آخرین اخبار

ايسنا گزارش مي‌دهد؛

دل‌هاي خونين پسته کاران، جيب هاي رنگين دلالان اقتصادي

دل‌هاي خونين پسته کاران، جيب هاي رنگين دلالان

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاين - اينروزها پسته‌کاران از دلالاني که پسته‌هايشان را با قيمت پايين وبه صورت فله‌اي مي‌خرند، از شورتر شدن آب به علت بالارفتن املاح آب در پي‌افت آب‌هاي زيرزميني، نبود خريد تضميني، کمبود و يا گراني نهاده‌هاي کشاورزي و وجود آفات ومشکلات بازاريابي محصول‌شان ناراحتند.
محصول پسته با وجود اينکه محصول استراتژيک است و توليد آن درآمد هنگفتي به همراه دارد، اما دردسرهاي خاص خودش رانيز دارد.
اينروزها پسته‌کاران از دلالاني که پسته‌هايشان را با قيمت پايين وبه صورت فله‌اي مي‌خرند، از شورتر شدن آب به علت بالارفتن املاح آب در پي‌افت آب‌هاي زيرزميني، نبود خريد تضميني، کمبود و يا گراني نهاده‌هاي کشاورزي و وجود آفات ومشکلات بازاريابي محصول‌شان ناراحتند.
کشاورزان با رنج و مشقت زياد در طي يک سال به توليد محصولات کشاورزي خود در اين استان مي‌پردازند، اما تلاش آنها در بيشتر اوقات بي‌فايده است، چراکه محصولات آنها جوابگوي تلاش آنها نيست.
پسته يکي از محصولاتي است که به آب کمي نياز دارد و از 25 تا 30 روزبدون آب مي‌تواند دوام بياورد ولي با وجود خشکسالي اين مقدار آب را نيز نمي‌توانددريافت کند و از اين بخش ضربه مي‌خورد.
برخي از پسته‌کاران استان، بزرگترين مشکل پسته را بازار فروش آن عنوان مي‌کنند و معتقدند نرخ پسته پائين است و با وجود تامين سم و کود براي حفاظت از آن، بازار خريد آن وضعيت خوبي ندارد و جوابگوي نيازشان نيست.
براي اطلاع از وضعيت پسته‌کاران استان گفت و گويي با چند کشاورز وپسته‌کار داشتيم که در ادامه مي‌خوانيم.
قيمت فروش پسته در بازار با قيمت خريد از کشاوز تفاوت زيادي دارد
يک باغدار پسته در اسفدن معتقد است که باغداري که يک سال زندگي خودرا صرف باغش مي‌کند با رسيدن فصل برداشت سهم کمتري از دلال‌ها مي‌برد.
رضا غلامي   اظهار کرد: در حال حاضر دلالان پسته باغداران را به قيمت پايين مي‌خرند و اين در حالي است که قيمت فروش آن در بازار باقيمت خريد از کشاورز بسيار متفاوت است.
وي افزود: متاسفانه شرايط به‌گونه‌اي است که سود چنداني به جيب کشاورز نمي‌رود يا حداقل سهم دلال‌ها بيشتر زحمات يک‌ساله کشاورز و باغداري است که يک سال زندگي و سرمايه خود را صرف آن کرده است و حال که به بار نشسته سود آن به جيب ديگران مي‌رود.
نظارت بر سموم در دسترس باغداران پسته صورت نمي‌گيرد
حسن عاملي، يکي از باغداران پسته نيز  گفت: از مشکلات باغداران پسته، نبود کارشناس خبره و در دسترس براي آگاهي دادن به باغداران، عدم اطلاعات کافي محلي از ارقام مرغوب پسته از نظر سرما، گرما و آفات در خصوص ارقام مقام به آب و هواي منطقه است .
وي با بيان اينکه باغداران، تجربيات کافي در خصوص کاشت، داشت وبرداشت ندارند، افزود: استفاده از کود و سموم به باغداران آموزش داده نشده و هرکس بصورت آزمون و خطا فعاليت مي‌کنند .
شناسايي بازارهاي نفوذپذير، افزايش صادرات پسته را فراهم مي‌کند
محمدرضا برزگري مدير ترمينال ضبط پسته اسفدن نيز با بيان اينکه پسته يکي از محصولات عمده صادراتي بخش کشاورزي است،  گفت: با شناسايي بازارهاي نفوذپذير جديد، بازارهاي نهايي مصرف و تبليغ پسته صادراتي ايران در سطح جهاني،بستري مناسب براي افزايش صادرات پسته وکسب درآمد از اين راه فراهم مي‌شود .
وي افزود: راه اندازي ترمينال ضبط پسته با هدف حذف دلالان نقطه عطفي در خريد عادلانه پسته از کشاورز است .
مديرترمينال ضبط پسته اسفدن بيان کرد: تشکيل ترمينال‌هاي ضبط پسته براي رفع برخي مشکلات باغ‌داران و جلوگيري از سرگرداني آنان بهترين مزيت است .
وي با بيان اينکه اسفدن يکي از شهرهاي خراسان‌جنوبي است که محصول پسته در آن کشت مي‌شود، تصريح کرد: نبود خريد تضميني، کمبود و گراني نهاده‌هاي          کشاورزي و وجود آفات از جمله عواملي است که پسته‌کاران اين شهر را دلسرد کرده وتهديدي براي رهاکردن پسته کاري شده است .
برزگري به اقلام مختلف پسته در اين منطقه اشاره کرد و گفت: پسته نوع علي آباد، بادامي و کله قوچي در اسفدن کشت مي‌شود .
جاي خالي کارشناسان و مهندسان کشاورزي در کنار باغداران
محمدحسن قلندري يکي ديگر از پسته کاران  گفت: از مهندسان کشاورزي مي‌خواهيم علت پوچي پسته‌هاي درختان اسفدن و راه‌هاي علاج را براي باغداران بيان کنند.
وي با بيان اينکه پسته‌کاران اسفدن از مسئولان، گله‌مند هستند، افزود:کشاورزان اسفدني، زمين‌هاي مرغوب دارند، اما پسته‌هاي نامرغوب برداشت مي‌کنند.
قلندري اظهار کرد: باران بي موقع درفصل گرده افشاني، گرماي طاقت فرسا،کمبود آب، آفات مختلف نباتي،کودها و سموم گران‌قيمت بي خاصيت و عدم سرکشي به موقع ومستمر مهندسان کشاورزي از جمله علل پوچي پسته‌ها است.
وي با بيان اينکه از سطح سه هکتار زمين دو ونيم تن پسته کال برداشت شده است، تصريح کرد: متأسفانه پسته‌کاران اسفدن با بي‌انصافي دلالان روبرو هستند.
قلندري با بيان اينکه عدم خريد و نبود برنامه‌ريزي توسط شرکت‌هاي تعاوني کشاورزي و تعاون روستايي، از مشکلات پسته‌کاران اسفدن است، افزود: دلالان وکارخانه‌داراندرصد پوچي پسته‌ها را بسيار بالا مي‌زنند و پسته فردي را که سمپاشي نکرده، مرغوب‌ترارزيابي مي‌کنند.
وي با بيان اينکه بسياري از باغداران به پشتيباني، محصول پسته خريد کرده‌اند،افزود: کشاورزان با نااميدي فرش‌ها را زير درختان پسته پهن مي‌کنند و مي‌دانند پسته‌هاهيچ گونه کيفيتي ندارند.
قلندري با بيان اينکه افرادي پسته را کيلويي 500 ، 1000 و يا 1500 تومان فروخته ومي‌فروشند، تصريح کرد: دلالي که پسته کال مي‌خرد، مي‌گويد درآينده با پسته‌هاي مرغوب مخلوط کرده و مي‌فروشد.
وي بيان کرد: در حال حاضر محصول پسته جوابگوي يک سال نگهداري، آبياري،سموم گران،کود گران،کود حيواني گران و اصلاح باغات نيست.
قلندري با بيان اينکه شايعات فضاي مجازي مبني برخشکسالي 30 ساله باغداران را نا اميد کرده است، افزود: گاهي دليل نامرغوبي پسته را بارورکردن ابرها مي‌دانند.
عدم وجود کارشناس براي ارزيابي قيمت واقعي پسته
اسماعيل اقتدايي يکي ديگر از پسته‌کاران  با بيان اينکه در خصوص پسته کشاورزان اسفدن خريد تضميني وجود ندارد، اظهار کرد: کارشناسان بي‌طرفي که قيمت واقعي محصول را ارزيابي کنند، نيز وجود ندارند.
وي افزود: پسته محصولي است که هيچ فردي نمي‌تواند در مورد آفت‌ها، مراحل رشد، نوع پيوند و ديگر مسائل آن نظري قطعي دهد.
اقتدايي بيان کرد: علي‌رغم مشکلات عديده‌اي که در مورد به بار نشستن پسته وجود دارد، زماني که کشاورز با زحمات فراوان محصول خود را به بازار عرضه مي‌کند، هرخريداري دنبال عيب‌تراشي از محصول او مي‌رود.
وي با بيان اينکه کشاورز زحمت به بارنشستن محصول را مي‌کشد و دلالان وواسطه‌ها سود غير متعارف را مي‌برند، تصريح کرد: عدم وجود صنايع بسته‌بندي و ساير فرآوري‌هانيز از ديگر مشکلات اين محصول است.
اقتدايي يادآور شد: اميدواريم در اين زمينه ساماندهي خوبي صورت گيرد.
سعيد کاظمي يکي ديگر از پسته کاران  گفت: در اثربارندگي اول سال و تجمع آب در کنار درختان پسته نمک جمع شده به درختان آسيب زيادي زد و باعث خشک شدن بسياري از درختان شد.
وي افزود: بيش از چند هزار درخت به همين علت خشک شده و اين درحاليست که مهندسين کشاورزي هشداري دراين خصوص به کشاورزان ندادند.
کنترل قيمت بازار پسته با ورود تشکل‌ها
هاشم ولي‌پور مطلق، رئيس سازمان جهاد کشاورزي خراسان‌جنوبي نيز در خصوص ارائه تسهيلات به کشاورزان پسته‌کار، اظهار کرد:از بخش تسهيلات صندوق توسعه ملي، 42400 ميليون ريال تسهيلات سرمايه در گردش با نرخ10 درصد به کشاورزان پسته‌کار پرداخت شده است.
وي افزود: دلالان در رقابتي شدن خريد محصولات مؤثر هستند، اماتوصيه ما اين است که اين نقش را به تشکل‌ها بسپاريم.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي خراسان‌جنوبي در خصوص نامشخص بودن قيمت خريد پسته و تعيين قيمت توسط دلالان،بيان کرد: پسته، محصولي است که خريد تضميني ندارد که دولت تعيين کند و قيمت آن تابع قيمت جهاني و صادرات محصول است.
راه اندازي صندوق سرمايه‌گذاري کالايي گامي در حل مشکلات کشاورزان
ولي‌پور مطلق در خصوص اقدامات جهاد کشاورزي استان در بحث ارائه قيمت کارشناسي در زمان برداشت پسته، تصريح کرد: يک صندوق سرمايه‌گذاري کالايي در سطح کشور در حال راه‌اندازي است و در خصوص محصول پسته کار بزرگي انجام خواهد شد که به زودي نتايج اعلام خواهد شد.
وي با بيان اينکه امسال، حدود پنج درصد پسته استان خسارت ديدهاست، افزود: گرماي شديد خردادماه امسال که باعث ريزش محصول شد و سرمازدگي جوانه‌ها در زمستان سال گذشته، از دلايل اين خسارات به کشاورزان است.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي خراسان‌جنوبي ادامه داد: يکي ديگراز دلايل وارد شدن خسارت به پسته‌کاران، تشديد شوري منابع آبي به دليل کاهش نزولات آسماني است.
ولي‌پور مطلق بيان کرد: خشکسالي و کمبود منابع آبي، شور شدن آّب چاه‌ها و کمي سرمايه در گردش کم بهره براي باغات از عمده مشکلات پسته‌کاران استان است.
وي يادآورشد: همچنين وجود سموم تقلبي در بازار (سموم با کيفيتپايين)، کود نامناسب و قيمت پايين محصولات و نوسانات زير قيمت‌ها از جمله ديگر مشکلاتپسته‌کاران استان است.
بيش از 1600 هکتار از باغات زير کشت پسته است که بيش از 5هزار اصله نهال آن زنده نشده است.
بايد گفت؛ يک‌سال از عمر و رنج زندگي کشاورز و باغدار برابر با 20روز از زندگي و عمر يک دلال است که دل‌هاي کشاورز خون است و جيب دلال رنگين.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پیش بینی تولید 7 هزار تن کلزا در خراسان شمالی طی سال زراعی جاری

