آخرين مطالب

در را بر روي کسي که صدايش در خون مردم ايران جاري است، پلمپ مي کنند فرهنگي

در را بر روي کسي که صدايش در خون مردم ايران جاري است، پلمپ مي کنند

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- حافظ ناظري پس از کنسلي کنسرت خود و پدرش با عنوان «آواز پارسي، افسانه و مهر» ، در سالن کارگران شهرستان قوچان سخنان خود را اينگونه آغاز و اظهار کرد: يک عذرخواهي بزرگ از شما مردم و يک عذرخواهي کوچک به خود ما لازم است که از ساعت 3.5 بعدازظهر در خيابان نشسته ايم.
وي ادامه داد: استاد متاسفانه حالشان بد شد، به درمانگاه منتقل شدند و به زير سرم رفتند و نميدانم اين چه رفتاري است. هنرمندان که هيچ، اما اين چه رفتاري است که با مردم مي‌کنند. چه کسي مسئول و جوابگو است و مردم بايد بپرسند و جواب بخواهند. من همه دنيا را گشتم و هم در کمترين امکانات به اجراي موسيقي پرداختم و هم در بهترين سالن جهان کنسرت برگزار کردم، با نوازنده هاي آماتور، بزرگان موسيقي جهان، برندگان پنجاه جايزه اسکار موسيقي کار کردم اما تا به امروز اين مورد را در زندگيم نديده ام.
اين نوازنده و آهنگساز بابيان اينکه مانند آدم هاي جاني و درحالي که مشخص نيست چه خطايي مرتکب شديم با ما اين رفتار مي‌شود، عنوان شد: موسيقي که قرار بود براي شما اجرا کنيم موسيقي را شامل مي شود که در برگيرنده اشعار حضرت فردوسي است، چرا که اينجا خانه حضرت فردوسي است، من مي توانم بپذيرم که اين شهر فضاي مذهبي دارد و براي همه ما قابل احترام است. اما به عنوان مثال يکي از جوانان تازه کار موسيقي به اين شهر بيايد و برايش مشکلي ايجاد شود طبيعي است اما پدر من، مردي که همه جوانان و رزمندگان ايران با صدايش شهيد شدند چه طور ممکن است با اين برخورد مواجه شود؟ ما با کي مي توانيم اين کار را بکنيم؟
وي خاطرنشان کرد: حتي از خودم هم تعجب مي کنم. با خودم مي گويم چرا اينجا هستم، با توجه به اينکه با خوشي در امريکا زندگي کردم و امکانات فراهم بود اما به عشق مردم ايران همه اينها را رها کردم و به ايران آمدم. هر کاري که مي کنيم مشکلي پيش مي آيد و نمي دانم چرا تنها براي ما مشکل پيش مي آيد. در کنسرت يزد کفن پوشيدند جلوي در سالن برگزاري کنسرت آمدند. دفعه گذشته سه مرتبه قرار بود در قوچان کنسرت برگزار شود و کنسل شد. قرار بود بزرگان موسيقي دنيا را به ايران بياورم اما اجازه اين کار را ندادند.   
ناظري در ادامه در حالي که بغض در صدايش به گوش مي رسيد از حال نامساعد پدر خبر داد و افزود: در حال حاضر نيز شرمنده مردم هستيم. از ساعت سه و نيم بعدازظهر در ماشين نشسته ايم که بيايند و بگويند در سالن برگزاري کنسرت پلمب است. جناب دادستان با من تلفني صحبت مي کنند و مي گويند سقف اين سالن بر سر مردم خراب مي شود. اين ستون هاي بزرگ به چه دليل بايد بر روي سر مردم بريزد؟ چرا با حيثيت و اعتبار مردم بازي مي کنيد؟ 
وي تصريح کرد: قرار است کنسرت سنگيني در تهران برگزار کنيم اما قصد داشتم برنامه آواز پارسي که همراه با اشعار حضرت فردوسي و براي اولين بار هم است که اجرا مي‌شود، استارت آن به احترام مردم و خود حضرت فردوسي از اين شهر و استان زده شود. اما با يک اسطوره موسيقي ايران بايد اينگونه برخورد شود؟ بعد از اين همه مدت که منتظر بوديم ساعت 12 شب درهاي سالن را باز مي کنند. اگر سالن مشکل داشت چرا حالا درها را باز مي کنند. دوستان مي خواهند خود را تبرئه کند که سالن باز شده است. 
اين نوازنده و آهنگساز با بيان اينکه نمي دانم دليل اين رفتارها چيست که با موسيقي فاخر و موسيقي سنتي اين طور رفتار مي کنيم گفت: ما ايراني ها موشک و... به دنيا صادر نمي کنيم و در اين ميان، فرهنگ اصيل ايراني حائز اهميت است. اين فرهنگ و تمدن ماست که بايد به آن افتخار کنيم. در اين ميان عده اي باقي ماندند که سعي دارند اين فرهنگ را حفظ و به جوانان انتقال دهند. بايد خوشحال باشند که هزاران هزار نفر به خصوص جوانان زير بيست سال را در کنسرت هاي «ناگفته» با موسيقي ايراني آشتي داديم.‌ بايد تشويق کنند نه اينکه در را پلمپ کنند.
وي عنوان کرد: در را روي چه کسي پلمپ مي کنيد؟ روي کسي که صدايش در خون تک تک مردم ايران جاري است؟ کسي که تمام موقعيت هاي دنيا را رها کرده و با همه سختي ها در ايران مانده است. کسي که مورد تاييد رهبر مملکت، مورد تاييد سران اين مملکت است. در کجاي دنيا اين اتفاق مي افتد که مردم تا ساعت 12 نيمه شب منتظر بمانند.
ناظري با بيان اين نکته که هنرمندان جز مظلوم ترين قشر در جامعه هستند، اظهار کرد: دوستاني که تشريف آوردند همچون مدير کل ارشاد خراسان رضوي و معاون فرماندار کاش زودتر تشريف مي آوردند. ما ايراني ها خيلي قلب مهرباني داريم ولي بعضي از ما بسيار ترسو هستيم و هراس از دست دادن ميز خود دا داريم بزرگترين پادشاهان تاريخ کاخ هايشان ويران شد، سلسله هايشان از بين رفت. کسي يادش نمي آيد 2500 يا 3000 سال پيش در مصر کدام فرعون وجود داشته است اما بتهون را کسي از ياد نبرده. هيچکس پيکاسو و مولانا را ازياد نبرده است. بنابراين خيلي نبايد نگران اين ميزها بود.تجربه ثابت کرده کساني که در کنار مردم ايستاده اند برندگان اصلي بودند.
وي در ادامه با بيان اين جمله که شايد به خاطر اين حرفهايي که مي زنم نگذارند در ايران کنسرت بدهم، گفت: هيچ مهم نيست. از ايران مي روم اما من عشق به مردم ايران را به هيچ چيزي نمي فروشم و به جاي همه کساني که بايد عذر خواهي کنند از شما عذر خواهي مي کنم و اميدوارم که فرصتي پيش بيايد و درس عبرتي شود براي اينکه اين اتفاقات در ايران تکرار نشود که البته بعيد مي دانم فکر مي کنم باز هم تکرار شود. اما اميدوارم اين موضوع تلنگر کوچکي باشد تا مسئولين اين اشتياق را ببينند و بتوانيم دوباره به اينجا بازگرديم چون ما کم نمي آوريم و تا شما باشيد ما هم هستيم.اگر اجازه دادند بازهم باز ميگرديم و در خدمت شما هستيم.
اين نوازنده و آهنگساز عنوان کرد: اي کاش مي توانستيم امشب بمانيم و فردا بتوانيم در هرجايي که شده برنامه اجرا کنيم حتي تا اين قسمت هم پيش رفتيم که سازها را از سالن خارج کنيم و در محوطه بيرون در کنار شما موسيقي اجرا کنيم اما صحبت هايي شد که اين اتفاق نيافتاد. همه ما برنامه هاي ديگري داريم که بايد به آن بپردازيم. اميدوارم شرايطي پيش بيايد که بتوانيم به شهر قوچان برگرديم و مطمئن هستم که شما هم ما را تنها نمي گذاريد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایشگاه قرآن و عترت در مشهد گشایش یافت

