آخرين مطالب

داورزني به جاي محروم کردن راهکار بدهد/ دوست نداريم مقابل اسرائيل به ميدان برويم ورزشي

داورزني به جاي محروم کردن راهکار بدهد/ دوست نداريم مقابل اسرائيل به ميدان برويم

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- خداداد عزيزي در رابطه با احتمال تعليق فوتبال ايران به واسطه صحبت‌هاي داورزني، معاون وزير ورزش اظهار کرد: همواره اين بحث بوده که تيم‌ها و ورزشکاران ايراني در برابر تيم‌هاي اسرائيلي به ميدان نروند. چه در کشتي چه در جودو و در ساير رشته‌هاي ورزشي، اما در فوتبال خاطرم هست که چندين سال قبل، مهرداد ميناوند در لباس اشتورم‌گراتس اتريش به مصاف هاپوئل رژيم صهيونيستي رفت. 
وي تصريح کرد: کسانيکه معتقدند مسعود شجاعي و احسان حاج‌صفي نبايد مقابل تيم رژيم اشغالگر قدس بازي مي‌کردند درست مي‌گويند، تمامي ورزشکاران ما در رشته‌هاي مختلف در برابر رژيم صهيونيستي قرار نگرفته‌اند، زيرا ما مي‌گوييم که رژيم صهيونيستي را به رسميت نمي‌شناسيم و در برابر نمايندگان آن به ميدان نمي‌رويم. اين حرف منطقي است، مسعود شجاعي و حاج‌صفي هم از اين قاعده مستنثي نيستند، اما چه بايد مي‌کردند؟ اگر شجاعي نسبت به ارزش‌ها بي‌تفاوت بود که در دور رفت هم به اسراييل مي‌رفت و براي تيم پانينيوس بازي مي‌کرد. بازيکن اما آنقدر دلش براي خاکش مي‌تپد که در بازي رفت تمام تلاشش را کرده که به ميدان نرود و اتفاقا موفق هم شده‌است.
وي افزود: به نظرم سياست هيچ جايگاهي در ورزش ندارد، نبايد ورزش را سياسي کنيم. اينکه صحبت‌هايي در اين خصوص مطرح شود اشتباه است. اينکه نظام جمهوري اسلامي ايران، کشور اسرائيل را به رسميت نمي‌شناسد و ما با اسرائيل مشکل داريم، يک آيتم کاملا مجزاست. اگر مي‌خواهيم اين موضوع حل شود و دچار چنين مشکلاتي نشويم، بايد خيلي واضح اين مساله را در فيفا، کنفدراسيون فوتبال آسيا و در ساير فدراسيون‌هاي جهاني رشته‌هاي مختلف اعلام کنيم. نبايد بازيکن را در دوراهي بگذاريم.
خداداد عزيزي با انتقاد از شرايط حاکم بر ورزش کشور گفت: داورزني يا ساير آقايان به جاي اينکه اين دو ملي‌پوش را محروم کنند، يک برنامه مشخص براي حل اين مشکل ارائه کنند. حاج‌صفي و شجاعي با تيمي اروپايي قرارداد دارند، از يک طرف فشار باشگاه را بايد تحمل کنند و از سوي ديگر با مسائل اين چنيني روبه‌رو مي‌شوند. 
وي تاکيد کرد: اسراييل را هيچيک از ما ايراني‌ها به رسميت نمي‌شناسيم ولي بالاخره اسراييل در دنياي ورزش است، اين را که نمي‌توانيم کتمان کنيم که اين کشور در مسابقات جهاني و المپيک حضور مي‌يابد. همواره بازيکنان ما در مقابل نمايندگان اسراييل حاضر نمي‌شوند، آن يک بازيکن است اما وقتي شما بازيکن تيمي اروپايي هستي و قرارداد بستي، اگر تمرد کني قطعا محروم مي‌شوي. 
