آخرين مطالب

تاکداران از برکت حبه‌هاي شيرين فقط تلخي زحمت چيدند اقتصادي

تاکداران از برکت حبه‌هاي شيرين فقط تلخي زحمت چيدند

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- سال گذشته  با توجه خسارت سرماي ناگهاني 50 درصد از  باغات انگور  به مبلغ 798 ميليارد ريال خسارت وارد شده است و امسال تاکداران خليل‌آباد از وضعيت موجود بسيار ناراضي هستند.

هنوز زخم عدم فروش کشمش سال گذشته اين شهرستان براي باغداران اين منطقه فراموش نشده که امسال هم انگور اين ميوه بهشتي همچون کشمش پارسال بازار مناسبي ندارد.

اکنون که در ايام برداشت اين محصول عمده منطقه قرار داريم، از آنجا که هم توليدکننده و هم خريدار هر دو گله‌مند هستند، گزارشي در خصوص جايگاه اين محصول و صادرات آن با شنيدن حرف‌هاي باغداران و مسئولان مورد بررسي قرار داديم.

غيرت پياز از انگور بيشتر بود

به سراغ کشاورزان انگور کار خليل‌آبادي مي‌رويم که در باغات خود مشغول برداشت انگور هستند، رحيم ظفري يکي از باغداران که داراي 5 هکتار باغ انگوري است، با اشاره به کاهش برداشت محصول امسال که نتيجه سرما‌زدگي سال گذشته بود، مي‌گويد: انگور توليدي امسال از کيفيت مناسبي برخوردار است، اما همچنان اين محصول مرغوب پشتوانه حمايتي ندارد.

وي ادامه مي‌دهد: بازار فروش امسال مناسب نيست و تاکنون هيچ‌گونه انجمني حمايتي از باغدار زحمت‌کش نداشته است.

 با بيان اينکه اکنون غيرت پياز از انگور بيشتر شده است، مي‌گويد: قيمت انگور کيلويي 1500 تومان است و اين اصلا قابل صرفه نيست و چون شغلي ديگري نداريم و همه ما منبع درآمدمان از باغداري است اين قيمت جوابگوي زندگي نيست و درآمد حاصله از آن بسيار ناچيز است.

به سراغ فتحي ديگر کشاورز خليل آبادي مي رويم، او ميگويد: کشاورز ، جهاد کشاورزي را يک حامي مي داند، اما اينطور نيست چراکه تاکنون هيچ حمايتي را نديده‌ايم و کشاورز امروز طوري شده است که اعتمادش را از تنها ارگاني که فکر مي‌کند حامي وي بوده، از دست داده است.

وي گفت: فروش محصول انگور و کشمش بسيار خراب بوده، در حالي از سال قبل هنوز کشمش در انبارها دپو شده و فروش نشده است.

فتحي افزود: هزينه‌هاي جاري ، آب ، برق و ديگر هزينه‌ها بر باغدار فشار وارد نموده و درآمد حاصله اصلا جوابگوي پرداخت هزينه ها نيست.

وي به سهم يارانه کشمش کشاورزان اشاره کرد و گفت: دليل اينکه کشاورز راغب نمي‌شود که در شهرستان از سهم خود بگذرد و صنايع تبديلي زده شود اين است که اين که آينده ندارد، به اين دليل که مشکل اصلي کشاورز در حال حاضر بسته‌بندي محصولش  نيست، بلکه بازار فروش است، اگر از مرحله بسته‌بندي گذشتيم،  حال با فروش و بازار اين محصول مي‌خواهيم چه کنيم؟

امسال سردخانه ميوه خالي است!

 مسئول سردخانه محصولات باغي خليل آباد مي گويد: 3 هزار تن ظرفيت سردخانه است، اما امسال هنوز فضاي سردخانه خالي بوده، چراکه انگور منطقه بسيار کاهش پيدا کرده است.

عباس کرامتي ادامه مي‌دهد:  سال گذشته مقدار انگور صادر شده از اين شهرستان، 20 هزار تن بوده، اما امسال تا آخر فصل برداشت به 8 هزار تن هم صادرات نداريم.

وي به قيمت انگور اشاره مي کند و مي‌افزايد:  قيمت انگور افت نکرده، اما چراکه کشور ترکيه دست به کار شده است و رقابت مي‌کند، کشور هاي اروپايي رغبتي به خريد محصول مرغوب ما ندارند و  نمي‌توانيم با ترکيه و شيلي رقابت کنيم، چراکه آنها در بحث بسته‌بندي و رنگ و بو و ارگانيک حرف اول را در توليد محصول مي‌زنند.

