پیام خراسان

آخرين مطالب

نظرات اعضای شورا در خصوص تغییر نام ایستگاه پارک ملت قطارشهری؛

همه‌چیز در مورد تغییر نام 500 میلیونی گفتگو

همه‌چیز در مورد تغییر نام 500 میلیونی

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - تغییرنام ایستگاه پارک ملت قطارشهری یکی از موضوعات احتمالاً قریب‌الوقوعی است که مردم در کنار سایر تغییرنام‌ها، با آن روبه‌رو خواهند شد. 
  یکی از دستورکارهای جلسه گذشته شورای اسلامی شهر مشهد تغییرنام ایستگاه پارک ملت قطارشهری به ایستگاه پارک ملت/ دانشگاه فردوسی بود که به دلیل کمبود وقت، بررسی و رأی‌گیری در خصوص آن به جلسه آینده شورای شهر موکول شد. برخی از اعضای شورا نسبت‌به این موضوع واکنش نشان دادند. هزینه‌داربودن، عادت‌نکردن مردم به نام‌های جدید و عدم ضرورت از جمله دلایلی بود که در این خصوص اعلام شد. در این گزارش سعی داریم برخی از ابعاد این تغییرنام 500 میلیونی واکاوی کنیم.
تغییرنام 500 میلیونی/ نظرسنجی از مردم صورت نگرفته است
شهناز رمارم  اظهار می‌کند: درتمام دنیا مرسوم است که به نام دانشگاه برند خود یک ایستگاه مترو دارند. این مساله باید از ابتدا در نام‌گذاری ایستگاه‌های قطارشهری لحاظ می‌شد.از طرفی مشهد یک شهر گردشگری و زیارتی است و پارک ملت هم برای مردم یک نوستالوژی است. 
وی ادامه می‌دهد: اینکه نام ایستگاه پارک ملت جا افتاده است یک مساله است و مساله دیگررویکرد فرهنگی شورا در حمایت از نخبگان وجامعه فرهنگی است. در بین اعضای شورای شهر درخصوص این تغییر نام چندین رویکرد وجود دارد؛ عده‌ای می‌گویند در این ایستگاه دانشگاه فردوسی تنها نیست ودانشگاه علوم پزشکی هم هست، همچنین دانشکده دندان‌پزشکی و داروسازی هم جلوی ایستگاه مترو قراردارند، اما دانشگاه فردوسی برند قدیمی‌تروچهارمین دانشگاه کشوراست وتمام ویژگی‌هایی را که ایستگاهی به‌نام آن شود، داراست.
نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه «تعویض نام ایستگاه پارک ملت به دانشگاه فردوسی یا هرنام دیگری علاوه برتبعات اجتماعی و فرهنگی، در این شرایط اقتصادی هزینه مالی هم دارد»، خاطرنشان می‌کند: معاونت حمل‌ونقل اعلام کرده این هزینه بیش از 500 میلیون تومان است. این هزینه مربوط به تغییرات سیستم گویا، نقشه جغرافیایی و.. است. این تغییر نام، سیستم‌های نرم‌افزاری مترو همچون سیگنالینگ، مخابرات، سیروحرکت، سرورهای سیستم و... که خارجی هستند را تحت تاثیرقرارمی‌دهد.
رمارم تصریح می‌کند: ممکن است از این منظرکه الان در شرایط مالی خوبی نیستیم و درآمدهای شهرداری دچار مشکل است با این تغیرنام مخالفت کنیم. اگر قراربه چنین هزینه‌ای باشد حتما رای مخالف خواهم داد. زیرا در این شرایط صلاح نیست هزینه جدیدی را به شهرداری تحمیل کنیم.
این عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهرمشهد با بیان اینکه « لایحه شهرداری تغییر نام از پارک ملت به دانشگاه فردوسی بوده است»، می‌گوید: من مخالفتم را با حذف نام پارک ملت اعلام کرده‌ام. در کمیسیون فرهنگی به این جمع بندی رسیدیم که تغییرنام به پارک ملت/ دانشگاه فردوسی باشد. این موضوع در کمیسیون فرهنگی رای آورده و به صحن علنی می‌رود. 
رمارم خاطرنشان کرد: در خصوص تغییر نام ایستگاه پارک ملت قطار شهری متاسفانه نظرسنجی از مردم صورت نگرفته است. نظر سنجی دقیقی از مردم باید انجام شود نه اینکه یک نفر نظرسازی کند. 
وی ادامه داد: تاکنون در نام‌گذاری‌ها و تغییر نام‌ها، نظرسنجی از شورا ندیده‌ایم در این شورا به این موضوع اعتقاد داریم و یکی از شعارهایمان بوده و همچنین در مبانی اصلاح طلبی رجوع به نظر مردم و مشارکت شهروندان در مدیریت شهری از مولفه‌های اصلی است اما تاکنون توفیق پیدا نکرده‌ایم نظرسنجی انجام دهیم؛ معمولا یا پیشنهادات به ما رسیده یا لوایح شهرداری بوده و ما در مقابل یک پیشنهاد تصمیم گرفته‌ایم. من یادم نمی‌آید که نظرسنجی انجام شده باشد. 
