آخرین اخبار

داورزني به جاي محروم کردن راهکار بدهد/ دوست نداريم مقابل اسرائيل به ميدان برويم ورزشي

داورزني به جاي محروم کردن راهکار بدهد/ دوست نداريم مقابل اسرائيل به ميدان برويم

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- خداداد عزيزي در رابطه با احتمال تعليق فوتبال ايران به واسطه صحبت‌هاي داورزني، معاون وزير ورزش اظهار کرد: همواره اين بحث بوده که تيم‌ها و ورزشکاران ايراني در برابر تيم‌هاي اسرائيلي به ميدان نروند. چه در کشتي چه در جودو و در ساير رشته‌هاي ورزشي، اما در فوتبال خاطرم هست که چندين سال قبل، مهرداد ميناوند در لباس اشتورم‌گراتس اتريش به مصاف هاپوئل رژيم صهيونيستي رفت. 
وي تصريح کرد: کسانيکه معتقدند مسعود شجاعي و احسان حاج‌صفي نبايد مقابل تيم رژيم اشغالگر قدس بازي مي‌کردند درست مي‌گويند، تمامي ورزشکاران ما در رشته‌هاي مختلف در برابر رژيم صهيونيستي قرار نگرفته‌اند، زيرا ما مي‌گوييم که رژيم صهيونيستي را به رسميت نمي‌شناسيم و در برابر نمايندگان آن به ميدان نمي‌رويم. اين حرف منطقي است، مسعود شجاعي و حاج‌صفي هم از اين قاعده مستنثي نيستند، اما چه بايد مي‌کردند؟ اگر شجاعي نسبت به ارزش‌ها بي‌تفاوت بود که در دور رفت هم به اسراييل مي‌رفت و براي تيم پانينيوس بازي مي‌کرد. بازيکن اما آنقدر دلش براي خاکش مي‌تپد که در بازي رفت تمام تلاشش را کرده که به ميدان نرود و اتفاقا موفق هم شده‌است.
وي افزود: به نظرم سياست هيچ جايگاهي در ورزش ندارد، نبايد ورزش را سياسي کنيم. اينکه صحبت‌هايي در اين خصوص مطرح شود اشتباه است. اينکه نظام جمهوري اسلامي ايران، کشور اسرائيل را به رسميت نمي‌شناسد و ما با اسرائيل مشکل داريم، يک آيتم کاملا مجزاست. اگر مي‌خواهيم اين موضوع حل شود و دچار چنين مشکلاتي نشويم، بايد خيلي واضح اين مساله را در فيفا، کنفدراسيون فوتبال آسيا و در ساير فدراسيون‌هاي جهاني رشته‌هاي مختلف اعلام کنيم. نبايد بازيکن را در دوراهي بگذاريم.
خداداد عزيزي با انتقاد از شرايط حاکم بر ورزش کشور گفت: داورزني يا ساير آقايان به جاي اينکه اين دو ملي‌پوش را محروم کنند، يک برنامه مشخص براي حل اين مشکل ارائه کنند. حاج‌صفي و شجاعي با تيمي اروپايي قرارداد دارند، از يک طرف فشار باشگاه را بايد تحمل کنند و از سوي ديگر با مسائل اين چنيني روبه‌رو مي‌شوند. 
وي تاکيد کرد: اسراييل را هيچيک از ما ايراني‌ها به رسميت نمي‌شناسيم ولي بالاخره اسراييل در دنياي ورزش است، اين را که نمي‌توانيم کتمان کنيم که اين کشور در مسابقات جهاني و المپيک حضور مي‌يابد. همواره بازيکنان ما در مقابل نمايندگان اسراييل حاضر نمي‌شوند، آن يک بازيکن است اما وقتي شما بازيکن تيمي اروپايي هستي و قرارداد بستي، اگر تمرد کني قطعا محروم مي‌شوي. 
