پیام خراسان

آخرين مطالب

نظرات اعضای شورا در خصوص تغییر نام ایستگاه پارک ملت قطارشهری؛

همه‌چیز در مورد تغییر نام 500 میلیونی گفتگو

همه‌چیز در مورد تغییر نام 500 میلیونی

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - تغییرنام ایستگاه پارک ملت قطارشهری یکی از موضوعات احتمالاً قریب‌الوقوعی است که مردم در کنار سایر تغییرنام‌ها، با آن روبه‌رو خواهند شد. 
  یکی از دستورکارهای جلسه گذشته شورای اسلامی شهر مشهد تغییرنام ایستگاه پارک ملت قطارشهری به ایستگاه پارک ملت/ دانشگاه فردوسی بود که به دلیل کمبود وقت، بررسی و رأی‌گیری در خصوص آن به جلسه آینده شورای شهر موکول شد. برخی از اعضای شورا نسبت‌به این موضوع واکنش نشان دادند. هزینه‌داربودن، عادت‌نکردن مردم به نام‌های جدید و عدم ضرورت از جمله دلایلی بود که در این خصوص اعلام شد. در این گزارش سعی داریم برخی از ابعاد این تغییرنام 500 میلیونی واکاوی کنیم.
تغییرنام 500 میلیونی/ نظرسنجی از مردم صورت نگرفته است
شهناز رمارم  اظهار می‌کند: درتمام دنیا مرسوم است که به نام دانشگاه برند خود یک ایستگاه مترو دارند. این مساله باید از ابتدا در نام‌گذاری ایستگاه‌های قطارشهری لحاظ می‌شد.از طرفی مشهد یک شهر گردشگری و زیارتی است و پارک ملت هم برای مردم یک نوستالوژی است. 
وی ادامه می‌دهد: اینکه نام ایستگاه پارک ملت جا افتاده است یک مساله است و مساله دیگررویکرد فرهنگی شورا در حمایت از نخبگان وجامعه فرهنگی است. در بین اعضای شورای شهر درخصوص این تغییر نام چندین رویکرد وجود دارد؛ عده‌ای می‌گویند در این ایستگاه دانشگاه فردوسی تنها نیست ودانشگاه علوم پزشکی هم هست، همچنین دانشکده دندان‌پزشکی و داروسازی هم جلوی ایستگاه مترو قراردارند، اما دانشگاه فردوسی برند قدیمی‌تروچهارمین دانشگاه کشوراست وتمام ویژگی‌هایی را که ایستگاهی به‌نام آن شود، داراست.
نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه «تعویض نام ایستگاه پارک ملت به دانشگاه فردوسی یا هرنام دیگری علاوه برتبعات اجتماعی و فرهنگی، در این شرایط اقتصادی هزینه مالی هم دارد»، خاطرنشان می‌کند: معاونت حمل‌ونقل اعلام کرده این هزینه بیش از 500 میلیون تومان است. این هزینه مربوط به تغییرات سیستم گویا، نقشه جغرافیایی و.. است. این تغییر نام، سیستم‌های نرم‌افزاری مترو همچون سیگنالینگ، مخابرات، سیروحرکت، سرورهای سیستم و... که خارجی هستند را تحت تاثیرقرارمی‌دهد.
رمارم تصریح می‌کند: ممکن است از این منظرکه الان در شرایط مالی خوبی نیستیم و درآمدهای شهرداری دچار مشکل است با این تغیرنام مخالفت کنیم. اگر قراربه چنین هزینه‌ای باشد حتما رای مخالف خواهم داد. زیرا در این شرایط صلاح نیست هزینه جدیدی را به شهرداری تحمیل کنیم.
این عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهرمشهد با بیان اینکه « لایحه شهرداری تغییر نام از پارک ملت به دانشگاه فردوسی بوده است»، می‌گوید: من مخالفتم را با حذف نام پارک ملت اعلام کرده‌ام. در کمیسیون فرهنگی به این جمع بندی رسیدیم که تغییرنام به پارک ملت/ دانشگاه فردوسی باشد. این موضوع در کمیسیون فرهنگی رای آورده و به صحن علنی می‌رود. 
رمارم خاطرنشان کرد: در خصوص تغییر نام ایستگاه پارک ملت قطار شهری متاسفانه نظرسنجی از مردم صورت نگرفته است. نظر سنجی دقیقی از مردم باید انجام شود نه اینکه یک نفر نظرسازی کند. 
وی ادامه داد: تاکنون در نام‌گذاری‌ها و تغییر نام‌ها، نظرسنجی از شورا ندیده‌ایم در این شورا به این موضوع اعتقاد داریم و یکی از شعارهایمان بوده و همچنین در مبانی اصلاح طلبی رجوع به نظر مردم و مشارکت شهروندان در مدیریت شهری از مولفه‌های اصلی است اما تاکنون توفیق پیدا نکرده‌ایم نظرسنجی انجام دهیم؛ معمولا یا پیشنهادات به ما رسیده یا لوایح شهرداری بوده و ما در مقابل یک پیشنهاد تصمیم گرفته‌ایم. من یادم نمی‌آید که نظرسنجی انجام شده باشد. 
