پیام خراسان

آخرين مطالب

مقالات

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

پیام خراسان- روزنامه امروز خراسان جنوبی با تیتر یک «مرد سال خراسان جنوبی کیست؟» در شماره روز دوشنبه 29 بهمن به پیشخوان مطبوعات رفت.

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

پیام خراسان- سنگ عقیق خزه‌ای، اشعه‌های خورشیدی را به یاد فرد می‌آورد که از لابه‌لای برگ درختان به درون جنگل نفوذ کرده و بوی خاک و خزه را برای او به ارمغان می‌آورد

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

پیام خراسان - محروم شدن خراسان جنوبی به‌عنوان دومین استان بیابانی کشور از اعتبارات ملی بیابان‌زدایی نه‌تنها بحران را پیش روی استان قرار داده بلکه هزینه‌های میلیاردی پروژه‌های سال گذشته را کم اثر کرده است.

شوره زار شیرین

پیام خراسان- بیابان کجی و تالابی که در آن واقع شده با اینکه به عنوان یک نمکزار معروف است اما جاذبه های شیرینی دارد که می تواند مورد توجه گردشگران و طبیعت گردان قرار گیرد

در آغوش باران

پیام خراسان-باران این اتفاق زیبای آسمانی بهانه ای است که باید بی پروا به آغوشش رفت و با خاطره های بارانی دیداری تازه کرد حتی اگر کفش ها در چاله های پر آب فرو روند

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

پیام خراسان- محققان دانشگاه نیویورک برای اولین‌بار موفق به کشف خواص جدید مغناطیسی شدند که در آینده نزدیک در افزایش ظرفیت و کاهش مصرف سیستم‌های ذخیره اطلاعات موثر خواهد بود.

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ

پیام خراسان- «یاد بعضی نفرات، روشنم می‌دارد/ اعتصام، یوسف/ حسن رشدیه...» و چنین نیما یوشیج از پدر فرهنگ جدید ایران یاد می‌کند و او را الگوی خویش در جهت اصلاح کهنگی‌های جامعه خویش می‌دارد؛ مردی که از دام ترور با دینامیت و اتهام بابی‌گری گریخت و شیوه نوین آموزش را در سراسر ایران‌‎زمین پراکند.

40 سال آبادانی در درمیان

پیام خراسان- خدمات نظام جمهوری اسلامی در شهرستان مرزی درمیان نمود عینی دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در حوزه محرومیت زدایی و آبادانی است که همچنان ادامه دارد.

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

پیام خراسان- فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان گفت: در روش فرزندپروری آنچه که به آن توجه نمی‌شود، مفهومی به نام سرمایه ‌روانشناختی است. در روش فرزند‌پروری رایج، بیشتر بر روی افزایش دانش یا سرمایه انسانی کار می‌شود و به سرمایه روان‌شناختی آن‌ها توجهی نمی‌شود.

«ریگ یلان»؛ وادی هیبت و حیرت

پیام خراسان- ریگ یلان یکی از عرصه های بیابان جهانی لوت است که وقتی انسان به این وادی پا می گذارد در برابر هیبت آن حیرت زده می شود.

سحر و جادویی که اعتقادات را نشانه می‌گیرد

پیام خراسان- سحر و جادو ریشه در عقل و فطرت پاک آدمی ندارند، جادوهایی که زندگی افراد را سحر می‌کنند و آن‌ را در زنجیر خرافه حصار می‌کنند.

مشهد 1357 در آینه تاریخ انقلاب اسلامی

پیام خراسان - مشهد- محوریت حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) در فعالیتهای سیاسی دوران انقلاب، شهر مشهد را به عنوان یکی از پایگاههای مذهبی و انقلابی ایران در دهه 1340 و 1350 مبدل کرد بطوری که سهم مردم این شهر در رسیدن ملت ایران به استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ستودنی است.

نسبت خراسان جنوبی و انقلاب

پیام خراسان- روزنامه آوای خراسان جنوبی سرمقاله روز شنبه سیزدهم بهمن را با عنوان «نسبت خراسان جنوبی و انقلاب» به قلم هرم پور منتشر کرد.

دلهره آورترین واژه قرن

پیام خراسان - شنیدن واژه سرطان به تنهایی دلهره آور و ترسناک است و دلیل خوبی برای این ترس وجود دارد.اگرچه طی سال‌های اخیر از سرطان یک غول بی شاخ و دم ساخته ...

ناکجاآباد مجازی

پیام خراسان - بیرجند - دسترسی آزاد و بدون مرز فضای مجازی و بازی های رایانه ای غیراستاندارد در جوامع به معضلی تبدیل شده است که حتی کودکان هم از گزند این ناکجاآباد مجازی در امان نیستند.