وي با اشاره به اينکه احسان حاج‌صفي و مسعود شجاعي همواره سرباز تيم ملي و کشورشان بوده‌اند، خاطرنشان کرد: شجاعي را خيلي خوب مي‌شناسم، خدمات اين بازيکن به فوتبال ايران آنقدر زياد بوده که قابل کتمان نيست. وقتي مسعود شجاعي از سوي باشگاهش تحت فشار قرار مي‌گيرد کاري از دستش برنمي‌آيد زيرا با اين باشگاه قرارداد بسته‌است. فدراسيون فوتبال ايران و وزارت ورزش و جوانان بايد يک نامه به باشگاه پانينيوس مي‌زدند و اعلام مي‌کردند که به واسطه مشکلات موجود، بازيکنان ايراني نبايد در مقابل تيم اسراييلي به ميدان بروند، نه اينکه دو بازيکن را وسط بياندازيم و توقع داشته‌باشيم خودشان مساله را حل کنند!
وي افزود: بازيکن که نمي‌تواند خودش را با باشگاهش درگير کند. باشگاه با بازيکن قرارداد بسته و به بازيکن حقوق مي‌دهد که برايش بازي کند. اگر قرار باشد که پول پرداخت شود، بازيکن هم بازي نکند و در نهايت تيم از تورنمنت حذف شود، چه توجيهي مي‌توان داشت؟
خداداد عزيزي در خصوص صحبت‌هاي مهدي مهدوي‌کيا تاکيد کرد:مهدوي‌کيا کاملا فوتبالي و ورزشي صحبت مي‌کند. مهدي بازيکني بااخلاق است و مثل کف دستم وي را مي‌شناسم. فوتبال وراي تمامي اين مسائل است، همه مي‌دانيم که کوچک‌ترين دخالت سياسيون در فوتبال، موجب واکنش فيفا مي‌شود. فدراسيون فوتبال، از ساکت تا تاج، ماشالله همه کار که مي‌کنند، اين يک نامه را هم به فيفا و کنفدراسيون فوتبال آسيا بزنند و اعلام کنند بازيکنان ايراني که لژيونر هستند به خاطر مشکلاتي که با اسراييل داريم، نمي‌توانند در مقابل اين تيم و نمايندگان آن به ميدان بروند.
وي افزود: مگر عربستان سعودي در ماجراي هم‌گروهي تيم‌هاي عربستاني و ايراني در جام باشگاه‌هاي آسيا چه کرد؟ پس رييس فدراسيون ايران هم مي‌تواند نامه به فيفا و AFC بزند و بگويد به خاطر مسائل سياسي بازيکنان ما نمي‌توانند مقابل اسراييل به ميدان بروند. اجازه بدهيد فيفا اين کار را انجام دهد، فيفا را مشاوران‌تان قانع کنند. اگر هم نشد به دنبال راهکار ديگري بروند.
خداداد با اشاره به اينکه اگر فردا بازيکني ايراني راهي رم يا منچستريونايتد شد، آنوقت تکليف چيست؟ ادامه داد: وقتي بازيکن ايراني به تيمي بزرگ‌تر برود، آن موقع ديگر نمي‌‎توان شرايط را به اين شکل جمع کرد. اگر بازيکن ايراني راهي منچستريونايتد شد و تيمش در تورنمنتي حريف مکابي رژيم صهيونيستي شد تکليف چيست؟ آقاياني که راجع به همه چيز قضاوت مي‌کنند و براي هر چيزي قانون تصويب مي‌کنند، خب براي اين برهه هم فکري کنند.
وي افزود: کاملا قضيه شجاعي را درک مي‌کنم و مي‌دانم که اين دو بازيکن ايراني در اين بازه بين بازي رفت و برگشت دو تيم يوناني و اسراييلي، سخت‌ترين روزها را گذرانده‌اند. از سويي باشگاه يوناني فشار زيادي به وي آورده و از سوي ديگر از ايران خبر مي‌رسيده که اگر بازي کنيد محروم مي‌شويد. آقاي داورزني! شما که مسعود شجاعي و حاج‌صفي را محروم مي‌کنيد خب راهکار بدهيد!؟
خداداد تاکيد کرد: بايد به فيفا توضيح دهيم که با وجود اينکه فوتبال سياسي نيست، اما اگر بازيکني مقابل تيم اسراييلي بازي کند، دچار مشکل مي‌شود. 
غزال تيزپاي آسيا در خصوص صحبت‌هاي علي‌پور، رييس کميته صيانت فدراسيون فوتبال مبني بر اينکه اگر شجاعي و حاج‌صفي به مصاف نماينده اسرائيل نمي‌رفتند 800 ميليون پاداش مي‌گرفتند، تصريح کرد: به جاي اين حرف‌هاي بي‌پايه يک راهکار پيدا کنيد. اين همه آدم نشسته‌ايد، ادعا هم داريد. چطور نمي‌توانيد يک راهکار پيدا کنيد؟ والله هيچيک از ما ايرانيان نمي‌‎خواهيم که مقابل اسراييل بازي کنيم. ما ايرانيان مسلمان همانطور که شما نگران مردم مسلمان فلسطين هستيد، نگران مردم مسلمان سومالي هم هستيم. ما هم مسلمانيم، ما هم به اندازه شما دل داريم و اشک‌مان مي‌ريزد وقتي مي‌بينيم بي‌گناهي کشته‌شده‌است. هيچ فرقي هم ندارد کجاي دنيا باشد.
وي افزود: اينکه بگوييم 800 ميليون مي‌داديم، قبول اين قسمت را خوب آمديد اما از کجا مي‌آورديد؟ هيچ قانون و قاعده‌اي در ورزش‌مان نداريم. يک‌دفعه معاون وزير محروم مي‌کند، وزير باز ورود مي‌کند و مي‌بخشد تا سوژه کل دنيا بشويم. چرا کاري مي‌کنيد که اين همه نظر و بازخورد منفي از مردم بگيريد؟ مگر هميشه نمي‌گوييد مردم ايران، خب نظرسنجي کنيد از همين مردم ايران که آيا حاج‌صفي و شجاعي بايد محروم شوند يا نه؟ 
وي افزود: مگر در اسلام تقيه را نداريم؟ شايد حاج‌صفي و شجاعي تقيه کرده‌باشند، از کجا مي‌دانيد که در باشگاه‌شان چه شرايطي داشته‌اند؟ من قسم قرآن مي‌خورم که نسل قديم فوتباليست‌هاي ايراني سالم هستند. يک بار هم به شخصه لب به الکل نزدم و نمي‌زنم با اينکه شايد در تيم‌هاي خارجي که بودم تحت فشار هم قرار مي‌گرفتم و به خاطر اعتقاداتم اذيتم هم مي‌کردند اما از آن برنگشتم. 
خدادا د با بيان خاطره‌اي از روزهاي حضور در باشگاه کلن گفت: سه سال در کلن حضور داشتم، بعضي مواقع براي اينکه وقت نماز نگذرد، مجبور بودم در رختکن نمازم را بخوانم. يک سال اول مسخره‌ام مي‌کردند، آنهايي که من را مي‌‌شناسند، مي‌دانند که من به دنبال ريا و تبليغ نيستم ولي اعتقادات من اين بوده و هست. من ايراني و مسلمانم و به آن افتخار مي‌کنم. پدرم به من ياد داد که هرجا هستي، از آلمان تا ايران نمازم را بخوانم. تقيه هم بلد نيستم.
وي افزود: در باشگاه النصر، وسط سني‌ها دست باز نماز مي‌خواندم، احترام متقابلي نسبت به هم داشتيم، در آمريکا هم وسط آنها مي‌خواندم. به اين موضوع هم افتخار مي‌کنم.
عزيزي با دفاع از مسعود شجاعي گفت: مطمئنم که نظر مسعود شجاعي و حاج‌صفي هم در مورد اسراييل مثل همه ماست. 
عزيزي با اشاره به روزهايي که تيم ملي کشورمان در مقدماتي جهاني 98 فرانسه رقابت مي‌کرد، گفت: پيش از ديدار با قطر در تهران مصدوم بودم، مايلي‌کهن به من استراحت داد تا مصدوميتم تشديد نشود. هفته پس از بازي با قطر هم به واسطه اينکه گروه ما 5 تيمي بود، استراحت داشتيم. با اين تفاسير از مايلي‌کهن اجازه گرفتم تا به کلن بروم و پايم را مداوا کنم زيرا در آن زمان در ايران چيزي به نام آسيب‌شناسي ورزشي وجود نداشت. ناگهان مي‌ديديد که متخصص مغز و اعصاب به عنوان پزشک تيم ملي منصوب مي‌شد!
وي افزود: در آلمان و در کلينيک کلن به هر شکلي بود درمان شدم. شنبه براي کلن به ميدان رفتم، سه‌شنبه کلن بازي داشت و جمعه هم ايران در تهران پذيراي تيم ملي چين بود. مدير باشگاه کلن علاقه زيادي به من داشت و از من خواست حالا که پاي مصدومت را در کلينيک کلن درمان کرده‌اي روز سه‌شنبه هم با توجه به اينکه دربي حساسي را در پيش داريم بازي کن و پس از آن هرطور شده تا چهارشنبه صبح تو را به تهران مي‌فرستيم.
خداداد افزود: به مصطفوي زنگ زدم و ماجرا را گفتم، گفت بايد از مايلي‌کهن بپرسي. به مايلي گفتم و مخالفت کرد. حتي آن زمان اعلام کرد که اگر سه‌شنبه سر تمرين تيم ملي نباشي از ليست خط مي‌خوري. از سوي ديگر مديرباشگاه کلن گفت به تو نياز داريم و در نهايت ماجرا به اينجا رسيد که قرار شد دو طرف به آنچه که فيفا بگويد احترام بگذارند و هرچه فيفا حکم کند اجرا شود. فيفا حق را به باشگاه کلن داد زيرا فدراسيون بايد 14 روز قبل از برگزاري ديدار درخواستش را مطرح مي‌کرد.
عزيزي تصريح کرد: با اين حال با توجه به رابطه خوبي که با مدير کلن داشتم وي اجازه داد که به ايران برگردم تا در تيم ملي برايم مشکلي به وجود نيايد. هدفم از بيان اين خاطره اين است که بگويم همواره مدير يک باشگاه همراهي اينچنيني با بازيکنش نمي‌کند. مديري که تيمش نتايج خوبي نگرفته و زير تيغ انتقاد است قطعا به موفقيت تيمش فکر مي‌کند.
وي افزود: اگر باشگاه بازيکن را تهديد کند که اگر بازي نکني از تو شکايت مي‌کنيم و محرومت مي‌کنيم، بازيکن چه راهي پيش پايش مي‌ماند؟ 
خداداد با انتقاد از توهين به مهدي مهدوي‌کيا گفت: آنهايي که نظر مي‌دهند خودشان در اين شرايط نبوده‌اند. اين مسائل هيچ ربطي به پول ندارد. با هرگونه رفتار نسنجيده در اين رابطه فيفا ما را محروم مي‌کند و آنگاه زحمت کسانيکه تيم ملي را به جام جهاني رسانده‌اند به باد مي‌رود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

توقف ساخت سالن ورزشی راستقان مانه و سملقان به علت نبود اعتبار

می‌خواهیم نتیجه دور رفت را تکرار کنیم

حسینی: پیروزی مقابل سایپا دور از دسترس نیست

نقره نخستین گرند پری سال 2018 برای محجوب

برگزاری دوره های مربیگری دارت، کریکت و طناب کشی در خراسان جنوبی

مسابقات مچ اندازی قهرمانی باشگاه‌های خراسان شمالی برگزار شد

فعالیت حدود هفت هزار پینگ پنگ باز در خراسان رضوی

اشتری: گفتند تو دختری، به جای ورزش کردن درس بخوان!

جودوکار خراسان‌شمالی در جایگاه پنجم گرند پری تونس

اشتری در المپیک 2020، نماینده ایران خواهدبود

برگزاری مسابقات دارت بیرجند برای گزینش نفرات برتر

اردوی تیم ملی هاکی در مشهد

نماینده جودوی خراسان شمالی پنجم شد

نجات 9 کوهنورد مفقود در ارتفاعات نایبند طبس

دستیار سابق برانکو به تیم فوتبال پدیده پیوست

اعزام دونده معلول گنابادی به مسابقات بین المللی امارات

اعزام دونده معلول گنابادی به مسابقات بین المللی امارت

حسینی: با نظر شفر نیمکت‌نشین شدم/ بدیمنی برنامه نود خرافات است

صدرنشینی موج‌های آبی در مسابقات لیگ برتر شنا

تاکید رئیس هیات وزنه برداری خراسان رضوی بر لزوم کمک آموزش و پرورش به این رشته ورزشی

برگزاری مسابقات پهلوانی و زورخانه‌ای کارگران کشور در بیرجند

از جیمی‌جامپ پرسپولیسی تا جمع شدن بنر جباری

افزایش سهمیه کوراش در بازی‌های آسیایی جاکارتا

افزایش سهمیه کوراش در بازی‌های آسیایی جاکارتا

مرادمند: این پرروبازی‌ها درست نیست

درگیری هواداران مشکی‌پوشان و نفت تهران در تختی

نورافکن: مدافع پدیده به من فحش داد

عنایتی: نفتی‌ها جادو کرده بودند؟ به این حرف‌ها اعتقاد ندارم

مهاجری: پنالتی استقلال درست نبود

باخت 4گله مشکی‌پوشان مقابل نفت تهران

پدیده 12 نفره بازی کرد/ از دست دادن پنالتی در فینال جام جهانی هم ممکن است

جلالی: شک نداشتم پنالتی را می‌گیرم

تساوی شیرین پدیده در روز درخشش سنگربان جوان

سرمربی استقلال: امیدواریم در بازی های بعد خوش شانس تر باشیم/ سرمربی پدیده: این مساوی، ارزش برد داشت

پایان مسابقات انتخابی کوراش خراسان رضوی

نخستین المپیاد ورزش همگانی در تربت حیدریه پایان یافت

نتیجه بزرگی گرفتیم/ بازی با مشکی‌پوشان 6 امتیازی بود

انتقاد سیاوش اکبرپور از بازیکنان مشکی پوشان مشهد

قهرمانی تایباد در گروه چهارم والیبال نشسته جانبازان کشور

تساوی استقلال تهران در برابر پدیده مشهد

گل نشدن پنالتی ما مهم نیست/ کار بازیکنان پدیده جوانمردانه نبود!

به بحث جادوگری نفت ورود نمی‌کنم/ خواسته‌هایم برآورده نشد

روی پنالتی استقلال حرف دارم/نمی‌خواستیم جو بازی پرسپولیس تکرارشود

توقف استقلال تهران مقابل پدیده در مشهد

توقف استقلال مقابل پدیده با حضور رحمتی/ابراهیمی پنالتی از دست داد

پیروزی پرگل نفت مقابل سیاه‌جامگان/ سپاهان مقابل سپیدرود شکست خورد

تور دروازه حریف استقلال بانداژ شد!

باخت یک نیمه‌ای سپاهان مقابل سپیدرود/ نفت سیاه جامگان را شکست داد

تیم های فوتبال پدیده و استقلال تهران در مشهد به مصاف هم رفتند

سرانه فضاهای ورزشی نیشابور نسبت به متوسط کشوری پایین‌تر است