پیام خراسان

آخرين مطالب

مقالات

روایت یک غار پس از زلزله

پیام خراسان- پس از زلزله مهیب سال 1347 در خراسان بزرگ سقف گنبدی شکل غار پارسیان در دامنه کوه روستای ثغور فروریخته و قسمتی از آن به‌ صورت یک تاق عظیم با تعادلی شکننده باقی‌ مانده که امروزه به اسم پل خضری شناخته می‌شود.

ورود پژوهشکده سوانح طبیعی به موضوع رانش روستاهای استان

پیام خراسان- روزنامه محلی خراسان شمالی در شماره 20081 روز چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 خود با درج مطلبی به نقل از معاون بنیاد مسکن استان خراسان شمالی به وضعیت رانش در روستاهای این استان پرداخت.

«بارنجگان» در گذر از رنج ها

پیام خراسان- «بارنجگان» روستایی مرزی از توابع شهرستان زیرکوه است که 24 سال قبل با تجمیع سه روستا قد علم کرد اما تاکنون رنج های زیادی را با وجود بیش از یکهزار و 800 نفر جمعیت به دوش کشیده است.

سیل، نقمت در اوج نعمت!

پیام خراسان- هرچند اشاره رسانه های خارجی در بارش های سیل آسای فروردین ماه امسال بر کلید واژه هایی چون `سیل در ایران` و `سیل در دروازه قرآن شیراز` و عواقب ناخوشایند و منفی آن متمرکز بود اما به نظر کارشناسان این بارندگی ها نتایج مثبتی نیز داشت که از چشم آنها دورافتاده است.

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

پیام خراسان- سیل هفته گذشته در مناطق عشایری و روستایی بخش دستگردان شهرستان طبس به منازل و مزارع کشاورزی خسارت وارد کرد و خدمات رسانی به ساکنان این مناطق ادامه دارد.

سربیشه پس از سیلاب

پیام خراسان- شدت بارندگی اخیر در خراسان جنوبی به ویژه در شهرستان سربیشه به گونه ای بود که با تدبیر مسئولان برخی ساکنان محلی به مکان امن منتقل شدند و سیلاب نیز به راه های روستایی و زمین های کشاورزی خسارت وارد کرده است

درباره‌ اقتصاد اخلاق

پیام خراسان- محمدحسن اشرف؛ روان‌شناس و درمان‌گر وجودی در یادداشتی با عنوان «اقتصاد اخلاق» به توضیح مقرون به صرفه و اقتصادی بودن رفتار و کنش اخلاقی در موقعیت‌ها پرداخته است.

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

پیام خراسان- شهر تاریخی «زاهدان کهنه» در روزگار حیات و آبادانی یکی از شهرهای بزرگ ایران به شمار می‌رفت و در طول سده‌های چهار الی نه هجری قمری مرکزیت سیستان را بر عهده داشت.

زمین خواران سیری ندارند

پیام خراسان- تعرض به اراضی ملی و زمین خواری از پدیده های تخریبی و رو به گسترش در قرن حاضر است و طعم تخریب اراضی ملی و طبیعی به مذاق زمین خواران به قدری شیرین آمده است که هر روز عطش آنها برای زمین خواری شدیدتر می شود.

درسهایی از سیلی سیلاب

پیام خراسان- روزنامه زعفران روز دوشنبه 26 فروردین سرمقاله ای را به قلم مهدی کاظمی فرد با عنوان «درسهایی از سیلی سیلاب!» منتشر کرد.

ارمغان رونق مشاغل خانگی

پیام خراسان- توسعه مشاغل خانگی به عنوان جایگزین معیشت از دست رفته ناشی از خشکسالی های چندین ساله باید مورد توجه ویژه قرار گیرد تا ضمن ایجاد اشتغال از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهر جلوگیری شود.

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

پیام خراسان- روزنامه های خراسان رضوی روز چهارشنبه بیست و یکم فروردین ماه 1398 مطالب متنوعی منتشر کردند که عنوانهای برجسته آنها مرور می شود.

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

پیام خراسان- تولیدات صنایع دستی از سوی اقوام گوناگون ساکن در خراسان شمالی روایتگر هویت تاریخی و فرهنگی این خطه است که مرزها را درنوریده، هدیه ای دلنشین و ماندنی برای گردشگران است.

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

پیام خراسان- روزنامه های خراسان رضوی روز سه شنبه بیستم فروردین ماه 1398 مطالب متنوعی منتشر کردند که عنوانهای برجسته آنها مرور می شود.