با تغییرنام‌هایی که مردم به آن عادت کرده‌اند، مخالفم
بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد   اظهارمی‌کند: در مجموع با تغییرنام‌هایی که مردم به آن‌ها عادت کرده‌اند، مخالف هستم و خواسته مردم مهمترین اصل در نام‌گذاری است خصوصا در جایی که می‌خواهیم تغیرایجاد کنیم.
وی ادامه می‌دهد: خوب بود زمانی که نام ایستگاه پارک ملت قطارشهری را انتخاب می‌کردند به دانشگاه فردوسی هم توجه می‌شد که نامی متناسب با جایگاه پارک ملت و دانشگاه فردوسی که روبروی هم هستند، انتخاب می‌کردند. حالا تقریبا مردم به این نام عادت کرد‌اند و آن را پذیرفته‌اند. با تغییر آن خیلی موافق نیستم.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات ومنابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان می‌کند: پیشنهاد کمیسیون فرهنگی ترکیب کردن این دونام با هم و به صورت پارک ملت/ دانشگاه فردوسی است. با این موضوع تاحدودی موافقت دارم، اما اینجا هم دغدغه‌ای وجود دارد مبنی براینکه ساختارقطار شهری به‌گونه‌ای است که تغییرات در آن هزینه تحمیل می کند، مهم است که این هزینه چه مقدار باشد. با تغییر ایستگاه پارک ملت قطارشهری به پارک ملت/ دانشگاه فردوسی به شرط اینکه تحمیل هزینه نداشته باشد، موافق هستم.
گندمی با اشاره به اینکه «در نام‌گذاری‌ها به سه اصل توجه می‌کنیم»، تصریح می‌کند: در نامگذاری‌های جدید وهمچنین تغییرنام‌ها نظرمردم بسیارمهم است.در مناطق جدید خود مردم آن منطقه باید پیشنهاد نام بدهند و در مناطق قدیمی هم تغییر نام باید خواسته مردم آن منطقه باشد و این موضوع را بپذیرند. همچنین این تغییرات برای ما باید ایجاد هزینه نداشته باشد.
ضرورتی برای تغییرنام ایستگاه پارک ملت وجود ندارد
محسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد اظهار می‌کند: به صورت کلی تغییر نام هزینه دارد. هم هزینه معنوی برای مردم دارد که با نامی که انس گرفتند باید قطع ارتباط کنند، هم هزینه مادی دارد و باید نان در آدرس‌های چاپ شده، اعلام‌های رسمی و... تغییر کند. بنابراین تغییر نام هم برای مردم و هم بیت‌ المال هزینه دارد. 
وی ادامه می‌دهد: ضرورتی برای تغییر نام‌هایی که مردم با آنها انس گرفته‌اند و بدون مشکل هستند وجود ندارد و نباید به سراغ آنها برویم. در صورتی باید تغییر نام انجام شود که بنا به دلایلی مردم ناراضی یا نام نامناسب باشد یا اینکه نام تکراری باشد و برای مردم ایجاد مشکل کند.
حسینی‌پویا تصریح می‌کند: در جایی که نام تکراری، نامناسب نباشد و مردم هم از آن رضایت داشته باشند لزومی برای تغییرآن نمی‌بینم. با همین دلایل، دلیلی برای تغییر نام ایستگاه پارک ملت نمی‌بینم. نام پارک ملت از طرف مردم پذیرفته شده و ضرورتی برای تغییر آن وجود ندارد.
وی عنوان می‌کند: دوستان معتقدند دانشگاه فردوسی برند مشهد است، ماهم این موضوع را قبول داریم اما این دلیل نمی‌شود که پارک ملت را تحت الشعاع قرار و نامی که از قدیم وجود داشته را تغییر دهیم. همچنین دانشگاه علوم پزشکی هم در دانشگاه فردوسی مستقر است، اگر بخواهیم نام پارک ملت را به دانشگاه فردوسی تغییر نام دهیم ممکن است برای دوستان ما در دانشگاه علوم پزشکی هم ایجاد ابهام شود که چرا نام دانشگاه علوم پزشکی در نظر گرفته نشده، این موضوع هم مشکلات تغییر نام را مضاعف می کند.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد خاطر نشان می‌کند: در حال حاضر من به تغییر نام ایستگاه پارک ملت رای مخالف می‌دهم البته شاید با توضیحاتی که دوستان در جلسه علنی خواهند داد، متقاعد شدم.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آسیب رسانان به گلزار شهدای مدافع حرم در مشهد دستگیر شدند

دستمزد بافندگان فرش بجنورد فقط 20 درصد دستمزد کارگری

دستگیری قاتل کمتر از 5 ساعت در بجنورد

مراکز بهداشت خراسان شمالی کمبود روانشناس دارد

نوزدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری استان آغاز به کار کرد

یک طرح بهداشتی در سربیشه افتتاح شد

شهردار اسفراین انتخاب شد

خراسان شمالی بزرگ ترین کانون حرکات اصلاحی در کشور را دارد

آیا کیفیت آب مشهد استاندارد است؟

یک فعال نشر کتاب: مخاطبان نمایشگاه کتاب، دید جامعی به انتخاب کتاب‌ها دارند

کشفیات مواد مخدر در کاشمر 27 درصد افزایش یافت

بیماری که تب اقتصادی بالایی دارد

تشکیل ستاد مدیریت بحران در اسفراین/ 3 روستا دچار آبگرفتگی شد

عدم رعایت استانداردها، عامل خام فروشی گیاهان دارویی استان

شمش آلومینای جاجرم ماه آتی بهره برداری می شود

جامعه علمی و دانشگاهی خراسان رضوی چه انتظاری از استاندار جدید دارد؟

هفت هزار قالیباف خراسان شمالی متقاضی بیمه هستند

یک استاد خوشنویسی: هنر خوشنویسی همواره مظلوم واقع شده است

حضور نمایندگان خراسان شمالی در سومین جشنواره ملی اسب ترکمن پایتخت

موانع شهری به باور غلط کم‌توانی معلولان دامن می‌زند

ایوان حوض‌انبار معجردار مرمت شد/ هنوز از مسجد خبری نیست

انتقاد نماینده مجلس برای هزینه‌کرد بخش اندکی از اعتبارات ساخت محور «بجنورد - جنگل گلستان»

کشف 169 کیلو گرم مواد مخدر در خراسان شمالی

رئیس اداره ارشاد مشهد: مدیریت فرهنگی باید پیوند جدی با شهرسازی داشته باشد

جوان مرگ مغزی سبزواری جان چهار نفر را نجات داد

خرید روزانه 20 تن گل زعفران در استان

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی: نیازمند نوعی واقع‌گرایی عمل‌گرا در عرصه فرهنگی هستیم

هوای مشهد سالم است

از آشفتگی نماها تا نابسامانی ورودی‌های شهر/ چرا با هر بارش آب الهیه را می‌برد؟

عکاسان روایتگر زائران پیاده حضرت امام رضا (ع) در مشهد شدند

منطقه باستانی ریوی جزء سایت های باستانی خاص است

تاکسی‌های اینترنتی از عدم شفاف‌سازی تا دریافت مالیات از رانندگان

باران جاده های خراسان شمالی را لغزنده کرد

صادرات طلای سرخ در کشاکش تعهدات ارزی

توریسم درمانی نیازمند گسترش کمّی و کیفی خدمت‌رسانی است

حجامت به چه کسانی توصیه می‌شود و نمی‌شود؟

لزوم مطالعه زیرساخت‌ها در راه‌اندازی اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی

تابلوهای گردشگری در خراسان شمالی کمک چندانی به جذب گردشگر نمی کند

از اخلاق حرفه‌ای در مشاوره‌های روان‌شناسی چه می‌دانیم؟

2 هزار و 516 نفر از خراسان شمالی راهی عتبات عالیات شدند

ترویج فرهنگ اسلامی، ایرانی با الگوسازی احترام به سالمندان

43 میلیارد ریال اعتبار برای مکانیزاسیون شیروان تصویب شد

وقتی نامهربانی گرانی با مهر عجین می‌شود

توزیع شیر در مدارس استان؛ فعلاً هیچ، شاید آذرماه

جسد چوپان شیروانی از سیلاب بیرون کشیده شد

مسئولان شهری غیرمشهدی درباره نمایشگاه امسال چه می‌گویند؟

شش هزار میلیون سهم در بورس خراسان مبادله شد

طرح ویژه سوادآموزی دختران روستایی خراسان شمالی اجرا می شود

ویژگی های مسکن 21 روستای فاروج ارزیابی می شود

تسهیلات 340 طرح اشتغال کشاورزی در خراسان جنوبی پرداخت شد