پیام خراسان

آخرين مطالب

معرفی روستاهای سبز در خراسان شمالی؛ حفاظت از تنوع زیستی و اقتصاد پایدار روستاییان مقالات

معرفی روستاهای سبز در خراسان شمالی؛ حفاظت از تنوع زیستی و اقتصاد پایدار روستاییان

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - با توجه به این که حدود نیمی از جمعیت استان خراسان شمالی را روستاییان تشکیل می دهند، برنامه ریزی برای ارتقای درآمد و بهبود رفاه روستاییان از اهمیت وافری برخوردار است. در این راستا، مقام عالی دولت در استان با هدفگذاری های خاصی ازجمله معرفی روستاهای سبز، بدون بیکار و هدف گردشگری در هر شهرستان طی سال جاری درصدد ارائه نقشه راهی برای فرمانداران و مدیران دستگاه های متولی برآمده تا تحرک و پویایی در این عرصه را شاهد باشیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، روستای سبز، روستای زیست بوم یا روستای پایدار فرصتی است که همزمان به حفاظت از تنوع زیستی و توسعه پایدار دست پیدا می کند و پایان دادن به فقر، دستیابی به امنیت غذایی و تغذیه بهتر، سلامتی و رفاه، دستیابی به برابری جنسیتی، توانمندسازی زنان و دختران، دسترسی به آب سالم و بهداشتی و انرژی پاک، ایجاد مشاغل پایدار و توسعه زیرساخت ها، اقدام برای مقابله با آثار سوء تغییرات اقلیمی، حفاظت و استفاده پایدار از منابع آبی و اکوسیستم های خشکی از جمله اهداف و مزایای اجرای آن به شمار می رود.
به تصریح کارشناسان، رعایت برخی اصول برای ایجاد و تقویت روستاهای پایدار بسیار مهم است، به عنوان مثال، باید از منابع طبیعی موجود در روستا یعنی نور خورشید، خاک، محصولات، آب، زمان، استعداد و ظرفیت کاری روستاییان به بهترین شکل بهره برداری گردد بی آن که توانایی نظام طبیعی برای تداوم خود از میان برود.
البته چنین روستاهایی برای آن که روی پای خود بایستند و تنها به کمک های دولتی بسنده نکنند، می بایست به همان اندازه که از نظر اقتصادی مورد حمایت قرار می گیرند، به لحاظ اجتماعی و فرهنگی نیز تقویت شوند چرا که یکی از کارهایی که می تواند موفقیت تحول روستاهای موجود به روستای سبز را تضمین کند، ارزیابی دقیق از وضعیت پایداری روستای مورد نظر در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و بوم شناسی است تا بتوان دریافت که به چه عواملی برای پیشبرد کار می توان تکیه کرد و نیز برای پاسخگویی به کدام چالش ها باید آمادگی کسب کرد.
با تمامی تعاریف و تفاسیر مطرح شده، استاندار خراسان شمالی که بهترین مسیر رشد و توسعه پایدار استان را رشد و توسعه پایدار روستاها می داند، از زمان ورود خود به استان به تشریح سیاست های خود در بخش روستایی پرداخته است که مهم ترین این سیاست ها؛ معرفی یک روستای سبز، یک روستای بدون بیکار و یک روستایی هدف گردشگری در هر شهرستان تا هفته دولت سال 97 به منظور الگوسازی است تا این هدف در سال های آینده به سرعت در تمامی روستاها و شهرهای استان گسترش یابد.
محمدرضا صالحی با اعتقاد به این که روستاییان و عشایر به لحاظ اقتصادی مولد و تامین کننده اشتغال و به لحاظ امنیتی مرزداران منطقه و به لحاظ دینی، متدین در جامعه شناخته می شوند، بنابراین در تمامی سفرهای شهرستانی خود بر حضور در مناطق روستایی و گفت و گو با مردم منطقه تاکید دارد.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی سال گذشته نیز در مراسم پایانی همایش ملی انگور در بجنورد، ایجاد حداقل یک روستای سبز در تمامی شهرستان ها را از اهداف استان بیان کرد و گفت: ایجاد روستای سبز به معنای بهره مندی از ظرفیت ها و قابلیت های روستایی برای ایجاد اشتغال و بهره گیری از ظرفیت های منطقه ای ، احترام به کشاورزی بومی، جلوگیری از فرسایش خاک و تبدیل انرژی های فسیلی به انرژی تجدید پذیر است.
توان افزایی، مهارت افزایی، معرفی مشاغل جدید و پایدار مانند فرآوری گیاهان دارویی، تعریف الگوهای مناسب کشت با توجه به کم آبی، ورود روستاییان به مشاغل دیگر حوزه ها مانند گردشگری و تاکید بر بوم گردی و ... از جمله مباحثی است که در طرح ایجاد روستای سبز دیده شده است.
گفتنی است، فروردین ماه سال 96 هم در سفر رئیس وقت سازمان محیط زیست کشور به استان، خراسان شمالی به عنوان استان پایلوت در اجرای طرح ملی روستای سبز کشور انتخاب و معرفی شد تا اجرای این طرح در دستور کار برنامه ششم توسعه استان قرار گیرد.
با توجه به ابلاغ سیاست مقام ارشد استان، فرمانداران 8 شهرستان کار شناسایی و معرفی روستای سبز را در دستور خود کار قرار دادند و روستای نوده بام در شهرستان اسفراین، روستای پیر بز در شهرستان بجنورد، روستای دربند در شهرستان جاجرم، داشلی قلعه در شهرستان راز و جرگلان، نامانلو در شیروان، خبوشان در فاروج و ارناوه در مانه و سملقان به عنوان روستاهای هدف معرفی شدند.
تهیه طرح جامع معرفی روستای سبز در روستای نوده بام اسفراین ، پیگیری تشکیل شرکت تعاونی برای دریافت تسهیلات و برگزاری دوره های آموزشی مختلف در روستای پیربز بجنورد ، باریجه کاری با کمک اهالی منطقه در روستای داشلی قلعه راز و جرگلان، اجرای تونل سبز در ورودی روستا در روز درختکاری ، پاکسازی روستا از آلاینده های زیست محیطی ، توجه ویژه به اشتغال و ...توسط گروه های مردمی در روستای خبوشان فاروج، کاشت گیاهان دارویی و علوفه مرتعی و نصب و راه اندازی آبگرمکن های خورشیدی و هم چنین برگزاری جلسات هفتگی ظرفیت سازی جوامع محلی روستای ارناوه توسط اداره منابع طبیعی شهرستان مانه و سملقان از جمله اقدامات شهرستان ها برای تحقق هدف ایجاد روستایی سبز تاکنون بوده است و با تداوم برنامه های مشابه، به طور حتم، امسال خبرهای خوبی از این روستاها خواهیم شنید.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ

40 سال آبادانی در درمیان

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

«ریگ یلان»؛ وادی هیبت و حیرت

سحر و جادویی که اعتقادات را نشانه می‌گیرد

مشهد 1357 در آینه تاریخ انقلاب اسلامی

نسبت خراسان جنوبی و انقلاب

خیابان‌هایی که فقط عابران از آن عبور می‌کنند

دلهره آورترین واژه قرن

ناکجاآباد مجازی

«الکساندریت»؛ سنگ آفتاب پرست

توسعه کتابخانه ها برگ زرینی در کارنامه فرهنگی انقلاب اسلامی

خریدی از نوع دوستدار طبیعت بودن

صعود شاخصهای سلامت در خراسان رضوی در کوران چهل سال تلاش انقلابی

ارزان به قیمت جان

لبنیات در حصار گرانی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎

تاملی بر حیوان آزاری - عصمت برزجی*

راز بقای چاپلوسی

چرا مسئولان خراسان جنوبی در معرفی ابن حسام دست به عصا هستند؟

قرآن آموزی به سبک حجره

تاثیر تغییر مد بر محیط زیست

چشم ببر؛ سنگی با رگه‌های طلایی

کاهش ناگهانی جمعیت چین در اواسط قرن

سرطان و ارتباط آن با خودکشی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاوش در هویت پنهان

تیول‌داری، سلطان بزرگ و سلاطین کوچک

در آینده، بزرگترین سازه‌های بشری در فضا ساخته خواهند شد

فرصت سوزی ممنوع

ردپای مفهوم زمان مکتب اگزیستانسیالیسم در «همه می‌دانندِ» فرهادی

پرنده‌ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

پیشواز چله انقلاب

از کلنی تا ماسک‌های خانگی

ازدواج گران

حتی زیر بمباران هم می‌شود گفت‌وگو کرد

لرزه های پنهان و سقف های لرزان

خطر پنهان اسباب‌بازی‌های هوشمند

آیا ترک یک رابطه همراه با خشونت به معنای پایان آزار است؟

نوشداروی دیرهنگام نباشیم

سمفونی برک بافی در جهان می‌پیچد