چشم روشنی در تاریکی معدن

پیام خراسان- معدن گردی تجربه ای متفاوت از سفرهای ماجراجویانه است که دیدن ثروت های خدادادی می تواند چشم روشنی در تاریکی یک معدن باشد.

برکات باران در سدها

پیام خراسان- امسال نزول باران رحمت و برکت الهی نجات بخش سدهای سراسر کشور شد و موجی از امید را در دلهای مردم ایجاد کرد.

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

پیام خراسان- روستای چنشت به لحاظ پوشش محلی به سرزمین رنگ‌های ایران معروف است در گذشته به دلیل خوش آب و هوا بودن و شباهت این منطقه به بهشت نام این منطقه را بهشت می‌گذارند.

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

پیام خراسان- درباره نقش آگاهی عمومی در مورد مخاطرات و حوادث قبلا نوشته‌ام. امروز در اخبار اعلام شد بیش از 40 نفر بر اثر سیل کشته و چندین نفر مفقود شده اند

قنات رازها

پیام خراسان- بزرگ‌ترین، طولانی‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان و یکی از رمزآلودهای ایران که با دالان‌های تاریک و سیاه هنوز هم آب شهر را تامین می‌کند. قنات «قصبه گناباد» در نوع خود بی‌نظیر است و مسیرهایش بسیار هوشمندانه در شهر پیشروی کرده‌اند.

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

پیام خراسان- فلسفه وجودی چهارشنبه سوری به عنوان یکی از از کهنترین سنتهای ایران زمین شادی آفرینی است اما در دهه های اخیر این آیین فرهنگی با برخی بی احتیاطیها و افراطی گریها موجب بیم و اضطراب برای خانواده ها شده است.

داستان سه باور در یک بنا

پیام خراسان- معمار و معماری، در دنیا جزو حرفه و مشاغلی هستند که می‌توانند زمینه‌ساز پیوندهای فرهنگی، نژادی و... شوند حتی اگر یک قاره بین‌ آن کشورها نیز فاصله باشد، بازهم از تاثیر و تاثر اثرِ بنا شده در امان نخواهند بود.

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

پیام خراسان - سبزوار- کویر مزینان واقع در شهرستان داورزن، در حاشیه جنوبی جاده سراسری تهران - مشهد یکی از مناطق کویری ایران است که با چشم اندازهای طبیعی، تنوع زیستی و جاذبه های اکوتوریستی فراوان، مقصدی دلنشین برای گردشگران و علاقه مندان به طبیعت است.

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند

پیام خراسان- روزنامه های خراسان رضوی روز سه شنبه بیست و یکم اسفند ماه 1397 مطالب متنوعی منتشر کردند که عنوانهای برجسته آنها مرور می شود.

راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل

پیام خراسان- روزنامه محلی خراسان شمالی در شماره 20058 روز دوشنبه 20 اسفندماه 97 خود در مطلبی با عنوان «راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل» به طرح پرحرف و حدیث پرداخته است.

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 اسفند

پیام خراسان- روزنامه های خراسان رضوی روز دوشنبه بیستم اسفند ماه 1397 مطالب متنوعی منتشر کردند که عنوانهای برجسته آنها مرور می شود.

مشهد شهر من می‌شود؟

پیام خراسان - ادامه روند بازگرداندن هویت از دست رفته شهر می‌تواند روزی را برساند که مشهدی‌ها با افتخار بگویند «اینجا شهر من است».

سیم‌ریپ؛ شهری در قلب افسانه‌ها

پیام خراسان- «سیم‌ریب» یکی از شهرهای کامبوج در آسیای جنوب شرقی است. «سیم‌ریپ» دروازه‌ ورودی منطقه «انگکور» با معابد و مجسمه‌های تاریخی بود که بر اساس افسانه‌‎های هندو طراحی و ساخته شده است.

سفر تا اعماق عطر نارنج

پیام خراسان- باغ «نارنجستان قوام» از عمارت‌های دوره قاجاریه واقع در استان فارس و شهر شیراز است.

چرا هیچ‌جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟

پیام خراسان - عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: فرزندان به واسطه آغوش مادر می‌توانند فضای دیگری را تجربه کنند.اگر مادر اضطراب را در خود داشته باشد ...

انصاف یعنی انسان بودن!