وي با اشاره به اينکه احسان حاج‌صفي و مسعود شجاعي همواره سرباز تيم ملي و کشورشان بوده‌اند، خاطرنشان کرد: شجاعي را خيلي خوب مي‌شناسم، خدمات اين بازيکن به فوتبال ايران آنقدر زياد بوده که قابل کتمان نيست. وقتي مسعود شجاعي از سوي باشگاهش تحت فشار قرار مي‌گيرد کاري از دستش برنمي‌آيد زيرا با اين باشگاه قرارداد بسته‌است. فدراسيون فوتبال ايران و وزارت ورزش و جوانان بايد يک نامه به باشگاه پانينيوس مي‌زدند و اعلام مي‌کردند که به واسطه مشکلات موجود، بازيکنان ايراني نبايد در مقابل تيم اسراييلي به ميدان بروند، نه اينکه دو بازيکن را وسط بياندازيم و توقع داشته‌باشيم خودشان مساله را حل کنند!
وي افزود: بازيکن که نمي‌تواند خودش را با باشگاهش درگير کند. باشگاه با بازيکن قرارداد بسته و به بازيکن حقوق مي‌دهد که برايش بازي کند. اگر قرار باشد که پول پرداخت شود، بازيکن هم بازي نکند و در نهايت تيم از تورنمنت حذف شود، چه توجيهي مي‌توان داشت؟
خداداد عزيزي در خصوص صحبت‌هاي مهدي مهدوي‌کيا تاکيد کرد:مهدوي‌کيا کاملا فوتبالي و ورزشي صحبت مي‌کند. مهدي بازيکني بااخلاق است و مثل کف دستم وي را مي‌شناسم. فوتبال وراي تمامي اين مسائل است، همه مي‌دانيم که کوچک‌ترين دخالت سياسيون در فوتبال، موجب واکنش فيفا مي‌شود. فدراسيون فوتبال، از ساکت تا تاج، ماشالله همه کار که مي‌کنند، اين يک نامه را هم به فيفا و کنفدراسيون فوتبال آسيا بزنند و اعلام کنند بازيکنان ايراني که لژيونر هستند به خاطر مشکلاتي که با اسراييل داريم، نمي‌توانند در مقابل اين تيم و نمايندگان آن به ميدان بروند.
وي افزود: مگر عربستان سعودي در ماجراي هم‌گروهي تيم‌هاي عربستاني و ايراني در جام باشگاه‌هاي آسيا چه کرد؟ پس رييس فدراسيون ايران هم مي‌تواند نامه به فيفا و AFC بزند و بگويد به خاطر مسائل سياسي بازيکنان ما نمي‌توانند مقابل اسراييل به ميدان بروند. اجازه بدهيد فيفا اين کار را انجام دهد، فيفا را مشاوران‌تان قانع کنند. اگر هم نشد به دنبال راهکار ديگري بروند.
خداداد با اشاره به اينکه اگر فردا بازيکني ايراني راهي رم يا منچستريونايتد شد، آنوقت تکليف چيست؟ ادامه داد: وقتي بازيکن ايراني به تيمي بزرگ‌تر برود، آن موقع ديگر نمي‌‎توان شرايط را به اين شکل جمع کرد. اگر بازيکن ايراني راهي منچستريونايتد شد و تيمش در تورنمنتي حريف مکابي رژيم صهيونيستي شد تکليف چيست؟ آقاياني که راجع به همه چيز قضاوت مي‌کنند و براي هر چيزي قانون تصويب مي‌کنند، خب براي اين برهه هم فکري کنند.
