آخرين مطالب

یک استاد اقتصاد در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

بودجه 97 شهرداری مشهد؛ شفافیتِ بدون راهبرد اجتماعي

بودجه 97 شهرداری مشهد؛ شفافیتِ بدون راهبرد

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - عضو هیأت علمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد معتقد است وابستگی به ساختار گذشته به دلیل تدوین نشدن راهبرد جدید مدیریت شهری مهم‌ترین نقطه ضعف و شفافیت بزرگ‌ترین نقطه قوت بودجه 97 شهرداری مشهد است.
علی چشمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به این‌که «بودجه تحقق مالی تصمیمات و قانون‌گذاری‌های قبلی است»، اظهار کرد: این تعریفی از بودجه است و به همین خاطر هر قانون و ساختاری که در گذشته هر ساختاری شکل داده‌ایم، خودش را در بودجه نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: بودجه جایگاه و محملی برای نمایش سیاست‌گذاری مدیریت شهری است، به همین دلیل در بودجه هم می‌توان ساختارهای قبلی و هم سیاست‌های جدید را دید.
چشمی با بیان این‌که «در بودجه شهرداری‌ها نیز مسائلی از گذشته وجود داشته که هم‌اکنون خود را به صورت شدید نشان می‌دهد»، تصریح کرد: تصمیم‌گیری‌هایی در مورد ساختار اداری شهرداری‌ها به ویژه موضوع استخدام پرسنل و همچنین موضوع استقراض توسط شهرداری‌ها وجود دارد و ما می‌بینیم شهرداری‌ها همان کارهای مرسوم در سال‌های گذشته را انجام می‌دهند، اما حداقل در 10 سال اخیر پرسنلشان به شدت افزایش یافته و ساختار اداری‌شان به شدت گسترده شده است.
وی افزود: هنگامی که یک پرسنل وارد مجموعه می‌شود تا 30 سال به صورت مستقیم و تا هنگام بازنشستگی و حتی پس از فوتش سازمان را متعهد کرده و حقوق و مزایا می‌گیرد. بنابراین ‌تصمیمات مدت‌دار پیشین خود را در بودجه نشان داده و یا استقراضی که صورت می‌گیرد می‌بینیم حالت مضاعف این استقراض تکثر پیدا می‌کند. برای نمونه شهرداری‌ها به دلیل رکود بخش مسکن که عمده درآمدشان را تشکیل می‌دهد وامی می‌گیرند و نتوانند آن را پس دهند، بنابراین سودش را پرداخت کردند و جریمه خوردند و چون منابع مالی نداشتند تا این استقراض را پس دهند، یک وام دیگر گرفتند و حالت مضاعف این اضافه شده است.
عضو هیأت علمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این‌که «فضای کلی شهرداری‌ اینگونه است»، خاطرنشان کرد: علاوه بر این ساختار انتخاباتی مسائلی را برای مدیریت شهری تعریف می‌کند، این نوع نظام انتخاباتی که یک حزب قوی پشتیبان منتخبان نباشد که در انتخابات و پس از انتخابات آنان را کنترل و هدایت کند، می‌تواند عوارضی برای مدیریت شهری داشته باشد.
وی عنوان کرد: در مجموع محدودیت‌های اقتصادی، مانند رکود و استقراض و محدودیت‌های اداری به ویژه مسئله پرسنل و همچنین محدودیت‌های سیاسی، مانند نوع نگاه انتخاباتی که به صورت کلی در کشور و در شهرها داریم، خود را در تصمیمات بسیار مهم شهری، مثل بودجه نشان می‌دهند و بودجه 97 شهرداری مشهد را نیز باید در این چارچوب تحلیل کنیم که با وجود این محدودیت‌ها بودجه 97 شهرداری‌ مشهد چگونه تنظیم شده است.
چشمی با اشاره به اینکه «رویکردهای خاصی در تنظیم بودجه 97 شهرداری مشهد وجود داشته است»، بیان کرد: رویکردهایی همچون شفافیت، مقابله با فساد، پاسخگویی و شهروندمداری در تنظیم این بودجه مورد تأکید قرار گرفت که شورای شهر می‌بایست این اهداف را تاحدودی در بودجه 97 محقق کند و همچنین شهردار مشهد هم نکات و اهدافی در حوزه شعار شهر، یعنی «شهر هوشمند و شهروندمدار» مدنظر داشتند که این موضوعات در پروسه بودجه تا حدی وارد شده است و این نکات تا حدی در بخش‌نامه بودجه 97 شهرداری مشهد وجود دارد.
وی ادامه داد: با این وجود ما این موضوعات را در سند بودجه کم‌رنگ می‌بینیم. درست است شفافیت به صورت انتشار اسناد بودجه‌ای تا حدی محقق شده، اما شهروندمداری که نکته اساسی‌تری است نسبت به شعارهای دیگر تا حدی خیلی جای تحقق نداشته، البته این موضوع تا حد زیادی بستگی به این دارد که ما شهروندمداری را چگونه تعریف کنیم.
این استاد اقتصاد با بیان اینکه نگاه‌های متفاوتی به واژه «شهروندمداری» وجود دارد، تصریح کرد: رضایت اگر آن پروسه که طی می‌کنند داشته باشند و خدماتی مثل حمل‌ونقل درون شهری، ‌مترو و اتوبوس‌رانی ارائه می‌کند منطبق با خواسته‌های شهروندان باشند، این می‌شود شهروندمحوری. با توجه به این‌که ساختارهای این موضوع هنوز به طور کامل اجرا نشده است، در نتیجه این شعار مهم هنوز محقق نشده است. در بودجه هم به همین صورت با این‌که محدودیت مالی شدید بوده اعتبار حمل‌ونقل درون شهری و سایر خدماتی که شهروندان ارائه شود تا حد ممکن رعایت شده است. 
چشمی با اشاره به افزایش روزافزون بدهی شهرداری‌ مشهد، خاطرنشان کرد: این بدهی که تاکنون به 9 هزار میلیارد تومان رسیده است روی سایر خدمات شهرداری اثر می‌گذارد و امکان مدیریت نداشته که برای سال‌های دیگر چه اقداماتی انجام ‌شود.
وی اظهار کرد: به طور کلی بودجه شهرداری دو سند دارد که یکی بودجه خود شهرداری مشهد است که سرجمع 3600 میلیارد تومان است و دیگری بودجه‌‌ی حوزه اقتصادی است که هم بحث مشارکت‌ها است و هم پروژه‌های مهم بافت‌های فرسوده و مترو و... که آن نیز 5200 میلیارد تومان است و مجموعاً 6800 میلیارد تومان است.
عضو هیأت علمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به امکان تحقق این بودجه، گفت: با توجه به اصلاحیه بودجه سال 96 شهرداری مشهد که در آن بودجه 9 درصد افزایش پیدا کرده و بودجه اقتصادی 33 درصد کاهش پیدا کرده است، به این لحاظ امکان تحققش نسبت به اصلاحیه 96 بیش‌تر است. همچنین موضوع رونق نسبی در بخش مسکن هم وجود دارد، اما در مورد تحقق بودجه شهرداری باید اجزای مختلف آن را به صورت متفاوت نگاه کنیم.
وی با بیان اینکه «معمولاً میزان تحقق قسمت هزینه بودجه بالاست»، بیان کرد: هزینه‌های شهرداری معمولاً بیش‌تر محقق می‌شود در صورتی که میزان تحقق بودجه‌های عمرانی‌ها کم‌تر است. کسری بودجه عمدتاً در حوزه اقتصادی اتفاق می‌افتد در واقع آن قسمت از بودجه اقتصادی که به نام «واگذاری مالی دارایی و تملک دارایی» شناخته می‌شود، حجم استقراض را نشان می‌دهد. این قرض‌ها که اتفاق می‌افتد و بازپرداخت‌ آن‌هاست که این عدم تحقق‌ها نسبت به کسر بودجه شده و موجب استقراض بیشتر در سال‌های بعد می‌شود.
چشمی با بیان اینکه «بالاترین نقطه ضعف این است که تیم جدید راهبردهای اساسی خود را نچیده‌اند تا براساس آن بودجه را تنظیم کنند»، تصریح کرد: راهبرد مدیریت شهری جدید تا حدی احیا شده و در بخش‌نامه بودجه آمده، اما هنوز به صورت برنامه راهبردی برای مدیریت شهری تدوین و نهایی نشده در حال تدوین است.
وی با اشاره به نقاط قوت و ضعف بودجه سال آینده شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نقطه ضعف این است که ما داریم بدون برنامه پیش می‌رویم چراکه مدیریت شهری همچنان از مشکلات ساختاری که در گذشته ایجاد شده در بودجه 97 رها نشده است به ویژه در موضوعاتی مانند مدیریت شهرداری، مدیریت هزینه‌های جاری شهرداری، اختصاص بودجه به موضوعاتی که از اهمیت بیش‌تری برخوردار هستند از جمله هوشمند‌سازی شهری، مباحث اجتماعی مثل رسیدگی به کسانی که مشکلات شدید اجتماعی دارند و حاشیه‌ها و در نقطه‌ای از شهر و توانمندی لازم برای اجرای پروژه‌های بزرگ شهری مثل تکمیل مترو پروژه راه‌سازی و پروژه سرمایه‌گذاری ویژه این‌ها همه نقطه ضعف‌هایی است که در بودجه وجود دارد.
این استاد اقتصاد ادامه داد: همچنین دیگر نقطه ضعفی که وجود دارد این است که ساختارهای مالی برای امور مردم پیچیده است و این پیچیدگی خودش را برای مدیریت شهری هم پیچیده می‌شود و به نفع مدیران سطوح پایین است و لایحه‌های اداری از این پیچیدگی‌ها استفاده می‌کنند که این در بودجه 97 هم وجود دارد. علاوه بر این روابط مالی شهرداری و زیر مجموعه‌های آن، استفاده از دارایی‌های شهرداری در جاهایی که منشا درآمد هستند و امکانات در پارک‌ها و تابلوهای سطح شهر و اموار دارایی‌های که شهرداری و موضوع معاملات شهری و بحث قیمت‌گذاری دارایی‌های شهرداری همه مشکلاتی است که وجود دارد.
وی اضافه کرد: البته شفافیت و در اختیار همه بودن بودجه یکی از نقاط قوت این بودجه است همچنین تلاش برای ارائه ‌خدمات بهتر و با کیفیت‌تر از نقاط قوت است.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارتقاء کیفیت زندگی باید رویکرد بازآفرینی شهری باشد

خالی بودن جای بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در نوسازی بافت‌های فرسوده

اسید پاشی روی یک پزشک در تهران

تنها نگاه کالبدی در نوسازی بافت‌های فرسوده کافی نیست

چگونه می‌توان از ایجاد بافت فرسوده جلوگیری کرد؟

جزییات جنایت فجیع در مشهد

دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار جنسی و عکسی اشتباه

پیش بینی وضعیت هوای تهران و ایران برای فردا پنجشنبه 97/07/26

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خراسان شمالی سفر می‌کند

چرا رفتار انسان در جایگاه سرپرستی گروه متفاوت است؟

موانع بازآفرینی بافت‌های فرسوده

امروز مشهد پاک است

نوسازی بافت فرسوده فعالیتی اجتماعی است، نه عمرانی/ فعال‌شدن پروژه آبکوه از دو ماه آینده

جوی پایدار و آسمانی صاف در خراسان رضوی

حادثه متروی تجریش خسارت جانی و مالی نداشت

درگیری در منطقه سولگرد خراسان شمالی منجر به شهادت یک محیط بان شد

افزایش مصرف مواد مخدر تا چشم‌انداز 1404

حیدری: قدردان شهرداریم/نظر یک عضو را نباید به کل شورا تعمیم داد

چند درصد طلاق‌ها در خراسان رضوی توافقی است؟

انتظارات بسیار آموزشی، کودک آزاری مدرن

انفجار شدید در گرمسار/مصدومیت 19 نفر

عرضه روانگردانهای جدید 384 درصد افزایش یافته است

خادمین موکب شهرستان مه ولات عازم کربلا شدند

6 هزارکودک مبتلا به سوء تغذیه در خراسان رضوی نیازمند حمایتند

مرگ و میر معتادان در خراسان رضوی 38 درصد کاهش یافت

مرحله اول طرح ملی گفت و گوی خانواده در خراسان جنوبی اجرا شد

مصدوم زیر آوار در بیرجند نجات یافت

خبرهای فضای مجازی درباره 3 کارمند شهرداری تهران تایید شد

فرهنگ سازی مصرف بهینه آب از مراکز آموزشی آغاز شود

امضا تفاهم نامه آموزشی برای ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب

دانشگاهها جایگاه خود را درمبارزه با مواد مخدر نیافته اند

کاروان خادمین زائران اربعین حسینی از حرم مطهر رضوی بدرقه شد

واژگونی خودرو در غرب سبزوار چهار مصدوم داشت

دلنوشته دختر برای پدر شهیدش

550 هزار نفر در خراسان شمالی رایگان بیمه شدند

دغدغه تامین آب محله های عشایری گلیل شیروان برطرف شد

مرگ 1 کارمند کلمبیایی برج میلاد

بخشنامه قوه قضائیه برای محکومین مهریه

پیش بینی وضعیت هوای تهران و ایران برای فردا چهارشنبه 97/07/25

اجرای طرح غربالگری سرطان در خراسان‌شمالی با کمبود تجهیزات دست و پنجه نرم می کند

کشف 108 کیلوگرم تریاک توسط پلیس خراسان شمالی

تنها دو درجه افزایش دمای زمین تا پایان حیات

کاهش 20 درصدی شیوع اچ‌آی‌وی میان معتادان

فعالیت 700 مرکز ترک اعتیاد در مشهد

فقر ایران در درمان کیفی اعتیاد

برگزاری همایش ملی نقش و جایگاه مادران در دانشگاه فردوسی

گرایش نوجوانان خراسانی به مصرف موادمخدر از میانگین کشوری بالاتر است

رکورد تاریخی یک شهرداری در کتک زدن مردم!

چرا معلمان از اول هفته در اعتصابند؟

اولیای 2 دانش‌آموز مدرسه معین تفهیم اتهام شدند