مسئول سردخانه خليل آباد اضافه مي کند: از لحاظ کيفي انگور کشور ما و نيز خليل آباد در جهان نمونه است، اما آنها چون در صنايع بسته‌بندي بهتر از ما هستند و گوي سبقت را ربوده‌اند و قيمت آنها با قيمت جهاني هماهنگ  بوده، بنابراين، صادرات ما تابع اين گونه موارد است.

وي بسته‌بندي محصول را امري ضروري عنوان مي‌کند و مي‌گويد: ما از لحاظ بسته‌بندي در سطحي پايين هستيم و همين سبب شده است که بازار جهاني را از دست بدهيم.

سرماي سال گذشته سبب کاهش ميزان توليد انگور در خليل آباد شده است

مدير جهاد کشاورزي خليل آباد درباره اتفاقات انگور امسال مي‌گويد: چند عامل در بحث کيفيت، صادرات و قيمت انگور دخيل است که سبب شده، ميزان صادرات انگور کاهش پيدا کند، سرماي سال گذشته خسارت زيادي را به بخش کشاورزي داشتيم که سبب شد، در سال جاري 50 درصد کاهش برداشت اين محصول را داشته باشيم.

مجيد طاهر پور با بيان اينکه کاهش ميزان برداشت انگور سبب شده، باغداران تازه خوري کمتري را داشته باشند، متذکر مي‌شود: امسال باغداران انگور کار بيشتر به سمت تبديل انگور به کشمش رفته‌اند.

وي مي‌افزايد: بحثي ديگري که در ميزان صادرات ما دخيل بوده، ورود کشور ترکيه به صادرات انگور است که انگور را بسته‌بندي شده تحويل به روسيه با قيمت کيلويي 2 هزار تومان عرضه مي‌کند، اما هزينه تمام شده انگور خليل آباد بسيار بيشتر است و تنها نکته اي که هنوز سبب شده تجار خارجي به انگور ما راغب باشند، کيفيت و عيار انگور است.

مدير جهاد کشاورزي ادامه مي‌دهد: در خصوص انگور دو عامل محيطي و اقتصادي  نقش دارند که در حيطه شهرستان هم نيست، اما در مجموع تاکنون 4 هزار تن انگور در بازارهاي داخلي و خارجي از شهرستان صادر شده و پيش‌بيني مي‌کنيم 8 هزار تن صادرات داشته باشيم.

طاهر پور با بيان اينکه قيمت انگور نسبت به سال گذشته ارزان تر نيست، يادآور مي‌شود: در حال حاضر از باغدار سر زمين قيمت انگور را 1500 تومان خريد مي‌کنند که نسبت به سال قبل 700 تومان بيشتر است، بنابراين، انگور را که گران مي‌دهند سبب از دست دادن بازار مي‌شود. 

مدير جهاد کشاورزي تلاش براي فرهنگ استفاده نکردن از سموم را مهم مي داند و عنوان مي‌کند: تا زماني که بخواهيم کشاورز را متقاعد کنيم که سموم براي محصولات کشاورزي ضرر دارد مقداري طول مي‌کشد و به فرهنگ تبديل شده، اميدوارم ظرف مدت 2 سال محصول عاري از هر گونه سموم به بازار عرضه کنيم.

تخصيص 18 ميليارد تومان يارانه کشمش کشاورزان خراسان رضوي

نماينده مردم شهرستان‌هاي کاشمر ، بردسکن و خليل آباد  نيز از تخصيص 18 ميليارد تومان يارانه کشمش کشاورزان در خراسان رضوي خبر مي‌دهد و مي‌گويد: سهم خليل‌آباد از اين مبلغ بيش از 10 ميليارد و 500 ميليون تومان بوده، اما به خاطر اينکه نتوانستيم اعتماد همديگر را در بحث کارهاي جمعي جلب کنيم، اکنون هيچ کشاورزي حاضر نيست که سهم خود را صرف ايجاد کارخانه صنايع تبديلي در اين شهرستان کند.

بهروز بنيادي،  يکي از راه‌هاي توسعه اقتصادي کشور را صادرات مي‌داند و اضافه مي‌کند: براي اينکه  بتوانيم افزايش صادرات داشته باشيم، بايد کيفيت محصولات را بالا ببريم و ضعف‌ها را در حوزه بازاريابي برطرف کنيم که اين مهم وظيفه دولت است.

لزوم ايجاد صنايع تبديلي در خليل آباد

 فرماندار خليل آباد نيز در اين خصوص مي‌گويد: براي قطع دست واسطه‌ها و برگشت درآمد به جيب کشاورز و باغدار هيچ راهي جز ايجاد صنايع تبديلي در منطقه نداريم، در اين راه بايد با مشارکت باغداران اقدام شود.

مجتبي شاکري با اعلام اينکه بحث پرداخت يارانه کشمش يکي از پارامترهاي مهم ايجاد زيرساخت‌هاي بخش کشاورزي در منطقه است، متذکر مي‌شود: عدم رغبت باغداران به سرمايه‌گذاري در اين خصوص موضوعي است که بيشتر بايد علت‌يابي شود.

وي عدم سرمايه‌گذاري يارانه کشمش توسط باغداران يادآور مي‌شود و مي‌افزايد:  در صورت همکاري باغداران با ايجاد يک شرکت تعاوني و سهام مدار شدن همه آنان مي‌توان کارخانجات و صنايع تبديلي مورد نياز را در منطقه ايجاد کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

25 میلیون متر مکعب آب در فردوس صرفه جویی شد

مرز دوغارون نقش بسزایی در اقتصاد کشور افغانستان دارد

804 زندانی خراسان رضوی چشم انتظار کمک خیرین هستند

استان مشکلی برای تامین ارز واردکنندگان صنعتی ندارد

مبارزه با آفت شته در خراسان رضوی 9 برابر شد

دولت برای حفظ تولید و اشتغال تلاش می‌کند

320 هکتار اراضی خراسان شمالی سیب زمینی کشت شد

48درصد اراضی آبی کشاورزی خراسان شمالی تنش آبی دارد

70 درصد زیرساختهای منطقه گردشگری هفت حوض مشهد آماده است

40 میلیارد ریال برای مرمت قنوات سبزوار اختصاص یافت

مشکلات رانندگان معترض در مرز دوغارون

عمده مشکل گمرک دوغارون از طرف افغانستان است

کرایه کامیونها نیاز به بازنگری دارد

برداشت خاکشیر در داورزن سه برابر شد

بارندگی های اخیر خراسان رضوی 1055میلیارد ریال خسارت داشت

یکی از نقاط ضعف اجرایی کشور، نبود فرهنگ صرفه‌جویی است

نگرانی بابت تامین کالاهای اساسی استان در ماه رمضان وجود ندارد

خراسان شمالی رتبه نخست بهره وری پیله کرم ابریشم را دارد

10 هزار چاه کشاورزی در خراسان رضوی به کنتور هوشمند مجهز شد

7 هزار تن کلزا امسال در خراسان شمالی برداشت می شود

افزایش قیمت کالاهای اساسی غیرقانونی است

گشت ویژه برای کنترل معاینه فنی خودروها تشکیل شود

اضافه دریافت شرکت گاز خراسان شمالی مسترد می شود

یک تن میوه قاچاق در فریمان کشف شد

600 کامیون در مرز دوغارون منتظر ورود به افغانستان هستند

استفاده از کالای خارجی اقتصاد کشور را شکست می دهد

بیش از 4400 فرصت شغلی در سبزوار هدفگذاری شد

نقاط حادثه خیز جاده های خراسان جنوبی اصلاح شود

ایجاد ثبات اقتصادی مهمترین عامل در بهبود فضای کسب و کار

نخستین الکتروموتور ایمن کشور در جوین تولید شد

مشکل سوئیفت عامل تعطیلی چند هفتگی نیروگاه خورشیدی در جاجرم

جمعیت دام سبک مهمترین عامل انتقال بیماری تب مالت به انسان

معرفی 975 طرح به بانک‌های خراسان رضوی برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی

توقف 10 روزه کامیون‌ها در مرز دوغارون

سیل به کشاورزی خراسان رضوی بیش از 770 میلیارد ریال خسارت زد

افزایش قیمت سبزی در دهه اول ماه رمضان

ایجاد 2 خط سیر جدید مسافری ازمرکز استان خراسان شمالی

کاهش 700 تنی برداشت زرد آلو در خراسان جنوبی بر اثر سرما و تگرگ

خام فروشی درآمد سرانه را بالا نمی برد

تگرگ و سیلاب به کشاورزی داورزن خسارت زد

65 تن گل محمدی در خوشاب برداشت شد

62 هزار بچه ماهی گرم آبی در استخرهای تایباد رها شد

ایمن سازی بیش از 395 هزار راس دام سبک و سنگین علیه تب برفکی

خسارت سیل تربت حیدریه 95 میلیارد ریال برآورد شد

کاهش جمیعت آهو در میاندشت جاجرم خطری برای یوزها نخواهد داشت

تدوین نقشه راه تامین مالی خارجی خراسان رضوی

درآمدهای خراسان رضوی به سمت واقعی‌تر شدن پیش می‌رود

کشت گوجه فرهنگی در اراضی کشاورزی استان 50 درصد کاهش یافت

برگزاری سه نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی با محوریت خراسان رضوی

لزوم ارتقای راندمان لوازم گاز سوز در کشور