وي افزود: کاملا قضيه شجاعي را درک مي‌کنم و مي‌دانم که اين دو بازيکن ايراني در اين بازه بين بازي رفت و برگشت دو تيم يوناني و اسراييلي، سخت‌ترين روزها را گذرانده‌اند. از سويي باشگاه يوناني فشار زيادي به وي آورده و از سوي ديگر از ايران خبر مي‌رسيده که اگر بازي کنيد محروم مي‌شويد. آقاي داورزني! شما که مسعود شجاعي و حاج‌صفي را محروم مي‌کنيد خب راهکار بدهيد!؟
خداداد تاکيد کرد: بايد به فيفا توضيح دهيم که با وجود اينکه فوتبال سياسي نيست، اما اگر بازيکني مقابل تيم اسراييلي بازي کند، دچار مشکل مي‌شود. 
غزال تيزپاي آسيا در خصوص صحبت‌هاي علي‌پور، رييس کميته صيانت فدراسيون فوتبال مبني بر اينکه اگر شجاعي و حاج‌صفي به مصاف نماينده اسرائيل نمي‌رفتند 800 ميليون پاداش مي‌گرفتند، تصريح کرد: به جاي اين حرف‌هاي بي‌پايه يک راهکار پيدا کنيد. اين همه آدم نشسته‌ايد، ادعا هم داريد. چطور نمي‌توانيد يک راهکار پيدا کنيد؟ والله هيچيک از ما ايرانيان نمي‌‎خواهيم که مقابل اسراييل بازي کنيم. ما ايرانيان مسلمان همانطور که شما نگران مردم مسلمان فلسطين هستيد، نگران مردم مسلمان سومالي هم هستيم. ما هم مسلمانيم، ما هم به اندازه شما دل داريم و اشک‌مان مي‌ريزد وقتي مي‌بينيم بي‌گناهي کشته‌شده‌است. هيچ فرقي هم ندارد کجاي دنيا باشد.
وي افزود: اينکه بگوييم 800 ميليون مي‌داديم، قبول اين قسمت را خوب آمديد اما از کجا مي‌آورديد؟ هيچ قانون و قاعده‌اي در ورزش‌مان نداريم. يک‌دفعه معاون وزير محروم مي‌کند، وزير باز ورود مي‌کند و مي‌بخشد تا سوژه کل دنيا بشويم. چرا کاري مي‌کنيد که اين همه نظر و بازخورد منفي از مردم بگيريد؟ مگر هميشه نمي‌گوييد مردم ايران، خب نظرسنجي کنيد از همين مردم ايران که آيا حاج‌صفي و شجاعي بايد محروم شوند يا نه؟ 
وي افزود: مگر در اسلام تقيه را نداريم؟ شايد حاج‌صفي و شجاعي تقيه کرده‌باشند، از کجا مي‌دانيد که در باشگاه‌شان چه شرايطي داشته‌اند؟ من قسم قرآن مي‌خورم که نسل قديم فوتباليست‌هاي ايراني سالم هستند. يک بار هم به شخصه لب به الکل نزدم و نمي‌زنم با اينکه شايد در تيم‌هاي خارجي که بودم تحت فشار هم قرار مي‌گرفتم و به خاطر اعتقاداتم اذيتم هم مي‌کردند اما از آن برنگشتم. 
خدادا د با بيان خاطره‌اي از روزهاي حضور در باشگاه کلن گفت: سه سال در کلن حضور داشتم، بعضي مواقع براي اينکه وقت نماز نگذرد، مجبور بودم در رختکن نمازم را بخوانم. يک سال اول مسخره‌ام مي‌کردند، آنهايي که من را مي‌‌شناسند، مي‌دانند که من به دنبال ريا و تبليغ نيستم ولي اعتقادات من اين بوده و هست. من ايراني و مسلمانم و به آن افتخار مي‌کنم. پدرم به من ياد داد که هرجا هستي، از آلمان تا ايران نمازم را بخوانم. تقيه هم بلد نيستم.
وي افزود: در باشگاه النصر، وسط سني‌ها دست باز نماز مي‌خواندم، احترام متقابلي نسبت به هم داشتيم، در آمريکا هم وسط آنها مي‌خواندم. به اين موضوع هم افتخار مي‌کنم.