پیام خراسان- سرمقاله روز شنبه 11 اسفند روزنامه آوای خراسان جنوبی با عنوان «انصاف یعنی انسان بودن!» به قلم هرم پور منتشر شد

فساد و تبعیض، مهلک اما قابل پیشگیری - امیرشاهین نایبی فر*

پیام خراسان - بیرجند - استکبار جهانی و در راس آن ایالات متحده آمریکا همواره به دنبال ضربه زدن به ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران بوده اند، اما هوشیاری و عشق مردم به انقلاب و رهبری، این دشمنی ها و دسیسه ها را با اقتدار نقش بر آب کرده و خطری که اکنون کشور را تهدید می کند، نه قدرت های فاسد که فساد و تبعیض است

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

پیام خراسان - رئیس گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: رسانه‌ها از این قدرت برخوردارند تا تردید افراد متمایل به خودکشی را به یقین تبدیل کنند. به ...

درد اعتیاد یا طرد از خانواده/ رفتار قهرآمیز با معتاد بهبود یافته اشتباهی بزرگ

پیام خراسان - اعتیاد این بلای خانمان‌ سوز سال‌ هاست که بلای جان خانواده‌ های بسیاری شده است، خانواده ‌های ازهم‌ پاشیده، بچه‌ های یتیم و بی‌خانمان، سرقت و ...

زعفران بر بال توسعه

پیام خراسان- روزنامه زعفران روز شنبه چهارم اسفند سرمقاله ای را به قلم مهدی کاظمی فرد با عنوان «زعفران بر بال توسعه» به مناسبت دوسالگی این روزنامه منتشر کرد.

قلعه فورگ؛ روایتگر تاریخ کهن

پیام خراسان- قلعه تاریخی فورگ شهرستان درمیان یکی از زیباترین قلعه های خراسان جنوبی به شمار می رود و از لحاظ جایگاه قرارگیری و ساختار معماری در شرق کشور منحصر به فرد است.

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

پیام خراسان- بر اساس نتایج تحقیق جدید کفپوش‌های وینیل و مواد شیمیایی مقاوم در برابر شعله در مبلمان که حاوی ترکیبات آلی نیمه فرار (SVOC) هستند در خون و یا ادرار کودکانی که در منازلی با این مواد زندگی می‌کنند نسبت به همتایان خود بیشتر است.

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

پیام خراسان- روزنامه امروز خراسان جنوبی با تیتر یک «مرد سال خراسان جنوبی کیست؟» در شماره روز دوشنبه 29 بهمن به پیشخوان مطبوعات رفت.

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

پیام خراسان- سنگ عقیق خزه‌ای، اشعه‌های خورشیدی را به یاد فرد می‌آورد که از لابه‌لای برگ درختان به درون جنگل نفوذ کرده و بوی خاک و خزه را برای او به ارمغان می‌آورد

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

پیام خراسان - محروم شدن خراسان جنوبی به‌عنوان دومین استان بیابانی کشور از اعتبارات ملی بیابان‌زدایی نه‌تنها بحران را پیش روی استان قرار داده بلکه هزینه‌های میلیاردی پروژه‌های سال گذشته را کم اثر کرده است.

شوره زار شیرین

پیام خراسان- بیابان کجی و تالابی که در آن واقع شده با اینکه به عنوان یک نمکزار معروف است اما جاذبه های شیرینی دارد که می تواند مورد توجه گردشگران و طبیعت گردان قرار گیرد

در آغوش باران

پیام خراسان-باران این اتفاق زیبای آسمانی بهانه ای است که باید بی پروا به آغوشش رفت و با خاطره های بارانی دیداری تازه کرد حتی اگر کفش ها در چاله های پر آب فرو روند

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

پیام خراسان- محققان دانشگاه نیویورک برای اولین‌بار موفق به کشف خواص جدید مغناطیسی شدند که در آینده نزدیک در افزایش ظرفیت و کاهش مصرف سیستم‌های ذخیره اطلاعات موثر خواهد بود.

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ

پیام خراسان- «یاد بعضی نفرات، روشنم می‌دارد/ اعتصام، یوسف/ حسن رشدیه...» و چنین نیما یوشیج از پدر فرهنگ جدید ایران یاد می‌کند و او را الگوی خویش در جهت اصلاح کهنگی‌های جامعه خویش می‌دارد؛ مردی که از دام ترور با دینامیت و اتهام بابی‌گری گریخت و شیوه نوین آموزش را در سراسر ایران‌‎زمین پراکند.

40 سال آبادانی در درمیان

پیام خراسان- خدمات نظام جمهوری اسلامی در شهرستان مرزی درمیان نمود عینی دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در حوزه محرومیت زدایی و آبادانی است که همچنان ادامه دارد.

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

پیام خراسان- فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان گفت: در روش فرزندپروری آنچه که به آن توجه نمی‌شود، مفهومی به نام سرمایه ‌روانشناختی است. در روش فرزند‌پروری رایج، بیشتر بر روی افزایش دانش یا سرمایه انسانی کار می‌شود و به سرمایه روان‌شناختی آن‌ها توجهی نمی‌شود.

«ریگ یلان»؛ وادی هیبت و حیرت

پیام خراسان- ریگ یلان یکی از عرصه های بیابان جهانی لوت است که وقتی انسان به این وادی پا می گذارد در برابر هیبت آن حیرت زده می شود.

سحر و جادویی که اعتقادات را نشانه می‌گیرد

پیام خراسان- سحر و جادو ریشه در عقل و فطرت پاک آدمی ندارند، جادوهایی که زندگی افراد را سحر می‌کنند و آن‌ را در زنجیر خرافه حصار می‌کنند.

مشهد 1357 در آینه تاریخ انقلاب اسلامی

پیام خراسان - مشهد- محوریت حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) در فعالیتهای سیاسی دوران انقلاب، شهر مشهد را به عنوان یکی از پایگاههای مذهبی و انقلابی ایران در دهه 1340 و 1350 مبدل کرد بطوری که سهم مردم این شهر در رسیدن ملت ایران به استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ستودنی است.

نسبت خراسان جنوبی و انقلاب

پیام خراسان- روزنامه آوای خراسان جنوبی سرمقاله روز شنبه سیزدهم بهمن را با عنوان «نسبت خراسان جنوبی و انقلاب» به قلم هرم پور منتشر کرد.

دلهره آورترین واژه قرن

پیام خراسان - شنیدن واژه سرطان به تنهایی دلهره آور و ترسناک است و دلیل خوبی برای این ترس وجود دارد.اگرچه طی سال‌های اخیر از سرطان یک غول بی شاخ و دم ساخته ...

ناکجاآباد مجازی

پیام خراسان - بیرجند - دسترسی آزاد و بدون مرز فضای مجازی و بازی های رایانه ای غیراستاندارد در جوامع به معضلی تبدیل شده است که حتی کودکان هم از گزند این ناکجاآباد مجازی در امان نیستند.

«الکساندریت»؛ سنگ آفتاب پرست

پیام خراسان- سنگ‌ها برخلاف ظاهر سفت و بی‌جان خود، دارای خواص درمانی و ماورایی هستند تا حدی که برخی از آن‌ها می‌توانند داشتن دید درست به اتفاقات پیرامون زندگی را به انسان‌ها یاد آور بشوند و در نقش یک راهنمای جامع برای داشتن حال خوب، ظاهر بشوند.

توسعه کتابخانه ها برگ زرینی در کارنامه فرهنگی انقلاب اسلامی

پیام خراسان- قطار انقلاب اسلامی ایران در مسیر رشد و توسعه در بخشهای مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی همچنان رو به جلو در حال حرکت است. این قطار در ایستگاه چهلم خود دستاوردهای خوبی داشته و در هر بخش فصلی نو رقم زده است که توسعه کتابخانه ها از آن جمله است

خریدی از نوع دوستدار طبیعت بودن

پیام خراسان- در فروشگاهی در براتیسلاوا (پایتخت کشور اسلوواکی) مواد غذایی بسته‌بندی ندارند و در نتیجه زباله‌ای تولید نمی‌شود.

صعود شاخصهای سلامت در خراسان رضوی در کوران چهل سال تلاش انقلابی

پیام خراسان- انقلاب اسلامی ایران که اینک 40 سال از عمر باشکوهش می گذرد دستاوردهای بی شمار برای ملت ایران در عرصه های مختلف داشته که یکی از آنها ارتقا و صعود چشمگیر شاخصهای بهداشتی و درمانی است.

ارزان به قیمت جان

پیام خراسان - پایگاه خبری شهرآرا آنلاین 30 دی ماه در گزارشی با عنوان `ارزان به قیمت جان` نوشت: افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو، بازار سیاه فروشندگان متقلب را رونق داده است.

لبنیات در حصار گرانی

پیام خراسان- لبنیات به عنوان یکی از صنایع مهم استراتژیک کشور، رابطه مستقیمی با سلامت جامعه دارد. اما متاسفانه در چند ماه اخیر به دلیل افزایش نابهنگام و سریع این محصول شاهد نزول سرانه مصرف آن در ایران هستیم

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

پیام خراسان - احساس سرما در روزهای سرد پاییز و زمستان امری طبیعی است، اما اگر همیشه سردتان است، دست‌ها و پاهایتان یخ می‌زند و حتی در فصل گرما هم بیشتر از ...

