آخرین اخبار

داورزني به جاي محروم کردن راهکار بدهد/ دوست نداريم مقابل اسرائيل به ميدان برويم ورزشي

داورزني به جاي محروم کردن راهکار بدهد/ دوست نداريم مقابل اسرائيل به ميدان برويم

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- خداداد عزيزي در رابطه با احتمال تعليق فوتبال ايران به واسطه صحبت‌هاي داورزني، معاون وزير ورزش اظهار کرد: همواره اين بحث بوده که تيم‌ها و ورزشکاران ايراني در برابر تيم‌هاي اسرائيلي به ميدان نروند. چه در کشتي چه در جودو و در ساير رشته‌هاي ورزشي، اما در فوتبال خاطرم هست که چندين سال قبل، مهرداد ميناوند در لباس اشتورم‌گراتس اتريش به مصاف هاپوئل رژيم صهيونيستي رفت. 
وي تصريح کرد: کسانيکه معتقدند مسعود شجاعي و احسان حاج‌صفي نبايد مقابل تيم رژيم اشغالگر قدس بازي مي‌کردند درست مي‌گويند، تمامي ورزشکاران ما در رشته‌هاي مختلف در برابر رژيم صهيونيستي قرار نگرفته‌اند، زيرا ما مي‌گوييم که رژيم صهيونيستي را به رسميت نمي‌شناسيم و در برابر نمايندگان آن به ميدان نمي‌رويم. اين حرف منطقي است، مسعود شجاعي و حاج‌صفي هم از اين قاعده مستنثي نيستند، اما چه بايد مي‌کردند؟ اگر شجاعي نسبت به ارزش‌ها بي‌تفاوت بود که در دور رفت هم به اسراييل مي‌رفت و براي تيم پانينيوس بازي مي‌کرد. بازيکن اما آنقدر دلش براي خاکش مي‌تپد که در بازي رفت تمام تلاشش را کرده که به ميدان نرود و اتفاقا موفق هم شده‌است.
وي افزود: به نظرم سياست هيچ جايگاهي در ورزش ندارد، نبايد ورزش را سياسي کنيم. اينکه صحبت‌هايي در اين خصوص مطرح شود اشتباه است. اينکه نظام جمهوري اسلامي ايران، کشور اسرائيل را به رسميت نمي‌شناسد و ما با اسرائيل مشکل داريم، يک آيتم کاملا مجزاست. اگر مي‌خواهيم اين موضوع حل شود و دچار چنين مشکلاتي نشويم، بايد خيلي واضح اين مساله را در فيفا، کنفدراسيون فوتبال آسيا و در ساير فدراسيون‌هاي جهاني رشته‌هاي مختلف اعلام کنيم. نبايد بازيکن را در دوراهي بگذاريم.
خداداد عزيزي با انتقاد از شرايط حاکم بر ورزش کشور گفت: داورزني يا ساير آقايان به جاي اينکه اين دو ملي‌پوش را محروم کنند، يک برنامه مشخص براي حل اين مشکل ارائه کنند. حاج‌صفي و شجاعي با تيمي اروپايي قرارداد دارند، از يک طرف فشار باشگاه را بايد تحمل کنند و از سوي ديگر با مسائل اين چنيني روبه‌رو مي‌شوند. 
وي تاکيد کرد: اسراييل را هيچيک از ما ايراني‌ها به رسميت نمي‌شناسيم ولي بالاخره اسراييل در دنياي ورزش است، اين را که نمي‌توانيم کتمان کنيم که اين کشور در مسابقات جهاني و المپيک حضور مي‌يابد. همواره بازيکنان ما در مقابل نمايندگان اسراييل حاضر نمي‌شوند، آن يک بازيکن است اما وقتي شما بازيکن تيمي اروپايي هستي و قرارداد بستي، اگر تمرد کني قطعا محروم مي‌شوي. 
