پیام خراسان

آخرين مطالب

بررسی مشکلات یک پروژه ریلی در روزنامه خراسان شمالی مقالات

بررسی مشکلات یک پروژه ریلی در روزنامه خراسان شمالی

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - روزنامه خراسان شمالی روز چهارشنبه در شماره 2768 خود در مطلبی با عنوان "راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان معطل بانک عامل " به مشکلات این پروژه ریلی پرداخته است.
در این گزارش آمده است:
تاکنون سه نوبت عملیات اجرایی خط ریلی مشهد- بجنورد- گرگان آغاز شده اما آن چه به جایی نرسیده، ریل گذاری بوده است و بس! اردیبهشت ماه امسال وقتی مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان شمالی برای آغاز دوباره عملیات اجرایی این خط ریلی، طبق قرارداد اجرای این پروژه، زمان تعیین کرد، تصور می شد این نوبت دیگر در حد وعده نمی ماند و پروژه اجرایی می شود اما این بار نیز این وعده رفت تا مانند وعده های گذشته روی کاغذ آرام بگیرد و آغاز عملیات اجرایی این پروژه ملی و زیربنایی در استان به زمانی دیگر موکول شود.
مشخصات پروژه
پروژه احداث راه‌آهن مشهد- بجنورد- گرگان یک خطه بوده و طول آن 570 کیلومتر است. این خط ریلی در کریدور ریلی شرقی واقع در اتصال CIS (کشورهای مستقل مشترک المنافع) بوده و هزینه ساخت آن بیش از 8 هزار و300 میلیارد تومان برآورد شده و طبق قرارداد، باید 85 درصد مبلغ طرح را سرمایه‌گذار خارجی یعنی شرکت چینی «سایناهیدرو» و 15 درصد آن را نیز دولت با کارفرمایی آستان قدس رضوی تامین کند.
ظرفیت بار این پروژه 6٫1 میلیون تن و ظرفیت مسافر این خط ریلی 2٫4 میلیون فرد است.ارزش خالص فعلی(NPV) پروژه 1600 میلیارد ریال، نرخ بازگشت سرمایه 6٫3درصد و حداقل نرخ بازگشت آن 5 درصد و دوره ساخت این پروژه 5 ساله و دوره بهره برداری از آن 20 ساله است.
حداکثر شیب مسیر راه‌ آهن مشهد- بجنورد- گرگان 15 در هزار است و پروژه دارای 15800 متر تونل و 7600 متر پل است.
تعداد ایستگاه‌های درجه یک این پروژه 4 عدد، درجه دو 7 عدد و درجه سه 30 عدد است.
همچنین سرعت این طرح برای قطار باری 120 کیلومتر در ساعت و برای قطار مسافربری 160 کیلومتر در ساعت است.
ماجرا چه بود؟!
پروژه راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان که پس از کش و قوس های فراوان و کشمکش ها بر سر چگونگی تأمین سهم 15 درصدی دولت و نیز پس از انعقاد و ابطال قراردادهای قبلی، بالاخره قرار شد توسط آستان قدس و با فاینانسوری شرکت چینی ساخته شود، باز هم دچار مشکلی جدید شده و حالا مشخص نشدن بانک عامل، دلیل تاخیر در آغاز عملیات اجرایی این پروژه اعلام شده است.
مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان شمالی پیشتر گفته بود: خرداد ماه امسال، عملیات اجرایی خط ریلی مشهد- بجنورد- گرگان دوباره شروع می شود. «عنبری» افزوده بود: پس از ابطال قرارداد قبلی این پروژه، قرارداد جدید تهیه شد که مورد موافقت سرمایه گذاران اعم از آستان قدس به عنوان سرمایه گذار داخلی و شرکت چینی به عنوان فاینانسور خارجی و شرکت ساخت راه های کشور قرار گرفت و مقرر شده است این قرارداد تا آخر ماه جاری به امضای فاینانسور چینی و وزارت راه برسد.
وی بیان کرده بود: 10 روز پس از امضای قرارداد، عملیات اجرایی پروژه آغاز خواهد شد که طبق وعده های داده شده، در نهایت تا آخر سه ماه نخست امسال، عملیات اجرایی این خط ریلی آغاز می شود. وی افزوده بود: این عملیات به طور همزمان از سه جبهه در مشهد، خراسان شمالی و گرگان آغاز خواهد شد و پیمانکار قول داده است همزمان با مشهد و گرگان در خراسان شمالی نیز کارگاه بزند و کار را آغاز کند.
اجرای پروژه در انتظار انتخاب بانک عامل
مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان شمالی حالا می گوید: پیمانکار انتخاب و قرارداد به او ابلاغ شده و ارقام و دیگر ابعاد انجام کار هم مشخص است.