با تغییرنام‌هایی که مردم به آن عادت کرده‌اند، مخالفم
بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد   اظهارمی‌کند: در مجموع با تغییرنام‌هایی که مردم به آن‌ها عادت کرده‌اند، مخالف هستم و خواسته مردم مهمترین اصل در نام‌گذاری است خصوصا در جایی که می‌خواهیم تغیرایجاد کنیم.
وی ادامه می‌دهد: خوب بود زمانی که نام ایستگاه پارک ملت قطارشهری را انتخاب می‌کردند به دانشگاه فردوسی هم توجه می‌شد که نامی متناسب با جایگاه پارک ملت و دانشگاه فردوسی که روبروی هم هستند، انتخاب می‌کردند. حالا تقریبا مردم به این نام عادت کرد‌اند و آن را پذیرفته‌اند. با تغییر آن خیلی موافق نیستم.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات ومنابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان می‌کند: پیشنهاد کمیسیون فرهنگی ترکیب کردن این دونام با هم و به صورت پارک ملت/ دانشگاه فردوسی است. با این موضوع تاحدودی موافقت دارم، اما اینجا هم دغدغه‌ای وجود دارد مبنی براینکه ساختارقطار شهری به‌گونه‌ای است که تغییرات در آن هزینه تحمیل می کند، مهم است که این هزینه چه مقدار باشد. با تغییر ایستگاه پارک ملت قطارشهری به پارک ملت/ دانشگاه فردوسی به شرط اینکه تحمیل هزینه نداشته باشد، موافق هستم.
گندمی با اشاره به اینکه «در نام‌گذاری‌ها به سه اصل توجه می‌کنیم»، تصریح می‌کند: در نامگذاری‌های جدید وهمچنین تغییرنام‌ها نظرمردم بسیارمهم است.در مناطق جدید خود مردم آن منطقه باید پیشنهاد نام بدهند و در مناطق قدیمی هم تغییر نام باید خواسته مردم آن منطقه باشد و این موضوع را بپذیرند. همچنین این تغییرات برای ما باید ایجاد هزینه نداشته باشد.
ضرورتی برای تغییرنام ایستگاه پارک ملت وجود ندارد
محسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد اظهار می‌کند: به صورت کلی تغییر نام هزینه دارد. هم هزینه معنوی برای مردم دارد که با نامی که انس گرفتند باید قطع ارتباط کنند، هم هزینه مادی دارد و باید نان در آدرس‌های چاپ شده، اعلام‌های رسمی و... تغییر کند. بنابراین تغییر نام هم برای مردم و هم بیت‌ المال هزینه دارد. 
وی ادامه می‌دهد: ضرورتی برای تغییر نام‌هایی که مردم با آنها انس گرفته‌اند و بدون مشکل هستند وجود ندارد و نباید به سراغ آنها برویم. در صورتی باید تغییر نام انجام شود که بنا به دلایلی مردم ناراضی یا نام نامناسب باشد یا اینکه نام تکراری باشد و برای مردم ایجاد مشکل کند.
حسینی‌پویا تصریح می‌کند: در جایی که نام تکراری، نامناسب نباشد و مردم هم از آن رضایت داشته باشند لزومی برای تغییرآن نمی‌بینم. با همین دلایل، دلیلی برای تغییر نام ایستگاه پارک ملت نمی‌بینم. نام پارک ملت از طرف مردم پذیرفته شده و ضرورتی برای تغییر آن وجود ندارد.
وی عنوان می‌کند: دوستان معتقدند دانشگاه فردوسی برند مشهد است، ماهم این موضوع را قبول داریم اما این دلیل نمی‌شود که پارک ملت را تحت الشعاع قرار و نامی که از قدیم وجود داشته را تغییر دهیم. همچنین دانشگاه علوم پزشکی هم در دانشگاه فردوسی مستقر است، اگر بخواهیم نام پارک ملت را به دانشگاه فردوسی تغییر نام دهیم ممکن است برای دوستان ما در دانشگاه علوم پزشکی هم ایجاد ابهام شود که چرا نام دانشگاه علوم پزشکی در نظر گرفته نشده، این موضوع هم مشکلات تغییر نام را مضاعف می کند.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد خاطر نشان می‌کند: در حال حاضر من به تغییر نام ایستگاه پارک ملت رای مخالف می‌دهم البته شاید با توضیحاتی که دوستان در جلسه علنی خواهند داد، متقاعد شدم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ابلاغ مدیران مدارسی که وجه غیرمجاز دریافت کنند لغو می شود