وي با اشاره به اينکه احسان حاج‌صفي و مسعود شجاعي همواره سرباز تيم ملي و کشورشان بوده‌اند، خاطرنشان کرد: شجاعي را خيلي خوب مي‌شناسم، خدمات اين بازيکن به فوتبال ايران آنقدر زياد بوده که قابل کتمان نيست. وقتي مسعود شجاعي از سوي باشگاهش تحت فشار قرار مي‌گيرد کاري از دستش برنمي‌آيد زيرا با اين باشگاه قرارداد بسته‌است. فدراسيون فوتبال ايران و وزارت ورزش و جوانان بايد يک نامه به باشگاه پانينيوس مي‌زدند و اعلام مي‌کردند که به واسطه مشکلات موجود، بازيکنان ايراني نبايد در مقابل تيم اسراييلي به ميدان بروند، نه اينکه دو بازيکن را وسط بياندازيم و توقع داشته‌باشيم خودشان مساله را حل کنند!
وي افزود: بازيکن که نمي‌تواند خودش را با باشگاهش درگير کند. باشگاه با بازيکن قرارداد بسته و به بازيکن حقوق مي‌دهد که برايش بازي کند. اگر قرار باشد که پول پرداخت شود، بازيکن هم بازي نکند و در نهايت تيم از تورنمنت حذف شود، چه توجيهي مي‌توان داشت؟
خداداد عزيزي در خصوص صحبت‌هاي مهدي مهدوي‌کيا تاکيد کرد:مهدوي‌کيا کاملا فوتبالي و ورزشي صحبت مي‌کند. مهدي بازيکني بااخلاق است و مثل کف دستم وي را مي‌شناسم. فوتبال وراي تمامي اين مسائل است، همه مي‌دانيم که کوچک‌ترين دخالت سياسيون در فوتبال، موجب واکنش فيفا مي‌شود. فدراسيون فوتبال، از ساکت تا تاج، ماشالله همه کار که مي‌کنند، اين يک نامه را هم به فيفا و کنفدراسيون فوتبال آسيا بزنند و اعلام کنند بازيکنان ايراني که لژيونر هستند به خاطر مشکلاتي که با اسراييل داريم، نمي‌توانند در مقابل اين تيم و نمايندگان آن به ميدان بروند.
وي افزود: مگر عربستان سعودي در ماجراي هم‌گروهي تيم‌هاي عربستاني و ايراني در جام باشگاه‌هاي آسيا چه کرد؟ پس رييس فدراسيون ايران هم مي‌تواند نامه به فيفا و AFC بزند و بگويد به خاطر مسائل سياسي بازيکنان ما نمي‌توانند مقابل اسراييل به ميدان بروند. اجازه بدهيد فيفا اين کار را انجام دهد، فيفا را مشاوران‌تان قانع کنند. اگر هم نشد به دنبال راهکار ديگري بروند.
خداداد با اشاره به اينکه اگر فردا بازيکني ايراني راهي رم يا منچستريونايتد شد، آنوقت تکليف چيست؟ ادامه داد: وقتي بازيکن ايراني به تيمي بزرگ‌تر برود، آن موقع ديگر نمي‌‎توان شرايط را به اين شکل جمع کرد. اگر بازيکن ايراني راهي منچستريونايتد شد و تيمش در تورنمنتي حريف مکابي رژيم صهيونيستي شد تکليف چيست؟ آقاياني که راجع به همه چيز قضاوت مي‌کنند و براي هر چيزي قانون تصويب مي‌کنند، خب براي اين برهه هم فکري کنند.