عزيزي با دفاع از مسعود شجاعي گفت: مطمئنم که نظر مسعود شجاعي و حاج‌صفي هم در مورد اسراييل مثل همه ماست. 
عزيزي با اشاره به روزهايي که تيم ملي کشورمان در مقدماتي جهاني 98 فرانسه رقابت مي‌کرد، گفت: پيش از ديدار با قطر در تهران مصدوم بودم، مايلي‌کهن به من استراحت داد تا مصدوميتم تشديد نشود. هفته پس از بازي با قطر هم به واسطه اينکه گروه ما 5 تيمي بود، استراحت داشتيم. با اين تفاسير از مايلي‌کهن اجازه گرفتم تا به کلن بروم و پايم را مداوا کنم زيرا در آن زمان در ايران چيزي به نام آسيب‌شناسي ورزشي وجود نداشت. ناگهان مي‌ديديد که متخصص مغز و اعصاب به عنوان پزشک تيم ملي منصوب مي‌شد!
وي افزود: در آلمان و در کلينيک کلن به هر شکلي بود درمان شدم. شنبه براي کلن به ميدان رفتم، سه‌شنبه کلن بازي داشت و جمعه هم ايران در تهران پذيراي تيم ملي چين بود. مدير باشگاه کلن علاقه زيادي به من داشت و از من خواست حالا که پاي مصدومت را در کلينيک کلن درمان کرده‌اي روز سه‌شنبه هم با توجه به اينکه دربي حساسي را در پيش داريم بازي کن و پس از آن هرطور شده تا چهارشنبه صبح تو را به تهران مي‌فرستيم.
خداداد افزود: به مصطفوي زنگ زدم و ماجرا را گفتم، گفت بايد از مايلي‌کهن بپرسي. به مايلي گفتم و مخالفت کرد. حتي آن زمان اعلام کرد که اگر سه‌شنبه سر تمرين تيم ملي نباشي از ليست خط مي‌خوري. از سوي ديگر مديرباشگاه کلن گفت به تو نياز داريم و در نهايت ماجرا به اينجا رسيد که قرار شد دو طرف به آنچه که فيفا بگويد احترام بگذارند و هرچه فيفا حکم کند اجرا شود. فيفا حق را به باشگاه کلن داد زيرا فدراسيون بايد 14 روز قبل از برگزاري ديدار درخواستش را مطرح مي‌کرد.
عزيزي تصريح کرد: با اين حال با توجه به رابطه خوبي که با مدير کلن داشتم وي اجازه داد که به ايران برگردم تا در تيم ملي برايم مشکلي به وجود نيايد. هدفم از بيان اين خاطره اين است که بگويم همواره مدير يک باشگاه همراهي اينچنيني با بازيکنش نمي‌کند. مديري که تيمش نتايج خوبي نگرفته و زير تيغ انتقاد است قطعا به موفقيت تيمش فکر مي‌کند.
وي افزود: اگر باشگاه بازيکن را تهديد کند که اگر بازي نکني از تو شکايت مي‌کنيم و محرومت مي‌کنيم، بازيکن چه راهي پيش پايش مي‌ماند؟ 
خداداد با انتقاد از توهين به مهدي مهدوي‌کيا گفت: آنهايي که نظر مي‌دهند خودشان در اين شرايط نبوده‌اند. اين مسائل هيچ ربطي به پول ندارد. با هرگونه رفتار نسنجيده در اين رابطه فيفا ما را محروم مي‌کند و آنگاه زحمت کسانيکه تيم ملي را به جام جهاني رسانده‌اند به باد مي‌رود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دعوت از دو باستانی کار خراسان جنوبی به اردوی تیم ملی