پیش بینی بروز بیماری کنه واروا در زنبورستان های خراسان شمالی طی سال آینده

علاج بخشی سد بیدواز اسفراین با کمبود اعتبار مواجه است

نماز طلب باران در شیروان اقامه شد

عملکرد پایین مزارع پنبه در خراسان شمالی از علل کاهش قیمت این محصول

اجرای روکش آسفالت بیش از 337 کیلومتر از راه‌های خراسان‌جنوبی

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری صندوق بیمه اجتماعی و اتحادیه سراسری زنبورداران

بانک ها 135میلیارد ریال بودجه اشتغال مددجویان خراسان شمالی را پرداخت نکردند

100 رشته قنات در گناباد نیازمند احیا و مرمت

337 کیلومتر از راه های خراسان جنوبی روکش آسفالت شد

افتتاح و کلنگ زنی 16 پروژه عمرانی در شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی

580 میلیون دلار سرمایه خارجی وارد خراسان رضوی شد

در دولت روحانی صدمات اقتصادی کمتری به کشور وارد شد

راه‌اندازی فروشگاه تولیدات صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در بشرویه

باید مبانی اقتصاد مقاومتی در لایحه بودجه محقق شود

قاچاق و مالیات بر ارزش افزوده، مشکلات اصلی طلافروشان مشهد

افزایش 10 برابری اعتبار مرمت قناتهای کشور

ضرب الاجل فرماندار برای ساماندهی پساب فاضلاب اسفراین

شهردار: تصویب نشدن تفریغ بودجه سال 93و 94 شهرداری بجنورد را متضرر کرده است

اختصاص 32 هزار میلیارد ریال برای توسعه روشهای نوین آبیاری

73 طرح عمرانی در شهرستان زیرکوه به بهره‌ برداری می رسد

روزنامه زعفران: نقش اصلاح الگوی مصرف در تحقق اقتصاد مقاومتی

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار: 95 درصد قراردهای کارگران موقت است

رئیس اتاق بازرگانی ایران: به یک نهاد یا ابروزراتخانه برای تصمیم گیری در خصوص کل مسائل اقتصاد کشور نیازمندیم

اداره کل محیط زیست خراسان شمالی در هزینه کرد اوراق اسناد خزانه با مشکل مواجه است

میزان 68 درصدی هدر رفت آب در اراضی کشاورزی خراسان شمالی

کمبود آب علت اجرا نشدن کامل کمربند سبز بیرجند است

راه‌اندازی تالار مبادلات عرضه تولیدات زندانیان و بهبود یافتگان اعتیاد در استان

پایان عملیات بازیابی گازهای ارسالی به مشعل پالایشگاه سرخس

800 متقاضی نوسازی بافت فرسوده خراسان جنوبی در 3 سال

بودجه سال آینده بنیاد شهید تغییری نکرده است

70 پروژه دهه فجر در بشرویه به بهره برداری می رسد

ایجاد بیش از چهار هزار فرصت اشتغال در بخش تعاون خراسان رضوی

آبرسانی سیار به460 روستای خراسان جنوبی

26 درصد روستاهای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی می شود

انرژی‌های تجدیدپذیر یا اقتصاد هوشمند؟

تلاش برای تبدیل مشهد مقدس به عنوان پایگاه تجارت منطقه ای

واکاوی کاهش بودجه عمرانی در لایحه سال 97

تولید 2 هزار تن عسل در خراسان شمالی

استاد دانشگاه: آمایش سرزمین تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

10تولیدکننده برتر ملی در حوزه کشاورزی خراسان‌جنوبی تجلیل شدند

60 طرح عمرانی دهه فجر در درمیان به بهره‌برداری می‌رسد

اجرای پروژه های فاضلاب شهری خراسان شمالی820 میلیارد ریال اعتبار دارد

رتبه 15خراسان شمالی در حوزه صنایع دستی استان های کشور

بیمه کشاورزی، از ضرورت ترویج تا پرداخت به موقع خسارات

بارش برف و مه گرفتگی در برخی جاده های خراسان رضوی

طرح خادم یاری امام رضا (ع) توسعه می یابد

60 طرح عمرانی و اقتصادی در شهرستان درمیان آماده افتتاح است

برخوداری 75 درصد روستاهای فاروج از طرح صدور سند روستایی

تثبیت مالکیت 75 درصد زمینهای ملی در قوچان