وي افزود: کاملا قضيه شجاعي را درک مي‌کنم و مي‌دانم که اين دو بازيکن ايراني در اين بازه بين بازي رفت و برگشت دو تيم يوناني و اسراييلي، سخت‌ترين روزها را گذرانده‌اند. از سويي باشگاه يوناني فشار زيادي به وي آورده و از سوي ديگر از ايران خبر مي‌رسيده که اگر بازي کنيد محروم مي‌شويد. آقاي داورزني! شما که مسعود شجاعي و حاج‌صفي را محروم مي‌کنيد خب راهکار بدهيد!؟
خداداد تاکيد کرد: بايد به فيفا توضيح دهيم که با وجود اينکه فوتبال سياسي نيست، اما اگر بازيکني مقابل تيم اسراييلي بازي کند، دچار مشکل مي‌شود. 
غزال تيزپاي آسيا در خصوص صحبت‌هاي علي‌پور، رييس کميته صيانت فدراسيون فوتبال مبني بر اينکه اگر شجاعي و حاج‌صفي به مصاف نماينده اسرائيل نمي‌رفتند 800 ميليون پاداش مي‌گرفتند، تصريح کرد: به جاي اين حرف‌هاي بي‌پايه يک راهکار پيدا کنيد. اين همه آدم نشسته‌ايد، ادعا هم داريد. چطور نمي‌توانيد يک راهکار پيدا کنيد؟ والله هيچيک از ما ايرانيان نمي‌‎خواهيم که مقابل اسراييل بازي کنيم. ما ايرانيان مسلمان همانطور که شما نگران مردم مسلمان فلسطين هستيد، نگران مردم مسلمان سومالي هم هستيم. ما هم مسلمانيم، ما هم به اندازه شما دل داريم و اشک‌مان مي‌ريزد وقتي مي‌بينيم بي‌گناهي کشته‌شده‌است. هيچ فرقي هم ندارد کجاي دنيا باشد.
وي افزود: اينکه بگوييم 800 ميليون مي‌داديم، قبول اين قسمت را خوب آمديد اما از کجا مي‌آورديد؟ هيچ قانون و قاعده‌اي در ورزش‌مان نداريم. يک‌دفعه معاون وزير محروم مي‌کند، وزير باز ورود مي‌کند و مي‌بخشد تا سوژه کل دنيا بشويم. چرا کاري مي‌کنيد که اين همه نظر و بازخورد منفي از مردم بگيريد؟ مگر هميشه نمي‌گوييد مردم ايران، خب نظرسنجي کنيد از همين مردم ايران که آيا حاج‌صفي و شجاعي بايد محروم شوند يا نه؟ 
وي افزود: مگر در اسلام تقيه را نداريم؟ شايد حاج‌صفي و شجاعي تقيه کرده‌باشند، از کجا مي‌دانيد که در باشگاه‌شان چه شرايطي داشته‌اند؟ من قسم قرآن مي‌خورم که نسل قديم فوتباليست‌هاي ايراني سالم هستند. يک بار هم به شخصه لب به الکل نزدم و نمي‌زنم با اينکه شايد در تيم‌هاي خارجي که بودم تحت فشار هم قرار مي‌گرفتم و به خاطر اعتقاداتم اذيتم هم مي‌کردند اما از آن برنگشتم. 
خدادا د با بيان خاطره‌اي از روزهاي حضور در باشگاه کلن گفت: سه سال در کلن حضور داشتم، بعضي مواقع براي اينکه وقت نماز نگذرد، مجبور بودم در رختکن نمازم را بخوانم. يک سال اول مسخره‌ام مي‌کردند، آنهايي که من را مي‌‌شناسند، مي‌دانند که من به دنبال ريا و تبليغ نيستم ولي اعتقادات من اين بوده و هست. من ايراني و مسلمانم و به آن افتخار مي‌کنم. پدرم به من ياد داد که هرجا هستي، از آلمان تا ايران نمازم را بخوانم. تقيه هم بلد نيستم.
وي افزود: در باشگاه النصر، وسط سني‌ها دست باز نماز مي‌خواندم، احترام متقابلي نسبت به هم داشتيم، در آمريکا هم وسط آنها مي‌خواندم. به اين موضوع هم افتخار مي‌کنم.
عزيزي با دفاع از مسعود شجاعي گفت: مطمئنم که نظر مسعود شجاعي و حاج‌صفي هم در مورد اسراييل مثل همه ماست. 
عزيزي با اشاره به روزهايي که تيم ملي کشورمان در مقدماتي جهاني 98 فرانسه رقابت مي‌کرد، گفت: پيش از ديدار با قطر در تهران مصدوم بودم، مايلي‌کهن به من استراحت داد تا مصدوميتم تشديد نشود. هفته پس از بازي با قطر هم به واسطه اينکه گروه ما 5 تيمي بود، استراحت داشتيم. با اين تفاسير از مايلي‌کهن اجازه گرفتم تا به کلن بروم و پايم را مداوا کنم زيرا در آن زمان در ايران چيزي به نام آسيب‌شناسي ورزشي وجود نداشت. ناگهان مي‌ديديد که متخصص مغز و اعصاب به عنوان پزشک تيم ملي منصوب مي‌شد!
وي افزود: در آلمان و در کلينيک کلن به هر شکلي بود درمان شدم. شنبه براي کلن به ميدان رفتم، سه‌شنبه کلن بازي داشت و جمعه هم ايران در تهران پذيراي تيم ملي چين بود. مدير باشگاه کلن علاقه زيادي به من داشت و از من خواست حالا که پاي مصدومت را در کلينيک کلن درمان کرده‌اي روز سه‌شنبه هم با توجه به اينکه دربي حساسي را در پيش داريم بازي کن و پس از آن هرطور شده تا چهارشنبه صبح تو را به تهران مي‌فرستيم.
خداداد افزود: به مصطفوي زنگ زدم و ماجرا را گفتم، گفت بايد از مايلي‌کهن بپرسي. به مايلي گفتم و مخالفت کرد. حتي آن زمان اعلام کرد که اگر سه‌شنبه سر تمرين تيم ملي نباشي از ليست خط مي‌خوري. از سوي ديگر مديرباشگاه کلن گفت به تو نياز داريم و در نهايت ماجرا به اينجا رسيد که قرار شد دو طرف به آنچه که فيفا بگويد احترام بگذارند و هرچه فيفا حکم کند اجرا شود. فيفا حق را به باشگاه کلن داد زيرا فدراسيون بايد 14 روز قبل از برگزاري ديدار درخواستش را مطرح مي‌کرد.
عزيزي تصريح کرد: با اين حال با توجه به رابطه خوبي که با مدير کلن داشتم وي اجازه داد که به ايران برگردم تا در تيم ملي برايم مشکلي به وجود نيايد. هدفم از بيان اين خاطره اين است که بگويم همواره مدير يک باشگاه همراهي اينچنيني با بازيکنش نمي‌کند. مديري که تيمش نتايج خوبي نگرفته و زير تيغ انتقاد است قطعا به موفقيت تيمش فکر مي‌کند.
وي افزود: اگر باشگاه بازيکن را تهديد کند که اگر بازي نکني از تو شکايت مي‌کنيم و محرومت مي‌کنيم، بازيکن چه راهي پيش پايش مي‌ماند؟ 
خداداد با انتقاد از توهين به مهدي مهدوي‌کيا گفت: آنهايي که نظر مي‌دهند خودشان در اين شرايط نبوده‌اند. اين مسائل هيچ ربطي به پول ندارد. با هرگونه رفتار نسنجيده در اين رابطه فيفا ما را محروم مي‌کند و آنگاه زحمت کسانيکه تيم ملي را به جام جهاني رسانده‌اند به باد مي‌رود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه اندازی رشته کیک بوکسینگ واکو در خراسان شمالی

ایارمی‌پور: برد ما لطف امام رضا(ع) بود

بی‌نقص بودیم و بردیم/ فرش‌آرا مستحق شکست نبود

دعوت از جودوکاران خراسانی به اردوی تیم ملی

خبیری: مسئولیت این شکست با من است

شکست تلخ فرش‌آرا در برابر آتلیه‌طهران

گلایه‌های رئیس اداره ورزش و جوانان سرخس از عدم حمایت‌های لازم

کار سختی مقابل بزرگان لیگ داریم/ دانشگاه آزاد، حریف قدری است

سیاه‌جامگان اخراجم را رسما اعلام نکرده‌است

فعالیت 21 هزار نفر در رشته تنیس روی میز در کشور

حاجتی: به دنبال حضور در جمع 5 تیم نخست ایران هستیم

بازی با قرچک به دلم چسبید/ کیفیت لیگ تغییر نکرده‌است

ترغیب خیران به حضور در عرصه ورزشی و تقویت جنبه همگانی ورزش

حاتمی: امیدوارم در برابر پرسپولیس موفق باشیم

توسعه ورزش بانوان در خراسان‌شمالی نیازمند ورود همه دستگاه های اجرایی است

مشکلی پیش نیاید، ارشاد قهرمان می‌شود

غیبت طیبی و سروری در مصاف با آتلیه طهران قم

شکست پدیده در جام شهدا

حضور تیم والیبال سیاه‌جامگان در لیگ یک کشوری

کسب مدال طلای رقابت‌های جهانی توسط نماینده کوراش خراسان شمالی

معرفی بانوان جودوکار خراسانی اعزامی به رقابتهای قهرمانی کشور

مدیران انجمن خبرنگاران ورزشی خراسان رضوی مشخص شدند

پیروزی شیرین خارج از خانه برای فرش‌آرا

اعضای تیم منتخب دوچرخه سواری پیشکسوتان خراسان رضوی مشخص شدند

شکست خانگی تیم بانوان سیاه‌جامگان

صیامی: شهدای بابلسر را دست کم نمی‌گیریم

میزبانی مشهد از مسابقات کشوری برای هیات سودآور است

ورزش همگانی و لزوم همگانی کردن ورزش

برای شکست نفت آبادان برنامه داریم

به دنبال ایجاد بانک اطلاعاتی برای خانواده بیلیارد استان هستیم

مسیر پیست شیرباد، همچنان صعب‌العبور است

حضور پدیده در جام شهدا

نماینده خراسان‌شمالی صاحب گردن آویز برنز مسابقات کشوری بوکس شد

تیم تنیس `مک من` شهرستان طرقبه شاندیز به لیگ برتر راه یافت

2 بانوی خراسان رضوی در جمع داوران مسابقات کبدی آسیا قرار گرفتند

تشکیل کمیته بانوان هیات بولینگ و بیلیارد خراسان رضوی

حضور در جمع چهار تیم برتر جهان فراتر از انتظار بود

واگذاری زمین سجاد، معضل بزرگ هیات است/ میزبانی خوبی از بزرگان تنیس داشتیم

زمزمه آغاز تغییر و تحولات در سیاه‌جامگان

کرمان موتور تهران فاتح مسابقات تنیس لیگ برتر باشگاههای کشور شد

احمدی: بر اهمیت اخلاق در ورزش تاکید داریم

رونمایی از كتب اخلاق ورزشی با حضور وزیر وزرش و جوانان

مرزبان: اشتباه‌های بچگانه‌ای داشتیم/ باید بازیکنان بهتری به تیم اضافه کنیم

شکایت پدیده از مصطفی احمدی در مرحله نهایی

پایان مسابقات دوچرخه‌سواری کورسی و کوهستانی با معرفی نفرات برتر

این ضعیف‌ترین فرش‌آرای سال‌های اخیر بود

نتایج روز پنجم مسابقات تنیس جام خلیج فارس

افزایش ورزشکاران سازمان یافته خراسان رضوی به 500 هزار نفر

افزایش تعداد ورزشکاران سازمان یافته استان از 200 به 500 هزار نفر طی استقرار دولت تدبیر و امید

وکیا: با آنالیز خوب یک امتیاز از پدیده گرفتیم