پیام خراسان

آخرين مطالب

بررسی مشکلات یک پروژه ریلی در روزنامه خراسان شمالی مقالات

بررسی مشکلات یک پروژه ریلی در روزنامه خراسان شمالی

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - روزنامه خراسان شمالی روز چهارشنبه در شماره 2768 خود در مطلبی با عنوان "راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان معطل بانک عامل " به مشکلات این پروژه ریلی پرداخته است.
در این گزارش آمده است:
تاکنون سه نوبت عملیات اجرایی خط ریلی مشهد- بجنورد- گرگان آغاز شده اما آن چه به جایی نرسیده، ریل گذاری بوده است و بس! اردیبهشت ماه امسال وقتی مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان شمالی برای آغاز دوباره عملیات اجرایی این خط ریلی، طبق قرارداد اجرای این پروژه، زمان تعیین کرد، تصور می شد این نوبت دیگر در حد وعده نمی ماند و پروژه اجرایی می شود اما این بار نیز این وعده رفت تا مانند وعده های گذشته روی کاغذ آرام بگیرد و آغاز عملیات اجرایی این پروژه ملی و زیربنایی در استان به زمانی دیگر موکول شود.
مشخصات پروژه
پروژه احداث راه‌آهن مشهد- بجنورد- گرگان یک خطه بوده و طول آن 570 کیلومتر است. این خط ریلی در کریدور ریلی شرقی واقع در اتصال CIS (کشورهای مستقل مشترک المنافع) بوده و هزینه ساخت آن بیش از 8 هزار و300 میلیارد تومان برآورد شده و طبق قرارداد، باید 85 درصد مبلغ طرح را سرمایه‌گذار خارجی یعنی شرکت چینی «سایناهیدرو» و 15 درصد آن را نیز دولت با کارفرمایی آستان قدس رضوی تامین کند.
ظرفیت بار این پروژه 6٫1 میلیون تن و ظرفیت مسافر این خط ریلی 2٫4 میلیون فرد است.ارزش خالص فعلی(NPV) پروژه 1600 میلیارد ریال، نرخ بازگشت سرمایه 6٫3درصد و حداقل نرخ بازگشت آن 5 درصد و دوره ساخت این پروژه 5 ساله و دوره بهره برداری از آن 20 ساله است.
حداکثر شیب مسیر راه‌ آهن مشهد- بجنورد- گرگان 15 در هزار است و پروژه دارای 15800 متر تونل و 7600 متر پل است.
تعداد ایستگاه‌های درجه یک این پروژه 4 عدد، درجه دو 7 عدد و درجه سه 30 عدد است.
همچنین سرعت این طرح برای قطار باری 120 کیلومتر در ساعت و برای قطار مسافربری 160 کیلومتر در ساعت است.
ماجرا چه بود؟!
پروژه راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان که پس از کش و قوس های فراوان و کشمکش ها بر سر چگونگی تأمین سهم 15 درصدی دولت و نیز پس از انعقاد و ابطال قراردادهای قبلی، بالاخره قرار شد توسط آستان قدس و با فاینانسوری شرکت چینی ساخته شود، باز هم دچار مشکلی جدید شده و حالا مشخص نشدن بانک عامل، دلیل تاخیر در آغاز عملیات اجرایی این پروژه اعلام شده است.
مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان شمالی پیشتر گفته بود: خرداد ماه امسال، عملیات اجرایی خط ریلی مشهد- بجنورد- گرگان دوباره شروع می شود. «عنبری» افزوده بود: پس از ابطال قرارداد قبلی این پروژه، قرارداد جدید تهیه شد که مورد موافقت سرمایه گذاران اعم از آستان قدس به عنوان سرمایه گذار داخلی و شرکت چینی به عنوان فاینانسور خارجی و شرکت ساخت راه های کشور قرار گرفت و مقرر شده است این قرارداد تا آخر ماه جاری به امضای فاینانسور چینی و وزارت راه برسد.
وی بیان کرده بود: 10 روز پس از امضای قرارداد، عملیات اجرایی پروژه آغاز خواهد شد که طبق وعده های داده شده، در نهایت تا آخر سه ماه نخست امسال، عملیات اجرایی این خط ریلی آغاز می شود. وی افزوده بود: این عملیات به طور همزمان از سه جبهه در مشهد، خراسان شمالی و گرگان آغاز خواهد شد و پیمانکار قول داده است همزمان با مشهد و گرگان در خراسان شمالی نیز کارگاه بزند و کار را آغاز کند.
اجرای پروژه در انتظار انتخاب بانک عامل
مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان شمالی حالا می گوید: پیمانکار انتخاب و قرارداد به او ابلاغ شده و ارقام و دیگر ابعاد انجام کار هم مشخص است.
«عنبری» می افزاید: تاریخ شروع عملیات اجرایی خط ریلی مشهد- بجنورد- گرگان در قرارداد یکم تیرماه قید شده است و برای این که کار شروع شود وزارت راه و پیمانکار دنبال عاملیت بانکی می گردند و اگر این موضوع حل شود، عملیات اجرایی آغاز می شود.
وی اظهارمی کند: استاندار از طریق وزارت راه پیگیر است که بتوانند عاملیت بانک را مشخص کنند و با توجه به این که این موضوع در تهران و از سوی وزیر هم پیگیری می شود، امیدواریم زودتر به نتیجه برسد و بانک عامل مشخص شود.«عنبری» ادامه می دهد: فاینانسور چینی نامه زده و متعهد شده است که با وجود این که آمریکا از برجام خارج شده، این موضوع تاثیری در روند کار آن ها ندارد و با همان قرارداد و همان رقم کار را انجام می‌دهد.
قرارداد اجرا تنفیذ نشده است
در این رابطه، مدیرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوی می گوید: قرارداد اجرای خط ریلی مشهد- بجنورد- گرگان، خرداد ماه از طرف وزارت راه به آستان قدس به عنوان پیمانکار این پروژه ابلاغ شد اما هنوز تنفیذ نشده است و تا زمانی که تنفیذ نشود، نمی توان عملیات اجرایی آن را آغاز کرد.
«محمدرضا رئیسی» می افزاید: تنفیذ قرارداد زمانی اتفاق می افتد که بانک های دو طرف مسائل مالی را بین خودشان حل کنند و تأییدات و پول 85 درصدی که فاینانسور می خواهد تامین کند، به بانک عامل در ایران بیاید.
وی بیان می کند: زمانی که آن پول آمد، آن موقع، زمان شروع عملیات اجرایی قرارداد خواهد بود و تا قبل از تأییدات مالی بین بانک فاینانس کننده چین، بانک مرکزی ایران و بانک عامل عملیات بانکی، کار اجرایی شروع نمی شود چون منابع مالی آن باید تامین و بعد اجرا شود.
وی اظهار می کند: طبق قانون از زمان ابلاغ قرارداد 6 ماه فرصت است که تنفیذ انجام شود برای تنفیذ قرارداد باید بانک چین، بانک مرکزی و بانک عامل همه پای کار بیایند و اقدامات و توافقات فی مابین را انجام دهند؛ وقتی که توافقات فی مابین انجام و پول به پشتوانه بانک مرکزی به حساب بانک عامل واریز شد، آن موقع تنفیذ قرارداد انجام و عملیات اجرایی پروژه آغاز می شود.
مدیرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوی می گوید: یکی از موارد بانک عامل است، چند بانک برای پذیرفتن عاملیت پروژه راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان اعلام آمادگی کرده اند و بانک مرکزی باید تصمیم بگیرد که کدام بانک را برای این منظور بپذیرد اما موارد دیگری نیز وجود دارد که بهتر است در گزارش قید نشود.
«رئیسی» می افزاید: امیدوارم این پروژه قبل از پایان 6 ماه تنفیذ شود تا بتوان عملیات اجرایی آن را امسال آغاز کرد.
منبع: روزنامه خراسان شمالی
  