وضعیت آبی همچنان ناپایدار است

بارشهای رگباری پراکنده در خراسان رضوی رخ می دهد

خراسان رضوی با افزایش دمای هوا و بارش‌های رگباری مواجه خواهد شد

هوای مشهد سالم شد

دمای هوا در خراسان رضوی به 40 درجه افزایش می یابد

169 میلیارد تومان برای بخش کشاورزی خراسان جنوبی ابلاغ شد

طرح توسعه امامزادگان باقریه با مشکل مواجه شده است

طرح دانش آموز عاری از پوسیدگی دندان در خراسان شمالی اجرا می شود

عملیات روکش آسفالت راه شیروان - بجنورد آغاز شد

بوستان غدیر مشهد آماده میزبانی از زائران در تعطیلات عید سعید فطر است

ذخیره آب سدهای خراسان رضوی سه برابر شد

برداشت بیش از 3000 تن زردآلو در خراسان جنوبی

14 کیلومتر رودخانه خراسان شمالی لایروبی شد

8 سال انتظار برای ساخت مرکز درمانی/بیمارستان بشرویه اعتبار ندارد

مبارزه با سن گندم در 15 هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی انجام شد

با هوشیاری ماموران پلیس راه گرمه -میامی سنگ معدن قاچاق میلیاردی توقیف شد

زیره سبز خریدار ندارد

پارکینگ‌های حرم مطهر رضوی در شب‌های قدر تعطیل است

دکتر امیر محبیان: با بازشدن باب همه‎پرسی، شیرازه امور از دست دولت خارج می‎شود

بارشهای بهاری آب رسانی با تانکر در خراسان رضوی را کاسته است

150 پایگاه حامی یابی در خراسان جنوبی برپا می شود

هوای مشهد سالم است

سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟

150 تن گل محمدی در خواف برداشت شد

شهروندان مشهدی امسال تجربه هوای ناسالم نداشته اند

پرونده معدن آلبلاغ اسفراین روی میز معاون طبیعی سازمان محیط زیست

500 زن مددجو در نیشابور تحت پوشش بیمه زنان خانه دار هستند

تلفن‌هایی که برای کودک آزاری به صدا درمی‌آید

یک آشپزخانه در سبزوار پلمب شد

سیل راه ارتباطی 25 هزار روستایی رازوجرگلان را بست

مدیرکل تعزیرات حکومتی: خرید بیش از نیاز باعث گرانی می شود

سود شیرینی که با شایعات تلخ می‌شود

2019 واحد مسکونی تحویل مددجویان کمیته امداد خراسان رضوی شد

ذخیره امدادی هلال احمر خراسان شمالی مناسب است

دندان‌هایی که برای تولیدکنندگان داخلی تیز می‌شود

100 سری جهیزیه بین نوعروسان خراسان جنوبی توزیع شد

چندین گروه استهلال ماه رمضان در خراسان رضوی مستقر می شوند

دست مزد بافندگان فرش خراسان شمالی نصف کارگران

13 هکتار باغ در موقوفات خراسان جنوبی ایجاد شد

بارندگی ها حجم آبهای تجدید پذیر در کشور را افزایش داد

دستگیری رمال فضای مجازی در بجنورد

یک کارگاه تولیدی مبل در مشهد آتش گرفت

بارندگی در خراسان رضوی 70 درصد افزایش یافت

مردم بجنورد بیشترین زکات را در خراسان شمالی پرداخت کردند

اجرای عایق های رطوبتی در ساختمان های خراسان شمالی الزامی است

باران 10 شهرستان خراسان رضوی را فراگرفت

تفکیک وزارتخانه صمت مشکلی از اقتصاد ما حل نمی‌کند

چرا تا 20 سال آینده جنگلی در ایران نخواهیم داشت؟

جاده های کوهستانی خراسان رضوی مه آلود است