«الکساندریت»؛ سنگ آفتاب پرست

پیام خراسان- سنگ‌ها برخلاف ظاهر سفت و بی‌جان خود، دارای خواص درمانی و ماورایی هستند تا حدی که برخی از آن‌ها می‌توانند داشتن دید درست به اتفاقات پیرامون زندگی را به انسان‌ها یاد آور بشوند و در نقش یک راهنمای جامع برای داشتن حال خوب، ظاهر بشوند.

توسعه کتابخانه ها برگ زرینی در کارنامه فرهنگی انقلاب اسلامی

پیام خراسان- قطار انقلاب اسلامی ایران در مسیر رشد و توسعه در بخشهای مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی همچنان رو به جلو در حال حرکت است. این قطار در ایستگاه چهلم خود دستاوردهای خوبی داشته و در هر بخش فصلی نو رقم زده است که توسعه کتابخانه ها از آن جمله است

خریدی از نوع دوستدار طبیعت بودن

پیام خراسان- در فروشگاهی در براتیسلاوا (پایتخت کشور اسلوواکی) مواد غذایی بسته‌بندی ندارند و در نتیجه زباله‌ای تولید نمی‌شود.

صعود شاخصهای سلامت در خراسان رضوی در کوران چهل سال تلاش انقلابی

پیام خراسان- انقلاب اسلامی ایران که اینک 40 سال از عمر باشکوهش می گذرد دستاوردهای بی شمار برای ملت ایران در عرصه های مختلف داشته که یکی از آنها ارتقا و صعود چشمگیر شاخصهای بهداشتی و درمانی است.

ارزان به قیمت جان

پیام خراسان - پایگاه خبری شهرآرا آنلاین 30 دی ماه در گزارشی با عنوان `ارزان به قیمت جان` نوشت: افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو، بازار سیاه فروشندگان متقلب را رونق داده است.

لبنیات در حصار گرانی

پیام خراسان- لبنیات به عنوان یکی از صنایع مهم استراتژیک کشور، رابطه مستقیمی با سلامت جامعه دارد. اما متاسفانه در چند ماه اخیر به دلیل افزایش نابهنگام و سریع این محصول شاهد نزول سرانه مصرف آن در ایران هستیم

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

پیام خراسان - احساس سرما در روزهای سرد پاییز و زمستان امری طبیعی است، اما اگر همیشه سردتان است، دست‌ها و پاهایتان یخ می‌زند و حتی در فصل گرما هم بیشتر از ...

تاملی بر حیوان آزاری - عصمت برزجی*

پیام خراسان - بیرجند - حیوان آزاری یکی از انواع بداخلاقی های اجتماعی یا اختلالات روانی است و اگرچه خلاء های قانونی در برخورد با این منکر اجتماعی وجود دارد اما فردی که مرتکب این عمل می شود به باور عموم باید منتظر مجازات طبیعت در جایی از زندگی بماند.

راز بقای چاپلوسی

پیام خراسان- جامعه‌شناس و مدرس دانشگاه گفت: زمانی که ما مدح دیگری را انجام می‌دهیم و به ستایش شخصیت، رفتار، گفتار دیگران با انگیزه جلب منافعی از طرف فرد و نه انگیزه‌ بیان حقیقت می‌پردازیم، به آن چاپلوسی می‌گویند.

قرآن آموزی به سبک حجره

پیام خراسان - بیرجند - حجره های حسینیه امام رضا (ع) بیرجند معروف به مدرسه شوکتیه از دو سال گذشته محلی برای آموزش شبانه روزی حفظ قرآن شده است و هر سال عده ای در این مکان حافظ کل قرآن می شوند.

تاثیر تغییر مد بر محیط زیست

پیام خراسان- محققان دریافتند که تغییر سریع مد، به محیط‌زیست، کارگران و جامعه آسیب می‌رساند.

چشم ببر؛ سنگی با رگه‌های طلایی

پیام خراسان- استفاده از سنگ‌های زیبا در طراحی و ساخت جواهرات تاریخچه‌ای طولانی دارد. با اندکی بررسی متوجه می‌شویم که پیشینیان ما، نه تنها به خاطر زیبایی و ظاهر جذاب سنگ‌ها، بلکه به خاطر باورهایی که در خصوص نقش هر سنگ در زندگی خود داشته‌ از این سنگ‌ها استفاده می‌کردند. سنگ چشم ببر نیز از این قاعده مستثنی نیست

سرطان و ارتباط آن با خودکشی

پیام خراسان - محققان اظهار کردند: خطر قرارگرفتن در معرض خودکشی بعد از تشخیص سرطان در فرد افزایش می‌یابد. به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ارث، ...

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

پیام خراسان - احساس سرما در روزهای سرد پاییز و زمستان امری طبیعی است، اما اگر همیشه سردتان است، دست‌ها و پاهایتان یخ می‌زند و حتی در فصل گرما هم بیشتر از ...

کاوش در هویت پنهان

پیام خراسان - بیرجند - تاریخ هر منطقه ای هویت آن است و کاوش های باستان شناسی کمک می کند تا این هویت ناشناخته از پس تاریخ آشکار و شناخته شود.

تیول‌داری، سلطان بزرگ و سلاطین کوچک

پیام خراسان-اعدام پی‌درپی مفسدین اقتصادی موسوم به «سلطان» چند ماهی است که به راس اخبار مهم جامعه بدل گشته است؛ اما آیا این قبیل فعالیت‌ها در راستای مبارزه با فساد می‌تواند منجر به حذف سیستم فاسد گردد یا آنکه تنها در خدمت روی کار آمدن چهره‌های جدید است؟

فرصت سوزی ممنوع

پیام خراسان - تیتر یک روزنامه امروز خراسان جنوبی در شماره روز سه شنبه 11 دی «فرصت سوزی ممنوع» است که به بازتاب سخنان استاندار خراسان جنوبی در نشست صمیمی و هم اندیشی با مدیران رسانه های استان اختصاص دارد.

پرنده‌ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

پیام خراسان - هوبره، پرنده‌ای تک همسر و بسیار متعهد به زندگی زناشویی است، در فصل جفت‌گیری نرها مبارزاتی را به منظور انجام خواستگاری و جلب توجه جنس ماده ...

پیشواز چله انقلاب

پیام خراسان - بیرجند - مردم خراسان جنوبی نهم دی ماه همزمان با روز بصیرت و میثاق امت با ولایت با حضور پرشور در آیین های گرامیداشت این روز به پیشواز چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی رفتند.

از کلنی تا ماسک‌های خانگی

پیام خراسان - عسل یک ضدعفونی کننده طبیعی است و شامل قندهایی چون گلوکز، فروکتوز، مواد معدنی همچون منیزیم، پتاسیم، کلسیم، کلریدسدیم، گوگرد، آهن و فسفات است. ...

ازدواج گران

پیام خراسان - مشهد- مقوله `ازدواج آسان` که مسئولان به دنبال ترویج فرهنگ آن هستند، در شرایط کنونی بازار و افزایش بی رویه اقلام مورد نیاز برای آغاز زندگی مشترک، نیاز به بازتعریف و فرآیندهای تسهیلگر دارد.

حتی زیر بمباران هم می‌شود گفت‌وگو کرد

پیام خراسان - «بمب؛ یک عاشقانه» روایتی تاریخی از یک فقدان تاریخی است؛ فقدان بزرگ گفت‌وگو که با وجود کاسته شدن از قدرت ایدئولوژی نسبت به دهه 60 اما همچنان ...

لرزه های پنهان و سقف های لرزان

پیام خراسان - بیرجند- زمین لرزه یک بلای پنهان است که هیچ گاه آمدنش را خبر نمی دهد و خانه های نامقاوم با سقف های لرزان یک آسیب جدی در برابر این بلای طبیعی ناگهانی محسوب می شود.

خطر پنهان اسباب‌بازی‌های هوشمند

پیام خراسان - والدین باید قبل از خرید اسباب‌بازی برای کودکان به‌خصوص اسباب‌بازی‌هایی که شامل میکروفن و دوربین هستند دقت کنند، چون بسیاری از این تجهیزات ...

نوشداروی دیرهنگام نباشیم

پیام خراسان - هفته گذشته، 27 آذرماه بود که یک خبر تلخ فضای مجازی و رسانه‌ها را پر کرد. خبری که خبر از یک حادثه تلخ برای کودکان این سرزمین می‌داد.

سمفونی برک بافی در جهان می‌پیچد

پیام خراسان - معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: شورای جهانی صنایع دستی روی هفت محصول تولیدی در حوزه پارچه ...

نگاهی به سنت‌های متفاوت سال نو در بعضی کشورها

پیام خراسان - مردم کشورهای جهان، سال نو را بر اساس سنت‌های خاص خود برگزار می‌کنند. به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیوز، برگزاری مراسم آتش‌بازی و ...

زنگار فراموشی بر چهره صنایع دستی

پیام خراسان - مشهد- غبار فراموشی بر چهره هنرهای سنتی و صنایع دستی نشسته و رفته رفته با گذشت زمان رنگ نابودی بر قامت این هنرها پررنگتر می شود حال آنکه این غبار باید با افزایش حمایت از این بخش زدوده شود.

"شو چله"خراسان جنوبی‌ها چگونه است؟

پیام خراسان- شب یلدا در استان خراسان‌جنوبی به شب چله یا به گویش محلی «شو چله» معروف بوده که مردم در این شب با شرکت در شب‌نشینی‌های طولانی و خوردن انواع میوه و تنقلات سعی در بهتر گذراندن طولانی‌ترین شب سال دارند.

هاری را بیشتر بشناسیم

پیام خراسان - بیرجند - هاری یک بیماری ویروسی کشنده مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی است و انسان و سایر حیوانات خونگرم پستاندار به طور تصادفی و بیشتر از طریق گزش به آن مبتلا می شوند.

افزایش قیمت بنزین شایعه است

پیام خراسان - پایگاه خبری قدس آنلاین 21 آذر ماه به نقل از نماینده خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی نوشت: افزایش قیمت بنزین شایعه است، بنزین و یارانه های پرداختی به مردم هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

آیا انرژی‌های پاک به طبیعت آسیب می‌رسانند؟

پیام خراسان- نتایج مطالعات نشان می‌دهد که انرژی‌های پاک مانند انرژی خورشیدی و بادی، اثرات زیست محیطی دارند که نباید نادیده گرفته شوند، اما باز هم برای استفاده، نسبت به سایر انرژی‌ها پیشرو هستند.

ازدواج‌های خاکستری/ بیماران تالاسمی بخوانند

پیام خراسان- رئیس مرکز بیماران خاص خراسان جنوبی با بیان اینکه تالاسمی بیماری ژنتیکی است، گفت: برای پیشگیری از این بیماری افراد مبتلا نبایست با هم ازدواج کنند و حتی ازدواج‌های معمولی نباید در سن کمتر از 12 سال باشد.

زنان قربانی موج سوم ایدز

پیام خراسان - مشهد- زن جوان در حالی که گریه امانش نمی دهد و در چشمانش اندوه و افسوس پیداست، می گوید: ویروس اچ.آی.وی را از همسرم دریافت کردم.

بارندگی خوب بود اما کافی نیست

پیام خراسان - پایگاه خبری قدس آنلاین هفتم آذر ماه در مصاحبه ای با کارشناسان شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نوشت: بارندگی خوب بود اما کافی نیست. بارندگیهای اخیر در مقابل کسری مخازن بسیار اندک است.

ویژگی‌های شخصیتی سالم کدامند؟

پیام خراسان - محققان اظهار کردند که بر اساس مدل پنج عاملی شخصیت، افرادی که سطح بالایی از سازگاری دارند، ویژگی‌های شخصیتی در آنها سالم است. به گزارش ایسنا- ...

سکته مغزی قابل درمان است

پیام خراسان - مسئول اعتباربخشی و کارشناس برنامه 724 معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه هدف از نامگذاری هفته آخر آبان ماه به ...

میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی

پیام خراسان - بجنورد - منطقه حفاظت شده میاندشت در شهرستان جاجرم، بهترین زیستگاه برای زیست گونه ارزشمند یوزپلنگ ایرانی است که البته تنها زیستگاه مولد این گونه نیز به شمار می رود.

پنبه کاران مانه و سملقانی از مشکلات خود می گویند

پیام خراسان - بجنورد- پنبه کاران مانه و سملقانی که از این دیار به عنوان قطب تولید پنبه استان خراسان شمالی یاد می شود هم اکنون با مشکلاتی روبه رو هستند و ادامه این وضعیت، برداشت محصول را غیراقتصادی کرده است.

دولت در حوزه مسکن اقدام کنترلی انجام نداده است

پیام خراسان- یک کارشناس اقتصادی گفت: متاسفانه دولت در حوزه مسکن کار کتنرلی انجام نداده است، همانطور که بانک مرکزی درحوزه پول باید پایش و مداخله کند تا ترازها و فعل و انفعالات پولی و ارزی کشور به تعادل برسد در حوزه مسکن هم باید ورود پیدا کند.

چرا حرف حق تلخ است؟

پیام خراسان - رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: فعالان اقتصادی می‌گویند حرف ظریف شفاف و واقعیت حق است، در ...

مراقب باشید، تب مالت در کمین است!

پیام خراسان - رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: شیر و پنیر سنتی از سایر لبنیات سنتی خطرناک‌تر هستند، چرا که در صورت جوشانده نشدن ممکن است به راحتی تب مالت و ...

علایم مسمومیت با گاز co چیست؟

پیام خراسان - علایم مسمومیت با منواکسید کربن می تواند طیف وسیعی از علایم را شامل شود که در بیماری های مختلف دیده می شود.

نحوه استفاده صحیح از دستگاه های کارتخوان(POS)

پیام خراسان - رئیس پلیس فتای خراسان شمالی با تاکید بر ضرورت استفاده صحیح از دستگاه های کارت خوان ( POS )به تشریح نحوه استفاده صحیح از این دستگاه ها پرداخت ...

برد-برد، اما طرفین همچنان ناراضی

پیام خراسان - تقسیم غنایم؛ آنچه می‌توان از نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا توصیف کرد. جامعه ملتهب آمریکا اکنون وارد فضایی قطبی‌شده وارد خواهد شد ...

پرفشاری خون قاتل خاموش

پیام خراسان - مشهد- پرفشاری خون یکی از بیماریهای مزمن و غیر واگیردار است که به علت فقدان علامت بارز در مراحل اولیه و پیامدهای خطرناکش به قاتل خاموش معروف شده اما بطور میانگین از هر چهار فرد میانسال در جامعه یک نفر به این عارضه مبتلا است.

کشورهای با حمل‌ونقل شهری مناسب برای معلولان

پیام خراسان - معلولیت نباید عاملی برای دورماندن افراد از جامعه باشد و فراهم کردن شرایط مناسب برای رفت و آمد در شهر می‌تواند تا حدودی مانع از منزوی شدن این ...

اسطوره چیست؟

پیام خراسان - نقشی که اسطوره‌ها در دین دارند، آن‌ها را از حکایت‌ها متمایز می‌کند. آدمی می‌کوشد که در دین خویش، شناختش را از خویشتن و طبیعت و محیط خود بیان ...

تهماسب؛ شاه نامهربان با اهل هنر

پیام خراسان- طولانی‌ترین دوران سلطانی ایران از آن اوست و ایران را از گزند حملات و توطئه‌های گوناگون حفظ کرد اما چنان در مقام مخالفت با هنر برخاست و اهل هنر را به خواری و زبونی رساند که راهی جز مهاجرت برایشان باقی نماند.

/گزارش/ گلستانی که با نبود بازار گل پژمرده می شود

پیام خراسان - دست هایش پینه بسته است شب را زود می‌خوابد تا خروس‌خوان بعد از اقامه نماز صبح روانه مزارع زعفران شود. سحرگاهان خنکای نسیم بر صورتش می‌خورد ...

مشهد در تکاپوی اربعین و دهه پایانی ماه صفر

پیام خراسان- هرساله شهر مشهد در دهه پایانی ماه صفر، با افزایش قابل توجهی از حجم رفت‌وآمد زائران برای رویداد پیاده‌روی اربعین حسینی و نیز ورود زائران پیاده امام رضا(ع) روبه‌رو می‌شود که این مهم لازمه آمادگی‌ها و تمهیدات ویژه از سوی دستگاه‌های مختلف استان است.

پایبندی به اخلاق شرط توسعه کارآفرینی

پیام خراسان - مشهد- کارشناسان معتقدند آنچه فرهنگ کارآفرینی را در جامعه توسعه می دهد و یک کارآفرین را به عنصر ثمربخش در جامعه تبدیل می کند، اخلاقمداری در هر شرایط و ترجیح دادن نفع زیردستان به نفع خود برای حفظ کسب و کار است.

ایل راه های زخمی و عشایر دل خون شده

پیام خراسان - بجنورد - عشایر اکنون خود را برای آغاز کوچ پاییزه آماده می کنند اما در این مسیر باید قصه تکراری تصرف و تخریب ایل راه های خود را همچون هرسال، با دلی خونین، دوره کنند.

روستائیان قلب تپنده روستا

پیام خراسان - بیرجند - قلب تپنده روستا حکایت مردمانی سختکوش است که با تمام کمبودها نقش تعیین کننده ای در امنیت و اقتصاد کشور دارند به طوری که بخش زیادی از نیازهای جامعه از تولیدات روستائیان تامین می شود.

روزگار شبانی

پیام خراسان - بیرجند - خشکسالی و بیکاری تقدیر مرد عشایر را به گونه ای رقم زده است که باید فرسخ ها دور از خانه و خانواده روزگار را با شبانی بگذراند.

مراقب دنیای زیبای کودکان باشیم

پیام خراسان- کودکان از زیباترین هدیه های آفریدگار با دنیایی زیبا و بی آلایش هستند اما گاهی دنیای سفید و پاک آنها با پدیده زشت کودک آزاری مخدوش و تیره می شود.

ماتِ زندگی...

پیام خراسان - بر تخته‌ای سیاه‌وسفید، اسب‌های چوبی می‌تازند؛ اسب‌هایی که ممکن است در اوج از صفحه خارج شوند، اما هیچ‌گاه از نفس نمی‌افتند.

ماجرای پساب تصفیه شده ای که روانه کشف رود می شود

پیام خراسان- استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب از مهمترین روشهای کاهش برداشت از سفره های آبی و همچنین جایگزینی برای آب کشاورزی به جای استفاده از آب شرب است اما در مشهد پساب تصفیه شده یک تصفیه خانه با کیفیت عالی به کشف رود ریخته می شود.

باز آمد بوی ماه مهر، بوی ماه مدرسه

پیام خراسان - مشهد- با شروع سال تحصیلی در طلیعه مهر ماه شوقی خاص بین همه اقشار جامعه پدید می آید، حتی آنان که دانش آموز ندارند. ماهی که گرچه آغاز فصل برگریزان می باشد اما سرآغاز همیشگی بهار یادگیری، طراوت دانایی و دمیدن روح آگاهی برای نسل امروز و یادآور خاطرات خوش نسلهای دیروز است.

«لهوف»؛ روایت جنگ و اسارت کاروان کربلا

پیام خراسان - همزمان با شروع ماه محرم و شرکت در مجالس و محافل عزاداری‌ امام حسین(ع)، نیاز به شناخت و تمییز روایات صحیح و به دور از تحریف از واقعه‌ عاشورا ...

تجارت سم عقرب از رویا تا واقعیت

پیام خراسان - مشهد- همزمان با افزایش دانش و دانسته های علمی هر روز جنبه های مختلفی از سودآوری رشته های شغلی جدید و البته گاه غریب در عرصه های متعدد رخ نمایی می کند که پرورش عقرب به واسطه زهرگیری از آن یکی از این موارد است.

چالش های دولت الکترونیک

پیام خراسان - روزنامه خراسان شمالی در شماره روز یکشنبه، هجدم شهریور با انتشار یاداشتی به وضعیت اجرای دولت الکترونیک در کشور و جایگاه جهانی ایران در این عرصه پرداخته است.

الیت گران‌تر می‌شود؟

پیام خراسان - یک عضو شورای اسلامی شهر مشهد از ارائه لایحه‌ای به شورای شهر برای افزایش 25 درصدی تعرفه پارک حاشیه‌ای و موافقت ضمنی اعضا با آن خبر داد. ...

کاوش فقط در 5 درصد محوطه های تاریخی استان

پیام خراسان - «کاوش فقط در 5 درصد محوطه های تاریخی استان» عنوان گزارشی به قلم زهرا خسروی است که روز چهارشنبه 14 شهریورماه در روزنامه خراسان جنوبی منتشر شد.

آب به آبادی رسید

پیام خراسان - بیرجند - تلاش های بی وقفه دولت تدبیر و امید برای آبرسانی به مناطق روستایی استان مرزی خراسان جنوبی خدمت ماندگاری است که افق روشنی را برای زندگی آسوده تر در روستاهای کمتر توسعه یافته ترسیم کرده است.

پسته دهن بسته

پیام خراسان - به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، امسال گرمای مهلک دهه اول فروردین باعث خسارت به باغات پسته شد؛ به طوریکه طبق ...

تشکلهای محیط زیستی خواستار توقف پروژه کمربند جنوبی مشهد شدند

پیام خراسان - پایگاه خبری صبح توس 10 شهریور ماه در خبری با عنوان `تشکل ‌های محیط زیستی خواستار توقف پروژه کمربند جنوبی شدند` نوشت: شبکه تشکل‌ های محیط زیستی خراسان رضوی طی نامه‌ای به نماینده مردم مشهد خواستار توقف پروژه کمربند جنوبی مشهد شدند.

توسعه فرودگاه مشروط شد

پیام خراسان - پایگاه خبری شهرآرا آنلاین 29 مردادماه در گزارشی با عنوان `توسعه فرودگاه مشروط شد` نوشت: صدای نشست و برخاست هواپیماهای غول ‌پیکر همچنان گوش همسایگان فرودگاه مشهد را می‌ خراشد. هنوز نه از انتقال فرودگاه شهید هاشمی‌ نژاد به خارج از شهر خبری هست، نه از ساخت باند مورب.

ساير مطالب

درباره عروسی کُرمانجی

زائرانی بی بازگشت

چند صفحه «قانون» در تبعید...

پلاستیکهایتان را به آب بسپارید

به چپ، چپ!

درباره طبیعت‌گردی...

بررسی مشکل انتقال صنوف آلاینده در روزنامه خراسان شمالی

ریزگردها پشت دروازه های خراسان رضوی/ مهمان ناخوانده جنوب در شرق

آقایان دیپلمات، لطفا گلوگاه‌های اقتصادی کشور را آزاد کنید

دشواریها و سختی های کار خبرنگاری - کامیار اسماعیل پور*

بازوی توانمند شرق کشور پنجه در پنجه چالش ها

بیراهه

تاثیر تغییرات آب‌وهوایی بر پرجمعیت‌ترین مناطق جهان

گزارش اتفاقیه خراسان شمالی از کاهش قدرت خرید کارگران

آیا مقابله با تغییرات آب‌وهوایی، آلودگی هوا را کاهش می‌دهد؟

آیا کشور مسئولی ندارد که با خرابکاران کلان اقتصاد برخورد کند؟

گرم­ شدن هوا، هنجار قرن

خزان باغ ها در تابستان

نوید خراسان با رنگ و لعابی چالشی منتشر شد

بهلول گنابادی، طلایه دار دفاع از ارزشهای اسلامی

درد بی‌درمان بانک مرکزی

خوره کمبود اعتبار بر جان بناهای تاریخی

بررسی مشکلات یک پروژه ریلی در روزنامه خراسان شمالی

لبخند جوانی بر چهره قدیمی ترین بوستان کشور

مشهد قبله‌گاه زائران شمس الشموس(ع)؛دل‌هایی که به ضریح گره می‌خورد

توقف 30 درصد از اتوبوس‌های بیرجند در ایستگاه کهنسالی

دل‌هایی که دخیل مهربانی شد

تاریخ شفاهی لحاف دوزی در تربت حیدریه

منشی هایی که زیرمیزی می گیرند

از این تنور نانی گرم نمی‌شود...

چگونه دعواهای کودکان را مدیریت کنیم؟

اهمیت توجه به مرزهای همسر برای کسب زندگی موفق

حاشیه به متن می آید-

جزایر حرارتی، معضل مدرن کلانشهرها

خشکسالی، ریشه عشایر خراسان جنوبی را می‌خشکاند

گرانی در بازار مسکن خانه کرد

ترافیک اولین مواجه زائران با مشهد/طرح زوج و فرد پاسخگو نیست

شکفتن گل لبخند، جلوه دیدار

زنده باد برای این «سه ایرانی»

آناتومی مغز هر انسان کاملا شخصی است

گرد غفلت بر اوقات فراغت/وقتی پای اطلاع رسانی لنگ می زند

وقتی خاموشی، چاشنی گرمای خراسان جنوبی می‌شود

خشم در خشکسالی

فراموشی، فراموشی... تنها تو را به یاد می‌آورم

اقامتگاههای بوم گردی پیوندی نو با آرامش بومی

گزارش اتفاقیه خراسان شمالی از مضرات مکمل های ورزشی

اسماعیل ات را به مسلخ ببر

طلای سرگردان در کویر

نرخ خرید و اجاره مسکن در کشورهای مختلف

خواجه نظام الملک توسی، نماد سیاست ورزی ایرانی

اینجا مدرسه رفتن به قیمت جان تمام می شود

سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد در ایستگاه پایانی

سنگینی گرد و غبار بر آسمان آبی مشهد

معرفی روستاهای سبز در خراسان شمالی؛ حفاظت از تنوع زیستی و اقتصاد پایدار روستاییان

کام زنبورداران تلخ شد/ به خطر افتادن برند عسل زرشک و عناب

ریشه بحران قارچ‌های سمی در چیست؟

یارانه ها کمر اقتصاد را شکسته است

ارتباط وضعیت اجتماعی و اقتصادی با ابتلا به زوال عقل

شاهنامه فردوسی، میراثی جاودانه برای ایرانیان

از هر 100 تولد، یک کودک به اوتیسم مبتلا است

گردشگری خرید در سال حمایت از کالای ایرانی

چراغ برات؛ حواله‌ای از جنس دعا و خیرات برای مردگان

توریسم غذایی؛ طعم فرهنگ و سنت تغذیه زیر دندان گردشگران

انضباط شهری زیر چرخ وانت های گل فروش/ سوداگری گل در بیرجند

/گزارش/ تارهای محکم هنرچادرشب بافی و پودهای ضعیف حمایت

سه دهه تلاش برای عمران روستایی خراسان رضوی

شکوه تاریخ و زیبایی طبیعت در جاذبه های خراسان رضوی

شهرستان درگز جلوه طبیعت و تاریخ در کنار یکدیگر

چهارشنبه سوری یا رسم سوختن!

مراسم چهارشنبه سوری؛ کاهش خطرات، افزایش سرمایه های اجتماعی

نظری بر آیین های شادی آفرین نوروزی در خراسان رضوی

برای اولین‌بار کشف یک ماده معدنی کمیاب در یک گیاه

نوید خراسان در آخرین شماره خود نوید داد: تربت به تهران نزدیک می شود

هر که بامش بیش برفش بیش‌تر...

باغ‌های تاریخی خراسان‌جنوبی؛ نمونه منحصر به فرد معماری در مناطق کویری

شیره زمین می‌خشکد/ قنات‌ها در سایه چاه‌ها جان می‌دهند

گلدهی زودهنگام درختان و خطر سرمازدگی در خراسان جنوبی

تحریک عمقی مغز، درمان جدید برای اعتیاد به مواد مخدر

همایش تحول انرژی درونی در بیرجند برگزار می‌شود

آلودگی هوا و افزایش جرایم

بجنورد آن روز؛ سلام عنوان اصلی روزنامه خراسان شمالی

`گرگاس` رنج جدید روستائیان، بلای جان دامداران

روزنامه زعفران: مفهوم قاچاق و جایگاه آن در افکار عمومی

قصه بی پایان انتقال آب از دشت آیسک

هضم راحت تر غذا و جذب بهتر آهن و روی با مصرف میوه خرمالو

دوپینگ خونی، خطرناک‌ترین روش تقویت ورزشکاران

سرگردانی مردم بخاطر خانه به دوشی بعضی از دستگاه ها در فاروج

هنری که بی‌حمایت در روستا خاک می‌خورد

چرا تجربه انتقام لذت‌بخش است؟

بهترین کریسمس من؛ داستان کودکانه با موضوع پیامبر(ص)

مشاوره یا دارو، کدام در ترک سیگار موثر است؟

نگاهی به وضعیت کشت زعفران در گناباد

سریع‌ترین قایق بدون سرنشین جهان

اما و اگرهای جذب سرمایه گذار در مشهد

حضور زنان در اورژانس مرهمی بر زخم بیماران است

کشف رود معضلی همچنان پابرجا

چرا کارتن خوابها سرما را به گرمخانه ترجیح می دهند؟

ابریشم بافی حاصل لطیف هنر، صنعت و طبیعت

از پرحرفی ایرانیان تا جاذبه زبان فارسی

تبرک جویی از تربت حرم منور امام رضا(ع) یک گام پیش از خفتن در خانه ابدی

هویت تاریخی- فرهنگی مشهد زیر غبار منفعت طلبی دفن شد

ایران منادی وحدت است

همسرکشی در مشهد

مردم؛ بی آبی را باور کنیم

غلبه حاشیه‌ها بر متن

رعایت حقوق شهروندی، از ادعا تا عمل

چرا عسل مانوکا آنتی‌باکتریال است؟

ارتباط بین گرسنگی و تغییر رفتار

زعفران خراسان جنوبی، طلایی با عیار24

اداره پست عجیب و غریب

راه‌آهن شمال شرق روی کاغذ ماند/قطار وعده‌ها به مقصد نرسید

از رانندگانی که جنون سرعت دارند تا جاده‌های غیر استانداردی که قربانی می‌گیرند

نمد مالی هنری در مسیر فراموشی

عدم آگاهی از اسلام، عامل وقوع جنگ نهروان

اکران مردمی «خفه‌گی» با حضور عوامل

اموال "فرشتگان" تقسیم شد

لزوم محدودیت استفاده از موبایل برای زنان باردار

چالش تاکسی های مجازی مشهد در دنیای واقعی

گنج فراموش شده

در زیر سُم اسب سفید رویاها

داستان ما، زبان مادری، اینترنت و جهان‌های دیجیتالی منزوی‌شده

نقد صهیونیسم از دیدگاه یک مسیحی

از توان علمی و عملی جهاد دانشگاهی استفاده کنید

سوء تغذیه کودکان روستایی گناباد

پایین بودن مصرف ریزمغذیها امنیت غذایی جامعه را به مخاطره انداخته است

مقوله ازدواج کودکان خراسان رضوی باید به دغدغه مسئولان تبدیل شود

کودک همسری، طولانی شدن دوره ریاضت جنسی، طلاق و سالمندی 4 موضوع مرتبط با سلامت زنان

جامعۀ جوان ایرانی، کودکی نکرده است

مسافر باران؛ روایت زندگی یک روحانی شهید

سالمندی فرصتی پنهان برای توسعه

محرومیتی که آوار شد/20 سال زندگی «نه نه گلثوم» در مخروبه

او نمي‌شنود، کسي صداي حسين را مي‌شنود؟

به عمل کار برآيد...

روزگار ناخوش شهر ابريشم

اين جاده زودتر امن مي شود اگر...

حج فقرا با زائرسراهاي ارزان‌قيمت؛زائر شهر رضوي بهره‌برداري مي‌شود

حادثه هتل روتانا در مشهد تکرار قابل پيشگيري

ساخت دستگاه سنجش فعاليت خواب توسط پژوهشگران مشهد

زن هاي فداکار ولي دوست نداشتني

از آوازه جهاني فرش دستباف خراسان جنوبي تا گره مشکلات بر تار و پود آن

19 بهمن ؛ روزحماسه نيروي هوايي

تاريخ انقلاب در کوچه هاي قاين

جشن هاي دهه فجر را مردمي کنيد

آب به آسياب نارضايتي ها نريزيم!

راهکارهاي افزايش اثرگذاري مساجد در جامعه

خراسان جنوبي در وضعيت هشدار

نيم نگاهي به وضعيت ايمني ساختمانها در کلانشهر مشهد

همدردي با آتش نشانان

پلاسکوهاي بيرجند ما!

چک پول هاي تقلبي در بازار استان