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تن رنجور میراث فرهنگی زخمی یادگاری نویسی

سهم مشهدی ها از زیارت حرم مطهر رضوی

عناوین روزنامه‌های بیست و چهارم تیر ماه خراسان رضوی

مراقب باشید مشمشه نگیرید

پلاکاردهایی از جنس خواسته‌ها/ فریادهایی که شنیده نشد

آیا قیمت موبایل به ثبات می‌رسد؟

بی مهری، کمر "کمرمقبولا" را خم کرده است

بیابان، بومی از هزار جلوه زیبا

مدلینگ کودکان در وبگردی لاکچری مادران

صاحبخانه خوب

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

از آبادی‌های باصفا تا اَبَرروستاهای حاشیه مشهد

عناوین روزنامه های شانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

خشونتی که در فرهنگ ایرانی رخنه می‌کند

عناوین روزنامه های پانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

سرهای تراشیده زخم‌های بیش‌تری دارند

فریاد سرخُنگ از گردشگری بدون زیرساخت

بذر مهربانی در«گل نی»گل داد/ارمغانی به طعم عسل برای کودکان ذکری

موانع داخلی و خارجی رشد صنعت در خراسان رضوی

سَراب ترسالی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در یازدهم تیر ماه

چگونگی مقابله با موج گرما در پاریس

چگونه با رژیم غذایی، استرس را کاهش دهیم؟

مانور داغ دلالی در بازار گندم

نگاه تخریبی انسان حیات وحش را به خطر انداخته است

چه کسانی تمایل بیشتری به استفاده از دوچرخه دارند؟

چگونه از دیگران معذرت‌خواهی کنیم؟

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

قاصدک ها خبری آوردند

بیرجند، چشم انتظار چهره ای متفاوت

پیشگیری از اعتیاد رویکرد همه مسئولان

بر بال چلچله های گمنام تا آسمان

سفر به قلب مردم

چرا گدایی، کلاهبرداری است و کمک‌کنندگان مال‌باخته‌اند؟

پست در جهان امروز

توهم پرآبی

پرمصرف‌ها بخوانند

خیابان هایی که با توت فرش شدند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

دانسته‌هایی در مورد انقلاب تابستانی

جشن چله تابستان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم تیر ماه

مشارکت، شاهراه به ثمر نشستن طرح بازآفرینی شهری

رمزگشایی از یک معادله در بازار لاستیک

یک پژوهشگر: رویکرد شریعتی دین را از طاقچه‌ها به سطح جامعه کشاند

کشت کلزا ضرورتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی

روستاها در اشغال معماری غیربومی

«ام. اس» بیماری هزار چهره قرن کنونی