌آید

یک آشپزخانه در سبزوار پلمب شد

سیل راه ارتباطی 25 هزار روستایی رازوجرگلان را بست

مدیرکل تعزیرات حکومتی: خرید بیش از نیاز باعث گرانی می شود

سود شیرینی که با شایعات تلخ می‌شود

2019 واحد مسکونی تحویل مددجویان کمیته امداد خراسان رضوی شد

ذخیره امدادی هلال احمر خراسان شمالی مناسب است

دندان‌هایی که برای تولیدکنندگان داخلی تیز می‌شود

100 سری جهیزیه بین نوعروسان خراسان جنوبی توزیع شد

چندین گروه استهلال ماه رمضان در خراسان رضوی مستقر می شوند

دست مزد بافندگان فرش خراسان شمالی نصف کارگران

13 هکتار باغ در موقوفات خراسان جنوبی ایجاد شد

بارندگی ها حجم آبهای تجدید پذیر در کشور را افزایش داد

دستگیری رمال فضای مجازی در بجنورد

یک کارگاه تولیدی مبل در مشهد آتش گرفت

بارندگی در خراسان رضوی 70 درصد افزایش یافت

مردم بجنورد بیشترین زکات را در خراسان شمالی پرداخت کردند

اجرای عایق های رطوبتی در ساختمان های خراسان شمالی الزامی است

باران 10 شهرستان خراسان رضوی را فراگرفت

تفکیک وزارتخانه صمت مشکلی از اقتصاد ما حل نمی‌کند

چرا تا 20 سال آینده جنگلی در ایران نخواهیم داشت؟

جاده های کوهستانی خراسان رضوی مه آلود است

نماز جمعه اهل سنت بجنورد با کمبود فضا مواجه است

بررسی 32 پرونده قصور پزشکی در کمیسیون‌های پزشکی قانونی خراسان جنوبی

برخی جاده های خراسان رضوی بارانی است

بارش باران در خراسان جنوبی ادامه دارد

90 درصد سازه های آبخیزداری خوسف آبگیری شد

مسیرهای تایباد به روستای دربند و مشهدریزه به تایباد مسدود شد

مسجد کبود گنبد در کلات دچار آبگرفتگی شدید شد

سیلاب محور سربیشه - ماهیرود را بست

حمایت مالی از ایتام خراسان رضوی 69 درصد افزایش یافت

23 هزار تبعه خارجی از مرز دوغارون وارد ایران شدند

کلات با 50 میلیمتر باران بیشترین بارندگی خراسان رضوی را داشت

کاهش 11 درصدی آمار نزاع و درگیری در خراسان شمالی طی سال گذشته

احتمال وقوع روان آب در برخی مناطق خراسان جنوبی

سفر با قطار در ایام نوروز امسال افزایش یافت

منطقه تاریخی اسپاخو، ظرفیت بی بدیل برای توسعه گردشگری

زلزله ریوش در خراسان رضوی تلفات و خسارت نداشت

نظارت بر تخلفات زیست محیطی خراسان شمالی تشدید شد

جاده سبزوار - شاهرود مسدود شد

سیلاب دو جاده را در خراسان رضوی مسدود کرد

یک فوتی و 3 مصدوم در تصادف محور بردسکن به بجستان

اقامت 470 هزار مسافر نوروزی در خراسان جنوبی

پلنگی چوپان خوشابی را زخمی کرد

وقوع 47 حریق و حادثه در 12 ساعت گذشته

ماهان 6 پرواز خود را به فرودگاه بجنورد طی تعطیلات نوروزی لغو کرد