«عنبری» می افزاید: تاریخ شروع عملیات اجرایی خط ریلی مشهد- بجنورد- گرگان در قرارداد یکم تیرماه قید شده است و برای این که کار شروع شود وزارت راه و پیمانکار دنبال عاملیت بانکی می گردند و اگر این موضوع حل شود، عملیات اجرایی آغاز می شود.
وی اظهارمی کند: استاندار از طریق وزارت راه پیگیر است که بتوانند عاملیت بانک را مشخص کنند و با توجه به این که این موضوع در تهران و از سوی وزیر هم پیگیری می شود، امیدواریم زودتر به نتیجه برسد و بانک عامل مشخص شود.«عنبری» ادامه می دهد: فاینانسور چینی نامه زده و متعهد شده است که با وجود این که آمریکا از برجام خارج شده، این موضوع تاثیری در روند کار آن ها ندارد و با همان قرارداد و همان رقم کار را انجام می‌دهد.
قرارداد اجرا تنفیذ نشده است
در این رابطه، مدیرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوی می گوید: قرارداد اجرای خط ریلی مشهد- بجنورد- گرگان، خرداد ماه از طرف وزارت راه به آستان قدس به عنوان پیمانکار این پروژه ابلاغ شد اما هنوز تنفیذ نشده است و تا زمانی که تنفیذ نشود، نمی توان عملیات اجرایی آن را آغاز کرد.
«محمدرضا رئیسی» می افزاید: تنفیذ قرارداد زمانی اتفاق می افتد که بانک های دو طرف مسائل مالی را بین خودشان حل کنند و تأییدات و پول 85 درصدی که فاینانسور می خواهد تامین کند، به بانک عامل در ایران بیاید.
وی بیان می کند: زمانی که آن پول آمد، آن موقع، زمان شروع عملیات اجرایی قرارداد خواهد بود و تا قبل از تأییدات مالی بین بانک فاینانس کننده چین، بانک مرکزی ایران و بانک عامل عملیات بانکی، کار اجرایی شروع نمی شود چون منابع مالی آن باید تامین و بعد اجرا شود.
وی اظهار می کند: طبق قانون از زمان ابلاغ قرارداد 6 ماه فرصت است که تنفیذ انجام شود برای تنفیذ قرارداد باید بانک چین، بانک مرکزی و بانک عامل همه پای کار بیایند و اقدامات و توافقات فی مابین را انجام دهند؛ وقتی که توافقات فی مابین انجام و پول به پشتوانه بانک مرکزی به حساب بانک عامل واریز شد، آن موقع تنفیذ قرارداد انجام و عملیات اجرایی پروژه آغاز می شود.
مدیرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوی می گوید: یکی از موارد بانک عامل است، چند بانک برای پذیرفتن عاملیت پروژه راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان اعلام آمادگی کرده اند و بانک مرکزی باید تصمیم بگیرد که کدام بانک را برای این منظور بپذیرد اما موارد دیگری نیز وجود دارد که بهتر است در گزارش قید نشود.
«رئیسی» می افزاید: امیدوارم این پروژه قبل از پایان 6 ماه تنفیذ شود تا بتوان عملیات اجرایی آن را امسال آغاز کرد.
منبع: روزنامه خراسان شمالی
  

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«بارنجگان» در گذر از رنج ها

سیل، نقمت در اوج نعمت!

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند

راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 اسفند

مشهد شهر من می‌شود؟

سیم‌ریپ؛ شهری در قلب افسانه‌ها

عناوین روزنامه های چهاردهم اسفند در خراسان رضوی

عناوین روزنامه های سیزدهم اسفند در خراسان رضوی

سفر تا اعماق عطر نارنج

چرا هیچ‌جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟

انصاف یعنی انسان بودن!

باورهای عمومی رایج درباره مدیریت زمان و پاسخ به آن‌ها

عناوین روزنامه های هشتم اسفند در خراسان رضوی

فساد و تبعیض، مهلک اما قابل پیشگیری - امیرشاهین نایبی فر*

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

درد اعتیاد یا طرد از خانواده/ رفتار قهرآمیز با معتاد بهبود یافته اشتباهی بزرگ

عناوین روزنامه های پنجم اسفند در خراسان رضوی

زعفران بر بال توسعه

قلعه فورگ؛ روایتگر تاریخ کهن

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید