آخرین اخبار

کم‌خوني، يک بيماري با علت‌هاي بروز مختلف علمي

کم‌خوني، يک بيماري با علت‌هاي بروز مختلف

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاين - يک دانشجوي دكتراي تخصصي آموزش پزشكي در خراسان‌جنوبي گفت: يکي از اختلالات شايع خوني، کم‌خوني است.
زارعي اظهار کرد: درکم‌خوني، توليد يا اندازه گلبول‌هاي قرمز يا مقدار هموگلوبين موجود در آن کم شده وبه همين دليل تبادل اکسيژن و دي‌اکسيدکربن بين خون و سلول‌هاي بدن دچار اختلال مي‌شود.
وي با بيان اينکه گلبول‌هاي قرمز خون به صورت گوي‌هاي کروي مقعرالطرفين و حاوي هموگلوبين هستند، افزود: اين هموگلوبين، مسئول انتقال اکسيژن در خون است.
اين دانشجوي دكتراي تخصصي آموزش پزشكي اظهار کرد: اکسيژن موجود در هوااز طريق ريه جذب خون شده و توسط خون به قلب منتقل مي‌شود و از آنجا به داخل شريان‌هاي اصلي بدن پمپ شده و به تمام ارگان‌هاي بدن مي‌رسد.
زارعي با بيان اينکه بنابراين براي رسيدن اکسيژن کافي به بدن بايد سيستم تنفسي، قلب و عروق و سيستم خوني به سلامت در کنار يکديگر کار کنند، تصريح کرد: با وجودکم شدن گلبول‌هاي خوني يا هموگلوبين در خون (کم خوني)، حتي اگر از سيستم تنفسي و قلبي و عروقي سالمي نيز برخوردار باشيم، سلول‌هاي بدن دچار افت اکسيژن يا هيپوکسي خواهندشد.
وي ادامه داد: تمام سلول‌هاي بدن براي زنده ماندن به عنصر اکسيژن نيازدارند و چنانچه با افت آن مواجه شوند، خفگي سلولي و به دنبال آن مرگ سلولي رخ مي‌دهدو اين، اتفاقي است که در انواع سکته‌هاي مغزي و قلبي به دليل انسداد عروق و نرسيدن خون يا اکسيژن به آن‌ها رخ مي‌دهد.
اين دانشجوي دكتراي تخصصي آموزش پزشكي با بيان اينکه کم‌خوني به دلايل مختلفي اتفاق مي‌افتد، تصريح کرد: يکي از دلايل کم‌خوني به شکل گلبول‌هاي قرمز ارتباطدارد که در کم‌خوني داسي شکل رخ مي‌دهد.
زارعي ادامه داد: در اين نوع کم‌خوني، گلبول‌هاي قرمز تغيير شکل مي‌دهندو به شکل داس درمي‌آيند که بسيار شکننده‌اند و درحين عبور از مويرگ‌هاي بدن دچار آسيب‌ديدگي شده و از بين مي‌روند.
وي اظهار کرد: دليل ديگر ايجاد کم‌خوني، به عدم ساخت هموگلوبين برمي‌گرددکه به دليل فقدان يا کم بودن آهن در بدن رخ مي‌دهد.
اين دانشجوي دكتراي تخصصي آموزش پزشكي بيان کرد: انواع ديگر کم‌خوني به دليل خونريزي، عدم توليد سلول‌هاي خوني در مغز استخوان و يا از بين رفتن سلول‌هاي خوني به دلايل مختلفي چون بيماري‌هاي ژنتيکي، بيماري‌هاي خودايمني، حساسيت‌هاي مختلف و غيره اتفاق مي‌افتد.
زارعي يادآور شد: اما از ميان تمام اين عوامل، شايع‌ترين علت کم‌خوني،کم‌خوني فقر آهن است که در بسياري از افراد که زندگي طبيعي نيز دارند به درجات مختلف وجود دارد و نيازمند رسيدگي و درمان است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield