آخرين مطالب

تشریح سیاست های استان در بخش اشتغال برای سال آینده؛

استاندار: 97 سال شکوفایی اقتصاد و اشتغال در خراسان شمالی است/ آلومینای جاجرم از فهرست واگذاری خارج شد اقتصادي

استاندار: 97 سال شکوفایی اقتصاد و اشتغال در خراسان شمالی است/ آلومینای جاجرم از فهرست واگذاری خارج شد

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - تازه ترین نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان چهارشنبه در حالی برگزار شد که سیاست های سال 97 استان در بخش اشتغال از سوی مقام عالی دولت و رئیس این ستاد در استان، تشریح و دستورات لازم برای تحقق این اهداف صادر شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدرضا صالحی ابتدای این نشست از حضور حماسی مردم در مراسم ایام دهه فجر و راهپیمایی 22 بهمن قدردانی کرد و خطاب به مدیران استانی یادآور شد: این حضور به معنای نبود اعتراض مردم به مشکلات نیست بلکه به این معناست که مسئولان باید بیشتر از گذشته برای حل مشکلات گام بردارند.
وی اظهار داشت: دهه فجر سال 97 که چهلمین سالگشت پیروزی انقلاب اسلامی رقم می خورد، باید دوران شکوفایی اشتغال در خراسان شمالی باشد و جوانان و بانوان، اقوام و مذاهب مختلف باید احساس کنند غفلت و بی عدالتی برای کسب جایگاه و مشاغل آنان از سوی دولت انجام نگرفته است.
استاندار با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی دبیرخانه ستاد در خصوص جایگاه استان در بهبود فضای کسب و کار تاکید کرد: گزارش هایی که در نشست های مختلف استان ارائه می شود ضمن امانتداری از آن باید را‌ستی آزمایی شوند و کارشناسان حوزه ها راهکارهای حل مشکلات را ارائه دهند. وی ادامه داد: در جلسات به دنبال حل مشکلات هستیم و تمام این گزارش ها مبنای فکری و نورافکن ادامه راه برای ماست.
صالحی با تاکید بر ضرورت پاسخگویی سریع مدیران دستگاه ها به درخواست ها و بیان این که در نظام اداری استان به اصلاحات نیاز داریم، افزود: سال 97 همچنین باید سال شکوفایی اقتصاد استان باشد و سرمایه های زیادی جذب شود، بنابراین با توجه به اینکه تعدد مجوزهای لازم برای سرمایه گذاری چالش برانگیز است باید برای کاهش فرآیند صدور مجوز در دستگاه های اجرایی و حذف موارد غیرضروری تلاش کنیم.
وی بیان داشت: هدفگذاری سال آینده دولت برنامه ریزی برای تکمیل طرح های با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد است و بنابراین بر اساس اولویت بندی باید برنامه ریزی های لازم در این حوزه انجام پذیرد.
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به سیاست های استان در حوزه اشتغال در سال 97 اشاره و تصریح کرد: امسال سهم استان در طرح ملی اشتغال فراگیر 8 هزار و 680 ولی هدف گذاری استان ایجاد اشتغال 10 هزار نفر بود که تاکنون برای 9 هزار و 914 نفر شغل ایجاد شده است.
صالحی افزود: هدف گذاری ما برای سال 97 هم تثبیت و توسعه اشتغال موجود است؛ هم چنین تاکید بر تغییر تکنولوژی در طرح های مختلف اشتغال مهم است. وی افزود: سهم تعریف شده برای استان در اشتغال فراگیر برای سال آینده 9 هزار و 291 نفر است ولی هدف گذاری ما بر اساس عملکرد سال جاری اعلام خواهد شد.
استاندار خراسان شمالی با اشاره به طرح های گسترده دولت برای اشتغالزایی تصریح کرد: هدف دولت تدبیر و امید توزیع پول و وام نیست بلکه ایجاد و حمایت از اشتغال است و در این راستا اصناف و کارگاه های کوچک از دیروز تا پایان سال 97 با دستور دکتر روحانی از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما و حوادث برای نیروهای جدیدی که جذب کنند و آموزش دهند، معاف شدند.
وی خاطرنشان کرد: ارتقای اشتغال در بخش خدمات از دیگر اهداف ما در سال آینده است و در این بخش تاکید بر خدمات وابسته به تکنولوژی های نوین مبنای کار است بنابراین دستگا های اجرایی مرتبط با فناوری اطلاعات و آی تی با دبیرخانه اشتغال استان به ویژه زیرمجموعه طرح تکاپو مکاتبات و تفاهم نامه های لازم را داشته باشند.
صالحی هم چنین بر ایجاد اشتغال بر اساس خلاقیت های فردی هم تاکید ویژه ای داشت و گفت: این موضوع با وجود این که نیازمند سرمایه گذاری زیادی نیست، اما مورد غفلت واقع شده است و تاکید می کنم در مسیر اجرایی شدن بورس ایده مانع تراشی نشود.
وی مطرح کرد: مهارت آموزی باید در آموزش و پروش و دانشگاه ها مورد تاکید باشد و با توجه به این که امروز برگزاری کلاس های آموزشی در مراکز فنی و حرفه ای از عرضه محوری به تقاضا محوری تغییر یافته است بنابراین مردم را برای حضور در دوره های مهارت آموزی تشویق کنیم.
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در ادامه به هدفگذاری دولت در سال 97 در ایجاد اشتغال برای 100 هزار نفر در حوزه فناوری اطلاعات و آی تی اشاره و تصریح کرد: با توجه به این که خراسان شمالی یک درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهد، بنابراین هدفگذاری استان ایجاد اشتغال برای 1000 نفر در این حوزه خواهد بود.
صالحی هم چنین تاکید کرد: روستاهای سبز، بدون بیکار و هدف گردشگری استان در اولویت طرح های توسعه اینترنت به عنوان یک زیرساخت اصلی قرار گیرد.
صالحی هم چنین ایجاد اشتغال در بخش گردشگری را از دیگر اهداف استان توصیف کرد و تعریف فرآیند واگذاری نگهداری و بهره برداری موزه ها و اماکن تاریخی و گردشگردی به بخش خصوصی را خواستار شد.
استاندار خراسان شمالی در ادامه به دیگر سیاست های استان هم گریزی داشت و گفت: هفته گذشته دستور شروع برنامه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت ناکارآمد در سراسر کشور از سوی رئیس جمهوری صادر شد و بر این اساس ساماندهی بافت های فرسوده به ویژه در شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین در دستور کار استان قرار گرفته است.
بنا به گفته صالحی تحرک و نوسازی ناوگان حمل و نقل هدف گذاری دیگر استان در سال آینده است که اهم نتایج مثبت حاصل از این اقدام کمک به سلامت مردم، محیط زیست و صنعت خودروسازی داخلی است.
وی افزود: دستگاه های متولی ازجمله شرکت آب منطقه ای با کمک دیگر دستگاه ها، برنامه جامع سازگاری با دوره کم آبی در استان را تدوین و برنامه ای مدون برای حل این مشکلات ارائه کنند و میزان ذخایر آب استان بر اساس نوع آن طبقه بندی شود.
صالحی در ادامه با اعلام این خبر که با پیگیری های انجام شده سرانجام شرکت آلومینای جاجرم از فهرست سازمان خصوصی سازی برای واگذاری ها خارج شد، اظهار داشت: پیگیر هستیم تا مجتمع لوله گستر و فولاد اسفراین نیز تعیین تکلیف شود.
ورود نماینده ای از دفتر مقام معظم رهبری به استان از دیگر اخبار این نشست بود که مهندس صالحی خطاب به تمامی مدیران تاکید کرد: اعتبارات مربوط به سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی تماما پرداخت شده است اما با توجه به نگاه ویژه مسئولان این دفتر به مردم استان و لزوم اتمام پروژه های تعریف شده از محل این اعتبارات که هنوز برای تکمیل شدن به بودجه نیاز دارد، دستگاه های اجرایی نیازهای خود را احصاء و ارائه دهند.
ایجاد فضای با نشاط و پویا در سراسر استان با توجه به نزدیک شدن به سال جدید در این جلسه مورد تاکید استاندار بود و خطاب به شهرداران گفت: آماده سازی فضای شهری برای استقبال از مسافران نوروزی در دستور کار باشد و عملیات عمرانی در این ایام تعطیل شود.
در این نشست هم چنین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هم اظهار داشت: اوراق مشارکت باید در اسرع وقت به پیمانکاران واگذار شود و تعلل مدیران برای ساماندهی وضعیت پروژه ها در مناقصه گذاشتن و پرداخت اوراق مشارکت به پیمانکاران موجب جابه جایی پروژه ها می شود.
مجید پورعیسی افزود: حدود دو سوم از اوراق مشارکت پروژه های استان به پیمانکاران پرداخت شده اما حدود 700 پروژه در استان یا به مناقصه گذاشته نشده و یا اوراق مشارکت آن ها به پیمانکار واگذار نشده است که باید سریعا تعیین تکلیف شود.
دریافت تصاویر خبر
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صدور بارنامه در خراسان رضوی افزایش یافت