تاملی بر حیوان آزاری - عصمت برزجی*

پیام خراسان - بیرجند - حیوان آزاری یکی از انواع بداخلاقی های اجتماعی یا اختلالات روانی است و اگرچه خلاء های قانونی در برخورد با این منکر اجتماعی وجود دارد اما فردی که مرتکب این عمل می شود به باور عموم باید منتظر مجازات طبیعت در جایی از زندگی بماند.

راز بقای چاپلوسی

پیام خراسان- جامعه‌شناس و مدرس دانشگاه گفت: زمانی که ما مدح دیگری را انجام می‌دهیم و به ستایش شخصیت، رفتار، گفتار دیگران با انگیزه جلب منافعی از طرف فرد و نه انگیزه‌ بیان حقیقت می‌پردازیم، به آن چاپلوسی می‌گویند.

قرآن آموزی به سبک حجره

پیام خراسان - بیرجند - حجره های حسینیه امام رضا (ع) بیرجند معروف به مدرسه شوکتیه از دو سال گذشته محلی برای آموزش شبانه روزی حفظ قرآن شده است و هر سال عده ای در این مکان حافظ کل قرآن می شوند.

تاثیر تغییر مد بر محیط زیست

پیام خراسان- محققان دریافتند که تغییر سریع مد، به محیط‌زیست، کارگران و جامعه آسیب می‌رساند.

چشم ببر؛ سنگی با رگه‌های طلایی

پیام خراسان- استفاده از سنگ‌های زیبا در طراحی و ساخت جواهرات تاریخچه‌ای طولانی دارد. با اندکی بررسی متوجه می‌شویم که پیشینیان ما، نه تنها به خاطر زیبایی و ظاهر جذاب سنگ‌ها، بلکه به خاطر باورهایی که در خصوص نقش هر سنگ در زندگی خود داشته‌ از این سنگ‌ها استفاده می‌کردند. سنگ چشم ببر نیز از این قاعده مستثنی نیست

سرطان و ارتباط آن با خودکشی

پیام خراسان - محققان اظهار کردند: خطر قرارگرفتن در معرض خودکشی بعد از تشخیص سرطان در فرد افزایش می‌یابد. به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ارث، ...

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

پیام خراسان - احساس سرما در روزهای سرد پاییز و زمستان امری طبیعی است، اما اگر همیشه سردتان است، دست‌ها و پاهایتان یخ می‌زند و حتی در فصل گرما هم بیشتر از ...

کاوش در هویت پنهان

پیام خراسان - بیرجند - تاریخ هر منطقه ای هویت آن است و کاوش های باستان شناسی کمک می کند تا این هویت ناشناخته از پس تاریخ آشکار و شناخته شود.

تیول‌داری، سلطان بزرگ و سلاطین کوچک

پیام خراسان-اعدام پی‌درپی مفسدین اقتصادی موسوم به «سلطان» چند ماهی است که به راس اخبار مهم جامعه بدل گشته است؛ اما آیا این قبیل فعالیت‌ها در راستای مبارزه با فساد می‌تواند منجر به حذف سیستم فاسد گردد یا آنکه تنها در خدمت روی کار آمدن چهره‌های جدید است؟

فرصت سوزی ممنوع

پیام خراسان - تیتر یک روزنامه امروز خراسان جنوبی در شماره روز سه شنبه 11 دی «فرصت سوزی ممنوع» است که به بازتاب سخنان استاندار خراسان جنوبی در نشست صمیمی و هم اندیشی با مدیران رسانه های استان اختصاص دارد.

پرنده‌ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

پیام خراسان - هوبره، پرنده‌ای تک همسر و بسیار متعهد به زندگی زناشویی است، در فصل جفت‌گیری نرها مبارزاتی را به منظور انجام خواستگاری و جلب توجه جنس ماده ...

پیشواز چله انقلاب

پیام خراسان - بیرجند - مردم خراسان جنوبی نهم دی ماه همزمان با روز بصیرت و میثاق امت با ولایت با حضور پرشور در آیین های گرامیداشت این روز به پیشواز چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی رفتند.

از کلنی تا ماسک‌های خانگی

پیام خراسان - عسل یک ضدعفونی کننده طبیعی است و شامل قندهایی چون گلوکز، فروکتوز، مواد معدنی همچون منیزیم، پتاسیم، کلسیم، کلریدسدیم، گوگرد، آهن و فسفات است. ...

ازدواج گران

پیام خراسان - مشهد- مقوله `ازدواج آسان` که مسئولان به دنبال ترویج فرهنگ آن هستند، در شرایط کنونی بازار و افزایش بی رویه اقلام مورد نیاز برای آغاز زندگی مشترک، نیاز به بازتعریف و فرآیندهای تسهیلگر دارد.

حتی زیر بمباران هم می‌شود گفت‌وگو کرد

پیام خراسان - «بمب؛ یک عاشقانه» روایتی تاریخی از یک فقدان تاریخی است؛ فقدان بزرگ گفت‌وگو که با وجود کاسته شدن از قدرت ایدئولوژی نسبت به دهه 60 اما همچنان ...

لرزه های پنهان و سقف های لرزان

پیام خراسان - بیرجند- زمین لرزه یک بلای پنهان است که هیچ گاه آمدنش را خبر نمی دهد و خانه های نامقاوم با سقف های لرزان یک آسیب جدی در برابر این بلای طبیعی ناگهانی محسوب می شود.

خطر پنهان اسباب‌بازی‌های هوشمند

پیام خراسان - والدین باید قبل از خرید اسباب‌بازی برای کودکان به‌خصوص اسباب‌بازی‌هایی که شامل میکروفن و دوربین هستند دقت کنند، چون بسیاری از این تجهیزات ...

نوشداروی دیرهنگام نباشیم

پیام خراسان - هفته گذشته، 27 آذرماه بود که یک خبر تلخ فضای مجازی و رسانه‌ها را پر کرد. خبری که خبر از یک حادثه تلخ برای کودکان این سرزمین می‌داد.

سمفونی برک بافی در جهان می‌پیچد

پیام خراسان - معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: شورای جهانی صنایع دستی روی هفت محصول تولیدی در حوزه پارچه ...

نگاهی به سنت‌های متفاوت سال نو در بعضی کشورها

پیام خراسان - مردم کشورهای جهان، سال نو را بر اساس سنت‌های خاص خود برگزار می‌کنند. به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیوز، برگزاری مراسم آتش‌بازی و ...

زنگار فراموشی بر چهره صنایع دستی

پیام خراسان - مشهد- غبار فراموشی بر چهره هنرهای سنتی و صنایع دستی نشسته و رفته رفته با گذشت زمان رنگ نابودی بر قامت این هنرها پررنگتر می شود حال آنکه این غبار باید با افزایش حمایت از این بخش زدوده شود.

"شو چله"خراسان جنوبی‌ها چگونه است؟

پیام خراسان- شب یلدا در استان خراسان‌جنوبی به شب چله یا به گویش محلی «شو چله» معروف بوده که مردم در این شب با شرکت در شب‌نشینی‌های طولانی و خوردن انواع میوه و تنقلات سعی در بهتر گذراندن طولانی‌ترین شب سال دارند.

ساير مطالب

هاری را بیشتر بشناسیم

افزایش قیمت بنزین شایعه است

آیا انرژی‌های پاک به طبیعت آسیب می‌رسانند؟

ازدواج‌های خاکستری/ بیماران تالاسمی بخوانند

زنان قربانی موج سوم ایدز

نگهداری 6 هزار معلول در مراکز بهزیستی/ برای بیماران اوتیسم جا نداریم

بارندگی خوب بود اما کافی نیست

ویژگی‌های شخصیتی سالم کدامند؟

گبه‌، دست بافتی که در گریز از تکرار جان می‌گیرد

آیا کشتن سگ توسط شهرداری‌ها قانونی‌ست؟/حیوان‌آزاری مقدمه انسان‌آزاری‌ست

سکته مغزی قابل درمان است

میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی

پنبه کاران مانه و سملقانی از مشکلات خود می گویند

دولت در حوزه مسکن اقدام کنترلی انجام نداده است

چرا حرف حق تلخ است؟

مراقب باشید، تب مالت در کمین است!

علایم مسمومیت با گاز co چیست؟

نحوه استفاده صحیح از دستگاه های کارتخوان(POS)

برد-برد، اما طرفین همچنان ناراضی

پرفشاری خون قاتل خاموش

کشورهای با حمل‌ونقل شهری مناسب برای معلولان

اسطوره چیست؟

بایدها و نبایدهای انجام ورزش در دوران بارداری

چوب‌هایی لای چرخ تولید/ مسئولان چه می‌کنند؟!