فعالیت ورزشی روزه‌دار در هوای گرم موجب افت قند خون می‌شود

خراسان شمالی خانه تخصصی ژیمناستیک ندارد

بدرقه تیم ملی فوتبال توسط خادمان بارگاه منور رضوی

1350 تیرانداز حرفه ای در خراسان رضوی فعال هستند

مراکز غیرمجاز ورزشی سلامت را نشانه گرفته اند

برای آموزش تیراندازی مشکل سخت‌افزاری نداریم/ برگزاری لیگ مهم‌ترین هدف هیئت است

فرودی: سلاح نباشد، کاری پیش نمی‌رود/ تلفنی پاسخ نمی‌دهم!

امام جمعه بیرجند: بداخلاقی در مسابقات ورزشی جایز نیست

نجاران: هندبال مشهد به حضور در لیگ برتر نیاز دارد

صبوریان: میزبان خوبی برای هندبالیست‌های ملی‌پوش بودیم

تلاش بیشتر برای رفع عقب ماندگی خراسان جنوبی ضروری است

تلاش جهادی، نیاز ورزش استان

حضور احتمالی سبزوار در لیگ برتر هندبال

برای کسب سهمیه جهانی اسپانیا تلاش می‌کنیم/ بازیکنان پایه نیاز به تجربه دارند

فوتبال را از کوچه‌های شهر آغاز کردم/ حتی نام معاون بانوان اداره کل ورزش و جوانان را نشنیده‌بودم!

بانوی قهرمان دو و میدانی کشور وارد تربت حیدریه شد

2 بازیکن فوتسال خراسان رضوی به اردوی تیم ملی دعوت شدند

اخطار اخذ مجوز ورزشی برای شش هتل در مشهد صادر شد

داشتن تیم های کشوری از اولویت های خراسان جنوبی است

بیش از 5 هزار مورد تسهیلات به جوانان پرداخت‌شده است

توسعه ورزش همگانی از اولویت‌های وزارت ورزش و جوانان است

معاون استاندار خراسان جنوبی خواستار توجه بیشتر به استان شد

همه مردم باید زیر چتر ورزش قرار گیرند

دوچرخه سوار سبزواری مدال طلای مسابقات را کسب کرد

دومین بوسه طلایی « پدید» بر دیوار سنگ نوردی کشور

موفقیت جودوکاران خراسانی در قهرمانی آسیا

اسکیت روی یخ خراسان رضوی جزو سه تیم برتر ایران خواهدبود

دلایل شورای فنی برای کنار گذاشتن ستاره‌های کشتی آزاد

نایب‌قهرمانی فرنگی‌کاران نوجوان خراسانی در مسابقات قهرمانی کشور

اگر به جاکارتا اعزام نشویم هم باکی نیست

پیروزی عجم در انتخاباتی که کاندیدا نداشت

صبوریان: وظیفه خود را در اطلاع‌رسانی انتخابات هیئت‌ها انجام داده‌ایم

نبود جاده مناسب،همچنان معزل اصلی پیست اسکی شیرباد

نگهبان: بانوان بسکتبالیست، سالنی در اختیار ندارند

احتمال حضور دو تیم خراسانی در مسابقات سوپرلیگ بسکتبال

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی منصوب شد

جودوکار خراسان شمالی در رقابت های جوانان آسیا طلا گرفت

رئیس هیات اسکیت خراسان رضوی انتخاب شد

امکانات خوبی در اختیار تیم ملی بانوان قرار داشت/ اعزام به آرژانتین حق تیم بانوان است

پنج هزار بسکتبالیست در خراسان رضوی فعالیت می کنند

امتیاز ویژه برای دانش‌آموزان دوچرخه‌سوار/ میزبانی راضی‌کننده گلمکان از مسابقات دوچرخه‌سواری

نبود سالن ورزشی برای بانوان، مشکل اصلی اسکیت خراسان رضوی

اردوی تیم ملی هندبال جوانان در مشهد آغاز شد

هیات فوتبال نمونه استان معرفی شد

جاوید در دوراهی شمسایی - گیتی‌پسند

مهاجری: جدایی به نفع هر دو طرف بود

بی‌اطلاعی سرمربی قهرمان لیگ از تصمیم مدیران مس سونگون

از نایب‌قهرمانی با پاروهای قرضی تا استادی که گفت یا ورزش یا تحصیل!

درخشش سنگنوردان نونهال و نوجوان در مسابقات استانی