هفت میلیارد ریال به کتابخانه های عمومی سبزوار اختصاص یافت

عناوین روزنامه های سوم خرداد خراسان رضوی

نمایشگاه « از حرا تا حرم» در بیرجند بر پا می شود

دوازدهمین نمایشگاه قرآن کریم خراسان شمالی گشایش یافت

احیاء جاده ابریشم در خراسان شمالی به سرانجام خواهد رسید؟

استاد سبزواری جایگاه ممتازی در صفحات فرهنگی انقلاب دارد

فراخوان ششمین دوره طرح ملی «کوثر رسالت» در خراسان شمالی

فتح خرمشهر؛ انجام ناشدنی‌ها

میوه توسعه روی کدام درخت است؟

شهید ابوالحسنی به رعایت اخلاق اسلامی تاکید داشت

هشت روستای تاریخی خراسان رضوی احیا می شوند

نمایشگاه ملی قرآن و عترت در مشهد گشایش یافت

پنجمین نمایشگاه کارآفرینی کودکانه در قاین بر پا شد

فرماندار فاروج:محقق نشدن سهیمه سوادآموزی بررسی شود

حفاران غیرمجاز محوطه های تاریخی چناران دستگیر شدند

ثبت 9 اثر تاریخی خراسان شمالی در فهرست آثار ملی

هفته های فرهنگی استان باید جریان ساز باشد

92 متن نمایشی به جشنواره سراسری تئاتر رضوی رسید

گروههای تذکر زبانی در اطراف حرم رضوی فعال هستند

کوشک؛ عملیاتی که زمینه آزادسازی خرمشهر را فراهم کرد

گشایش نمایشگاه قرآن در بجنورد از دوم اردیبهشت

فعالیت نهادهای مختلف در حوزه فرهنگ و هنر تخصصی شود

نگاهی به آیین های رمضانی در خراسان رضوی

نیمه دوم سال 97؛ همایش آیت الله سید میرزا حسن موسوی بجنوردی (ره) در خراسان شمالی برگزار می شود

تغییر در مدیریت باعث پویایی و رشد می شود

می توان در هر جایگاهی به امام رضا (ع) خدمت کرد

دوره صفوی؛ انحطاط ادبی یا امپراطوری ادبی؟!

جایگاه قهرمان از بسیاری اساتید دانشگاه، بالاتر است

جایزه نخستین دوره ادبی استاد محمد قهرمان اعطا شد

غزلیات قهرمان با صائب تبریزی و بیدل دهلوی اشتباه گرفته می‌شود

ثبت نام نوجوانان برای اعتکاف در حرم مطهر رضوی آغاز شد

تاکید مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌شمالی بر لزوم ایجاد یگان حفاظت از موقوفات

آموزش سازهای مقامی و ایرانی اولویت‌ برنامه های موسیقیایی است

گلبانو؛ فراموش شده ای در بیرجند

30 درصد رشته های دانشگاه جامع در خراسان رضوی حذف شد

1726 جلسه تفسیر قرآن در خراسان رضوی برگزار می شود

برای نخستین‌بار در ماه رمضان، اجرای نمایش‌ها را در تئاتر شهر خواهیم داشت

عناوین روزنامه های 31 اردیبهشت خراسان رضوی

دعای ابوحمزه ثمالی، آمیزه‌ای از دانستنی‌های زندگی در بهترین بیانات عشقی با حق‌تعالی است

برنامه‌های ویژه سالگرد ارتحال امام در مشهد

در ماه رمضان تاکنون 300 مبلغ برای مردم اعزام شده است

کاهش 25 هزار تومانی هر گرم طلا در مشهد

اکران سینما‌های مشهد در ماه مبارک رمضان

ماه رمضان ضرورت آماده سازی حیات معنوی است

«ایران نگار» در نگارخانه آرتین

آیت الله علم الهدی: اگر خدا مطرح نباشد هیچ حرکتی پیروز نیست

انجمن های ادبی خراسان شمالی ثبت و شناسنامه دار می شوند

نمازخانه های بین راهی ساماندهی شود

کیفیت خدمات در مجتمع های بین راهی مدنظر باشد