تهماسب؛ شاه نامهربان با اهل هنر

/گزارش/ گلستانی که با نبود بازار گل پژمرده می شود

حل چالش کسب مدارک‌ درجه اول در بریتانیا

«کال‌جنی» از چله‌نشینان یکتاپرست تا گردشگران

«پل سزان» و نقاشی به مثابه هارمونی متناسب با طبیعت

مشهد در تکاپوی اربعین و دهه پایانی ماه صفر

پایبندی به اخلاق شرط توسعه کارآفرینی

ایل راه های زخمی و عشایر دل خون شده

روستائیان قلب تپنده روستا

روزگار شبانی

مراقب دنیای زیبای کودکان باشیم

ماتِ زندگی...

ماجرای پساب تصفیه شده ای که روانه کشف رود می شود

باز آمد بوی ماه مهر، بوی ماه مدرسه

«لهوف»؛ روایت جنگ و اسارت کاروان کربلا

تجارت سم عقرب از رویا تا واقعیت

چالش های دولت الکترونیک

الیت گران‌تر می‌شود؟

کاوش فقط در 5 درصد محوطه های تاریخی استان

آب به آبادی رسید

پسته دهن بسته

زمان ارسال مقالات به دوره «مسجد تمدن ساز» تمدید شد

تشکلهای محیط زیستی خواستار توقف پروژه کمربند جنوبی مشهد شدند

توسعه فرودگاه مشروط شد

درباره عروسی کُرمانجی

زائرانی بی بازگشت

چند صفحه «قانون» در تبعید...

پلاستیکهایتان را به آب بسپارید

به چپ، چپ!

درباره طبیعت‌گردی...

بررسی مشکل انتقال صنوف آلاینده در روزنامه خراسان شمالی

ریزگردها پشت دروازه های خراسان رضوی/ مهمان ناخوانده جنوب در شرق

آقایان دیپلمات، لطفا گلوگاه‌های اقتصادی کشور را آزاد کنید

دشواریها و سختی های کار خبرنگاری - کامیار اسماعیل پور*

بازوی توانمند شرق کشور پنجه در پنجه چالش ها

بیراهه

تاثیر تغییرات آب‌وهوایی بر پرجمعیت‌ترین مناطق جهان

گزارش اتفاقیه خراسان شمالی از کاهش قدرت خرید کارگران

آیا مقابله با تغییرات آب‌وهوایی، آلودگی هوا را کاهش می‌دهد؟

آیا کشور مسئولی ندارد که با خرابکاران کلان اقتصاد برخورد کند؟

گرم­ شدن هوا، هنجار قرن

خزان باغ ها در تابستان

نوید خراسان با رنگ و لعابی چالشی منتشر شد

بهلول گنابادی، طلایه دار دفاع از ارزشهای اسلامی

درد بی‌درمان بانک مرکزی

خوره کمبود اعتبار بر جان بناهای تاریخی

بررسی مشکلات یک پروژه ریلی در روزنامه خراسان شمالی

لبخند جوانی بر چهره قدیمی ترین بوستان کشور

مشهد قبله‌گاه زائران شمس الشموس(ع)؛دل‌هایی که به ضریح گره می‌خورد

توقف 30 درصد از اتوبوس‌های بیرجند در ایستگاه کهنسالی

دل‌هایی که دخیل مهربانی شد

تاریخ شفاهی لحاف دوزی در تربت حیدریه

منشی هایی که زیرمیزی می گیرند

از این تنور نانی گرم نمی‌شود...

چگونه دعواهای کودکان را مدیریت کنیم؟

اهمیت توجه به مرزهای همسر برای کسب زندگی موفق

حاشیه به متن می آید-

جزایر حرارتی، معضل مدرن کلانشهرها

خشکسالی، ریشه عشایر خراسان جنوبی را می‌خشکاند

گرانی در بازار مسکن خانه کرد

ترافیک اولین مواجه زائران با مشهد/طرح زوج و فرد پاسخگو نیست

شکفتن گل لبخند، جلوه دیدار

زنده باد برای این «سه ایرانی»