محموله غیرمجاز شترمرغ زنده در قاینات توقیف شد

استانداری خراسان شمالی در تحقق مدیریت سبز باید الگو باشد

یک شرکت در مشهد 261 میلیارد ریال جریمه شد

صادرات فرش دستباف خراسان رضوی افزایش یافت

خوراک دام به اندازه کافی ذخیره سازی شده است

آشنایی مودیان مالیاتی با تکالیف قانونی خود ضروری است

خراسان جنوبی در صادرات گیاهان دارویی سهمی ندارد

بخشودگی تعدیل بدهی‌های صنایع کوچک خراسان شمالی

رشد 185 درصدی ارزش صادرات فرش ماشینی استان

پولشویی و فرار از مالیات، مشکل اقتصادی کشورهای افریقایی

خراسان رضوی استان پیشرو در زمینه سامانه تدارکات الکترونیکی

قول مساعد مسئولان استانی برای رفع مشکلات کفاشان

قاچاق گوشت صحت ندارد/ بازار در آرامش است

چرا در همه صنایع، اقتصاد آزاد را حاکم نکنیم؟

13هزار تن بذر اصلاح شده در خراسان شمالی خریداری شد

نقشه زمین شناسی یکپارچه خراسان شمالی رونمایی شد

افزون بر 25 هزار تن کود در خراسان رضوی توزیع شد

روستاییان تایباد بیش از 76 میلیارد ریال تسهیلات گرفتند

خراسان رضوی بدون قطعی آب از پیک مصرف عبور کرد

سامانه ستاد دست واسطه ها را از بازار کوتاه می کند

20 میلیارد ریال کالای احتکار شده در نیشابور کشف شد

بزرگترین تهدید کنونی تربت حیدریه حاشیه نشینی است

44 طرح اشتغال روستایی سرایان در سامانه کارا ثبت شد

تعدیل بدهی واحدهای تولیدی خراسان جنوبی بخشیده می شود

10 هزار تن نهاده دامی در خراسان جنوبی توزیع شد

دستگاه های اجرایی مکلف به خرید مصالح بومی هستند

کشف 5 انبار احتکار کالا در خراسان شمالی

90 درصد از مطالبات کلزاکاران خراسان شمالی پرداخت شد

دمای خراسان رضوی تغییر محسوسی نمی کند

487 پرونده تخلف صنفی در خراسان جنوبی تشکیل شد

اولین عکس منتشر شده از جنیفر لوپز در فیلم جدیدش عکس فیلم

خرید گندم در خراسان شمالی به مرز 90 هزار تن رسید

تاثیر مثبت افزایش نرخ دلار بر افزایش تعداد گردشگران خارجی

عکس: 12 نفر از معروف ترین چپ دست های هالیوود (آنجلینا و بردپیت هر دو در لیست!)

کشف زمین خواری 5 میلیاردی در بجنورد

حضور 14 واحد صنعتی خراسان شمالی در بزرگترین نمایشگاه توانمندی های صنایع کوچک کشور

سهم 10.7 درصدی نرخ بیکاری استان در بهار 97

ضرورت پرهیز از اخذ تصمیمات ناگهانی در بخش‌های اقتصادی

تداوم رونق تولید و اشتغال هدف کلان اقتصاد استان

اخذ ارز رسمی 43 شرکت طی سال جاری در خراسان رضوی

صدور محصولات مجتمع فولاد خراسان 57 درصد افزایش یافت

کمبود آب دغدغه مهم جنوب خراسان رضوی

48 طرح اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی به سرانجام رسید

مشکل کفاشان مشهدی بررسی شد

سیمانی سازی راه های خراسان رضوی مقرون به صرفه نیست

آب و کشاورزی را نمی توان از هم تفکیک کرد

قیمت های انرژی و انشعابات برق واقعی نیست

کل جمعیت خراسان جنوبی درگیر خشکسالی است

نماینده مجلس: کمبود اعتبار باعث طولانی شدن طرح ها می شود