آناتومی مغز هر انسان کاملا شخصی است

گرد غفلت بر اوقات فراغت/وقتی پای اطلاع رسانی لنگ می زند

وقتی خاموشی، چاشنی گرمای خراسان جنوبی می‌شود

خشم در خشکسالی

فراموشی، فراموشی... تنها تو را به یاد می‌آورم

اقامتگاههای بوم گردی پیوندی نو با آرامش بومی

گزارش اتفاقیه خراسان شمالی از مضرات مکمل های ورزشی

اسماعیل ات را به مسلخ ببر

طلای سرگردان در کویر

نرخ خرید و اجاره مسکن در کشورهای مختلف

خواجه نظام الملک توسی، نماد سیاست ورزی ایرانی

اینجا مدرسه رفتن به قیمت جان تمام می شود

سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد در ایستگاه پایانی

سنگینی گرد و غبار بر آسمان آبی مشهد

معرفی روستاهای سبز در خراسان شمالی؛ حفاظت از تنوع زیستی و اقتصاد پایدار روستاییان

کام زنبورداران تلخ شد/ به خطر افتادن برند عسل زرشک و عناب

ریشه بحران قارچ‌های سمی در چیست؟

یارانه ها کمر اقتصاد را شکسته است

ارتباط وضعیت اجتماعی و اقتصادی با ابتلا به زوال عقل

شاهنامه فردوسی، میراثی جاودانه برای ایرانیان

از هر 100 تولد، یک کودک به اوتیسم مبتلا است

گردشگری خرید در سال حمایت از کالای ایرانی

چراغ برات؛ حواله‌ای از جنس دعا و خیرات برای مردگان

توریسم غذایی؛ طعم فرهنگ و سنت تغذیه زیر دندان گردشگران

انضباط شهری زیر چرخ وانت های گل فروش/ سوداگری گل در بیرجند

/گزارش/ تارهای محکم هنرچادرشب بافی و پودهای ضعیف حمایت

سه دهه تلاش برای عمران روستایی خراسان رضوی

شکوه تاریخ و زیبایی طبیعت در جاذبه های خراسان رضوی

شهرستان درگز جلوه طبیعت و تاریخ در کنار یکدیگر

چهارشنبه سوری یا رسم سوختن!

مراسم چهارشنبه سوری؛ کاهش خطرات، افزایش سرمایه های اجتماعی

نظری بر آیین های شادی آفرین نوروزی در خراسان رضوی

برای اولین‌بار کشف یک ماده معدنی کمیاب در یک گیاه

نوید خراسان در آخرین شماره خود نوید داد: تربت به تهران نزدیک می شود

هر که بامش بیش برفش بیش‌تر...

باغ‌های تاریخی خراسان‌جنوبی؛ نمونه منحصر به فرد معماری در مناطق کویری

شیره زمین می‌خشکد/ قنات‌ها در سایه چاه‌ها جان می‌دهند

گلدهی زودهنگام درختان و خطر سرمازدگی در خراسان جنوبی

تحریک عمقی مغز، درمان جدید برای اعتیاد به مواد مخدر

همایش تحول انرژی درونی در بیرجند برگزار می‌شود

آلودگی هوا و افزایش جرایم

بجنورد آن روز؛ سلام عنوان اصلی روزنامه خراسان شمالی

`گرگاس` رنج جدید روستائیان، بلای جان دامداران

روزنامه زعفران: مفهوم قاچاق و جایگاه آن در افکار عمومی

قصه بی پایان انتقال آب از دشت آیسک

هضم راحت تر غذا و جذب بهتر آهن و روی با مصرف میوه خرمالو

دوپینگ خونی، خطرناک‌ترین روش تقویت ورزشکاران

سرگردانی مردم بخاطر خانه به دوشی بعضی از دستگاه ها در فاروج

هنری که بی‌حمایت در روستا خاک می‌خورد

چرا تجربه انتقام لذت‌بخش است؟

بهترین کریسمس من؛ داستان کودکانه با موضوع پیامبر(ص)

مشاوره یا دارو، کدام در ترک سیگار موثر است؟

نگاهی به وضعیت کشت زعفران در گناباد

سریع‌ترین قایق بدون سرنشین جهان

اما و اگرهای جذب سرمایه گذار در مشهد

حضور زنان در اورژانس مرهمی بر زخم بیماران است

کشف رود معضلی همچنان پابرجا

چرا کارتن خوابها سرما را به گرمخانه ترجیح می دهند؟

ابریشم بافی حاصل لطیف هنر، صنعت و طبیعت

از پرحرفی ایرانیان تا جاذبه زبان فارسی

تبرک جویی از تربت حرم منور امام رضا(ع) یک گام پیش از خفتن در خانه ابدی

هویت تاریخی- فرهنگی مشهد زیر غبار منفعت طلبی دفن شد

ایران منادی وحدت است